Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uvedl, že ve středu absolvoval druhý videohovor s čínskou tenistkou Pcheng Šuaj. Potvrdilo se podle něj, že je hráčka v bezpečí a v pořádku. Tým MOV nabídl bývalé světové jedničce ve čtyřhře podporu a dohodl se s ní na lednovém osobním setkání.
„Máme stejné obavy jako mnoho dalších lidí a organizací o blaho a bezpečnost Pcheng Šuaj. Proto s ní tým MOV včera vedl další videohovor. Nabídli jsme jí širokou podporu, zůstaneme s ní v pravidelném kontaktu a dohodli jsme se na osobním setkání v lednu,“ uvedl MOV v prohlášení na webu.
Kde je politik, který měl znásilnit čínskou tenistku? I Čang Kao-li se ztratil
Od začátku listopadu se celý svět prostřednictvím sociálních sítí ptal: „Kde je Pcheng Šuaj?“ Po tenistce se slehla zem poté, co obvinila bývalého vicepremiéra Číny Čang Kao-lie ze sexuálního zneužití. Největší obavy byly rozprášeny sérií „důkazů života“, byť celkem zvláštními. Ovšem v celé kauze se tak trochu zapomínalo na osočeného muže, o kterém stále není ani vidu, ani slechu.
Obavy o stav Pcheng Šuaj panují od 2. listopadu, kdy hráčka na sociálních sítích obvinila bývalého významného komunistického funkcionáře Čang Kao-lie ze sexuálního napadení. Elitní čínská tenistka se poté vytratila z veřejného života a až po tlaku zahraničních médií a organizací se objevila ve videích stranických médií. Poté se s ní 21. listopadu spojil prezident MOV Thomas Bach, kterého hráčka ve videohovoru ujistila, že je v pořádku.
O bezpečí Pcheng Šuaj však není přesvědčena Ženská tenisová asociace (WTA), jejíž šéf Steve Simon ve středu oznámil, že kvůli přístupu čínské strany zastavuje pořádání turnajů v Číně a Hongkongu.
MOV ve čtvrtek uvedl, že se v případu Pcheng Šuaj snaží o „tichou diplomacii“ a lidský přístup. „Snahy MOV vedly k půlhodinovému videohovoru s Pcheng Šuaj 21. listopadu, během něhož vysvětlila svou situaci a zdála se být v bezpečí a v pořádku vzhledem ke složité situaci, v níž se nachází. To se ve včerejším hovoru potvrdilo,“ uvedl MOV. „Náš přístup zaměřený na člověka znamená, že se budeme nadále zajímat o její situaci a budeme ji podporovat.“
Kritika MOV
Mezinárodní olympijský výbor si však za svůj přístup k případu vysloužil kritiku některých lidskoprávních organizací. Například představitelé Human Rights Watch uvedli, že MOV více záleží na hladkém průběhu únorových zimních olympijských her v Pekingu než na blahu tenistky. Mezinárodní olympijský výbor, jenž s čínskou stranou na organizaci ZOH 2022 úzce spolupracuje, neuvedl, jak se k videohovoru s Pcheng Šuaj dostal. Panují obavy, jež naznačil i šéf WTA Simon, že byl kontakt s MOV předem připravený čínskými úřady a že Pcheng Šuaj nemůže mluvit svobodně bez cenzury.
Čínští představitelé opakovaně označili kauzu za zpolitizovanou, podle nich se jedná o pokus poškodit zemi před ZOH.