Velitel kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF) Mazlúm Abdí v úterý navrhl vytvoření demilitarizované zóny v syrském městě Kobani a okolí. Podle několika nejmenovaných amerických zdrojů, které cituje deník The Wall Street Journal, se na město chystají zaútočit Turecko a jím podporované oddíly. Americké ministerstvo zahraničí v úterý oznámilo, že se do konce týdne podařilo prodloužit příměří mezi protureckými a kurdskými oddíly u syrského města Manbidž.
Kurdské milice YPG a jejich spojenci ze Syrských demokratických sil (SDF) kontrolují území na východě Sýrie a u tureckých hranic. Turecké úřady považují milice YPG za teroristickou organizaci a kurdská samospráva v Sýrii je už mnoho let trnem v oku turecké vládě. SDF v minulosti dostávaly v rámci koalice proti teroristické organizaci Islámský stát podporu ze strany USA a dalších západních zemí.
ČTĚTE TAKÉ: Záhadné drony v USA? Stovky podezřelých případů šetří FBI. Ať řeknou pravdu, žádá Trump
Podle amerických zdrojů Turecko začalo shromažďovat vojenské síly u města Kobani, které se nachází u turecko-syrské hranice. Město s kurdským obyvatelstvem se snažil dobýt Islámský stát. Podle listu The Wall Street Journal Turecko shromažďuje u města jím podporované milice, dělostřelectvo i své vojáky. Podle jednoho zdroje by operace mohla začít ve velmi krátké době.
Podle listu SDF uvedly, že na turecké straně hranice pozorují shromažďování tureckých vojenských sil. I v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že pro Turecko je zásadní, aby se ze Sýrie nestalo útočiště teroristických sil, čímž Erdogan míní i kurdské milice YPG.
„Oznamujeme naši ochotu ustanovit demilitarizovanou zónu ve městě Kobani s přemístěním bezpečnostních sil s americkým dohledem a přítomností,“ uvedl velitel SDF Abdí. Podle něj jsou prokurdské síly ochotné dojednat příměří na celém území Sýrie, napsala agentura AFP.
Před boji varuje i OSN
Americké ministerstvo zahraničí v úterý oznámilo, že se podařilo prodloužit do konce týdne příměří, které uzavřely proturecké síly a SDF u města Manbidž na severu Sýrie, kde se tyto síly střetly na začátku prosince. „Snažíme se dosáhnout uzavření příměří na co nejdelší dobu,“ uvedl mluvčí americké diplomacie Matthew Miller. Spojené státy SDF podporují a jsou prostředníkem v jednáních se silami podporovanými Ankarou.
Před boji mezi silami podporovanými Tureckem a kurdskými milicemi varoval i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Pedersen. Poukázal, že skončilo pětidenní příměří dojednané mezi těmito skupinami. „Dělají mi velké starosti informace o vojenské eskalaci,“ uvedl Pedersen ohledně situace na severu a východě Sýrie. Obnovení bojů by podle něj mohlo mít katastrofální důsledky. Pedersen také kritizoval Izrael za údery na syrské území a obsazení pohraniční oblasti. „Útoky na syrskou suverenitu a územní celistvost musí přestat,“ řekl zmocněnec OSN.
Představitelé kurdské samosprávy a SDF se snaží přesvědčit Spojené státy, aby Turecko od pozemní operace odradily. Špičky kurdské samosprávy napsaly dopis i budoucímu prezidentovi Trumpovi, kde ho vyzývají, aby vytvořil nátlak na Ankaru. „Pokud by Turecko zahájilo svou invazi, tak důsledky budou katastrofální,“ stojí podle listu v dopise.
Proturecké milice se zúčastnily ofenzivy, která vedla k pádu režimu prezidenta Bašára Asada po více než deseti letech občanské války. Během ofenzivy proturecké síly zaútočily i na prokurdské milice a dobyly některá území kontrolovaná Kurdy. Ti však přebrali kontrolu nad řadou oblastí, ze kterých se stáhly provládní síly.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Musíme rozvíjet vztahy i s novým vedením USA, řekl Pavel. Fiala mluvil o nejisté Sýrii i migraci