Plukovník Jaroslav Vild, ředitel plzeňské krajské policie, potvrdil Seznam Zprávám, že se nechal přednostně očkovat proti koronaviru. Zatímco Vild situaci odmítl komentovat, mluvčí policie Pavla Burešová uvedla, že krajské ředitelství policie požádal 9. ledna krajský koordinátor očkování o seznam klíčových pracovníků policie, kteří by podle kapacity očkovacího centra mohli být případně vakcinováni. Mezi nimi byl i plukovník. Kvůli protekčnímu očkování už řada lidí ve svých funkcích skončila.
„Podrobnosti sdělím na internetu, moje vyjádření bude písemné,“ řekl Vild Seznam Zprávám. Odmítl však vysvětlit, jak se k vakcíně dostal. V současné době se totiž mají očkovat pouze zdravotníci a senioři nad 80 let. Mnozí z nich si i přesto musejí počkat, protože vakcín je nedostatek.
„Byli jsme osloveni koordinátorem, abychom sestavili seznam klíčových pracovníků policie Plzeňského kraje, kteří by mohli být případně očkováni na základě nezbytnosti fungování integrovaného záchranného systému kraje,“ vysvětlila mluvčí policie Pavla Burešová.
Dále uvedla, že hned poté ředitelství podle předem připravených vnitřních priorit a zmapovaného zájmu policistů a občanských zaměstnanců oslovilo zájemce z řad kritické infrastruktury. „Tito kolegové byli následně ve dnech 11. a 12. ledna očkováni a můžeme potvrdit, že mezi nimi byl i ředitel krajského ředitelství Vild, který je členem krajského krizového štábu a samozřejmě také součástí krizového štábu krajského ředitelství,“ upřesnila Burešová.
Podle ní chtěl jít ostatním kolegům příkladem a podpořit je v jejich rozhodnutí nechat se očkovat s ohledem na to, že byl mezi pracovníky ředitelství pouze padesátiprocentní zájem o očkování.
Jaroslav Vild, který je od července ředitelem Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, i v uplynulých letech zastával vysoké funkce. Od října 2014 do konce července 2016 byl ředitelem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), po sloučení tohoto útvaru s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) se stal náměstkem ředitele tohoto úřadu. Později zastával pozici náměstka policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování (SKPV).
Ani policejní prezident Jan Švejdar nevidí problém v tom, že se jeho podřízený nechal přednostně očkovat. „V mnoha krajích byli policejní ředitelé osloveni koordinátory krajských krizových štábů s nabídkou využít část vakcín pro pracovníky kritické infrastruktury v rámci policie. Někteří nabídky využili, někteří ne,“ sdělil Švejdar Deníku N.
Kvůli přednostnímu očkování několik lidí skončilo
Kvůli přednostnímu očkování z protekce v lednu skončila ve funkci například náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová, která se nechala vakcinovat dokonce se svým manželem. Rezignoval i ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský, poté co nechal očkovat úředníky SZÚ a jejich příbuzné.
Někteří, jimž byla také podána vakcína přednostně, ale ve své funkci zůstali. Například ředitel VZP Zdeněk Kabátek nebo radní Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeněk Fink, který nechal přednostně očkovat svoji manželku. Kabátka odmítla odvolat správní rada a Finka krajské zastupitelstvo. Také starosta Blanska a krajský radní pro dopravu Jiří Crha (ODS) se nechal očkovat. A to v nemocnici, kterou vede jeho partnerka. Kritiku odmítl s tím, že očkování podstoupil kvůli přebytku vakcín a chaosu v očkovací strategii.