Po sobotní tragédii v Opavě, kdy se tříčlenná rodina otrávila oxidem uhelnatým, záchranáři informovali o dalším podobném případu. Ještě večer se v obci Příbor na Novojičínsku oxidem uhelnatým přiotrávila dvanáctiletá dívka. Rodiče ji nalezli v bezvědomí v koupelně. Záchranáři ji odvezli do nemocnice.
Do Příbora byli záchranáři přivoláni v sobotu 12. února před sedmou hodinou večer. „Operátoři přijali tísňové volání k dvanáctileté dívce, kterou nalezli rodiče v bezvědomí v koupelně,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí záchranářů Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.
Nové detaily tragédie v Opavě: Na otravu plynem zemřela Nikolka s matkou i pes Bertík
V sobotu došlo v Opavě k ohromné tragédii. V jednom z místních domů unikal z kotle plyn. Oxidem uhelnatým se otrávila dcera s matkou i její druh se psem. Policie i hasiči nyní případ prošetřují. Podle některých informací byla karma poruchová a plyn z ní unikal opakovaně.
Podle něj byla událost operačnímu středisku nahlášena jako diabetické kóma, protože se dítě s cukrovkou léčí. Záchranáři ale po příjezdu zjistili, že se o diabetické kóma nejedná.
„Záchranáři, kteří jsou vybaveni detektory oxidu uhelnatého, po svém příjezdu zjistili, že v místnosti, kde se nalézal také plynový ohřívač, je vysoká koncentrace tohoto smrtícího plynu a život ohrožující stav pacientky je způsoben právě jím. Dívka byla proto ihned přenesena do bezpečných prostor, kde posádka zahájila poskytování přednemocniční neodkladné péče,“ popsal Humpl.
Dívku se díky včasnému zásahu záchranářů podařilo přivést k vědomí. Následně byla transportována na urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava. Podle Humpla bylo na místě vyšetřeno ještě několik dalších osob, které se v domě nacházely. Nikdo z nich ale nebyl ve vážném stavu.
U úniku oxidu uhelnatého zasahují hasiči ze stanice Kopřivnice v rodinném domě v Příboře. I přes to, že bylo ještě před jejich příjezdem zahájeno větrání, naměřili 30 ppm tohoto nebezpečného plynu. Zdravotníci odvezli do nemocnice jednu osobu, další tři zkontrolovali na místě. https://t.co/eQTDNHRApg
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) February 12, 2022
Tragédie v Opavě
Jedná se tak o další otravu oxidem uhelnatým poté, co na ni v sobotu zemřeli tři lidé v Opavě. Mezi nimi byla i dívka školního věku. Kotel v koupelně činžovního domu měl zřejmě technickou závadu. Hasiči a strážníci mrtvé obyvatele bytu našli dopoledne, když je zalarmovali sousedé, kteří se o ně obávali.
Mluvčí záchranné služby Humpl uvedl, že přestože záchranáři byli u postižených během několika minut od nahlášení, záchrana už nebyla možná. „Zasahující lékař u všech zjistil přítomnost jistých známek smrti, jejich záchrana již nebyla možná,“ uvedl. U zemřelých byly nařízeny zdravotní pitvy.
Tragédie v Opavě. Tři lidé zemřeli na otravu oxidem uhelnatým, mezi mrtvými je dítě
Tři lidé v Opavě zemřeli po otravě oxidem uhelnatým. Byla mezi nimi i dívka školního věku. Kotel v koupelně činžovního domu měl zřejmě technickou závadu. Hasiči a strážníci mrtvé obyvatele bytu našli v sobotu dopoledne, když je zalarmovali sousedé, kteří se o ně obávali. Informoval o tom policejní mluvčí René Černohorský. Večer hasiči informovali o dalším případu úniku oxidu uhelnatého v Příboře, do nemocnice musel být odvezen jeden člověk.
Každoročně stovka otrávených
V minulosti se ročně otrávilo oxidem uhelnatým kolem tisíce lidí a přibližně stovka jich kvůli tomu každý rok zemřela, v posledních letech se i v souvislosti s instalací novějších kotlů počet těchto případů snižuje. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) bylo v roce 2020 případů otravy 269, zemřelo při nich 62 lidí.
Jen moravskoslezští záchranáři každoročně ošetří několik desítek lidí s otravou oxidem uhelnatým. Otravy nejčastěji způsobují domácí topeniště – kamna, krby, kotle nebo ohřívače vody. K otravám přispívá zateplení, výměna oken, a tedy větší utěsnění obydlí, což brání přirozenému pohybu vzduchu a větrání. Tragédiím mohou zabránit detektory oxidu uhelnatého, které signalizují nebezpečný plyn již při velmi malých koncentracích, kdy ještě není přímo ohroženo zdraví ani život lidí, kteří jej dýchají.
Sobotní otrava oxidem uhelnatým patří k nejtragičtějším událostem svého druhu. V červnu 2010 zemřela v Poděbradech na Nymbursku trojice Rumunů, kteří se otrávili zplodinami z kotle kvůli zanesené spalinové cestě, roli sehrálo i extrémně teplé počasí. Také tři lidé zemřeli v lednu 2014 v bytě v Brně-Komárově, kde si nájemníci v bytě přitápěli provizorními kamny v nedostatečně odvětraných prostorách. V posledních letech pak zemřelo na otravu oxidem uhelnatým více lidí třeba v březnu 2018, kdy se otrávila dvojice lidí ve Varnsdorfu na Děčínsku nebo v únoru 2020 dvě seniorky v Mořkově na Novojičínsku.