reklama

Ostuda pro Česko, nadávají horolezcům. Záchranu v Pákistánu nechce platit ani stát

Problémy českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka zdaleka nekončí. Nejenže je pákistánské úřady po záchraně z hory Rakapoši zadržují a odmítají jim umožnit návrat do Česka, ale nepostavilo se za ně ani české ministerstvo zahraničí. Nikdo nechce zaplatit za jejich záchranu.

reklama

Pákistánci po dvojici chtějí zaplatit až půl milionu korun za nákladnou záchranu a v tomto smyslu zaslali do Česka požadavek, aby za české horolezce zaplatilo. To však tuzemské ministerstvo zahraničí odmítá.

Pákistán totiž uvádí, že horolezci neměli potřebná povolení pro výstup na horu, a tím pádem tak nákladnou záchranu a přepravu vrtulníkem Vlčka s Mackem odmítla hradit pojišťovna.

Pákistánský ministr turismu Rádž Násir Ali Chán pro tamní deník Dawn uvedl, že celá záchranná operace vyšla zhruba na čtyři miliony pákistánských rupií, tedy asi půl milionu korun. Tuto částku nyní chce po českých horolezcích. „Podnikneme proti nim akci. Dokud nezaplatí náklady za vrtulník, tak je budeme držet v Gilgitu,“ uvedl Ali Chán pro deník Dawn s odkazem na místo, kde aktuálně Češi jsou, a dodal, že stížnost podal i českým úřadům.

České ministerstvo zahraničí na sociálních sítích oznámilo, že je s Vlčkem a Mackem v kontaktu, ale platit za ně záchrannou operaci odmítá. „Naše velvyslanectví v Islámábádu je s českými horolezci v kontaktu. Zároveň se snažíme zprostředkovat jednání s pojišťovnami, případně pákistánskými úřady. Český stát ovšem nemůže hradit náklady záchranné akce, to je věcí dotyčných osob, respektive pojišťovny,“ napsal resort na Twitteru.

Další ostuda, kritizují horolezce Češi

Zmíněný pákistánský ministr označil chování české dvojice, která se s místním parťákem Vadžídulláhem Nagrím na horu měla vydat bez potřebných povolení, za neetické.

S kritikou horolezců přispěchali i někteří Češi. Vlček totiž na Facebook naposledy napsal, že situaci zatím odmítá komentovat. Pod jeho příspěvkem se ovšem rozjela diskuse, zda se česká dvojice zachovala podle pravidel. „Tak nevím, kdo lže, ale asi není normální nemít víza a nemít povolení k výstupu. Díky za ostudu, kterou jste udělali Čechám,“ napsal jeden z diskutujících. „Z ostudy kabát, opět v hlavních rolích Češi na horách,“ uvedl další.

Níže jsme se pokusili popsat veškeré okolnosti našeho výstupu na Rakaposhi. Momentálně řešíme zdravotní problémy a...

Posted by Jakub Vlček - Race around the World by Bike on Thursday, September 16, 2021

Jiní komentátoři se horolezců naopak zastávají. „Tak věříte Kubovi, kterého známe, nebo pákistánskému Twitteru, na který píše nikdo neví kdo a všechna média to citují?“ hájí českou dvojici jeden z diskutujících a další se přidal s nabídkou pomoci.

Problémy nastaly po zdolání vrcholu

Česko-pákistánská trojice zdolala vrchol Rakapoši vysoký 7 788 metrů již minulý pátek. Při sestupu do základního tábora se však dostali do potíží, což svým blízkým napsali přes satelitní telefon, přes který byli posléze i nadále v kontaktu s rodinami i místními úřady.

Nakonec pro ně ve středu přiletěl vrtulník pákistánské armády, který horolezeckou trojici dopravil do bezpečí do města Gilgit, kde jsou i nadále.

Vlček po záchraně na Facebooku napsal, že má omrzlý malíček na ruce. „Wajid – omrzlé palce u nohou, já – omrzlý malíček na ruce, Máca (Macek, pozn. red.) – drobné omrzliny na rukou,“ uvedl horolezec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba
Reportáž

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů
Požáry

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

 • Aktualizováno
 • V pražských Malešicích hořela spalovna. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30×40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Byl vyhlášen třetí stupeň poplachu. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

  Sledujte ŽIVĚ Co na to vaše peněženka s Havlíčkem: Co vše bude ještě zdražovat?
  Sledujte v TV

  Sledujte ŽIVĚ Co na to vaše peněženka s Havlíčkem: Co vše bude ještě zdražovat?

  Další prodejci energií ukončují svou činnost. Dalo se energetickému armadegonu předejít? Je rušení DPH u energií udržitelné řešení? A na jaké zdražení se mají lidé dále připravit? V pořadu CNN Prima NEWS Co na to vaše peněženka bude od 18:00 odpovídat ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL) i šéf Asociace nezávislých prodejců energií Jiří Gavor. Pořad můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

  Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

  Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

  Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

  Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

  reklama

  Domácí zpravodajství

  reklama