Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal varování před možným rizikem neurologické poruchy po očkování proti covidu vakcínou Johnson & Johnson. V USA evidují v souvislosti s vakcínou 100 případů tohoto nebezpečného syndromu. Podle odborníků je ale riziko nízké a výhody očkování převažují.
Úřad přímo neuvádí, že by vakcína způsobovala tzv. Guillainův–Barrého syndrom (GBS), zmiňuje ale rostoucí počet případů. „FDA oznamuje změny informačních listů pro příjemce a poskytovatele vakcín proti COVID-19 od společnosti Johnson & Johnson (Janssen). Ty zahrnují informace týkající se pozorovaného zvýšení rizika GBS po očkování,“ stojí ve vyjádření zaslaném stanici CNN.
Guillainův–Barrého syndrom (GBS) je neurologická porucha, při které imunitní systém likviduje nervové buňky. To způsobuje ochabování svalů a ve vážných případech i celkovou paralýzu. Onemocnění je obvykle vyvolané respirační nebo střevní infekcí. V přibližně třetině případů je na vině bakterie Campylobacter jejuni způsobující průjem. GBS je poměrně vzácné onemocnění s mírou od 0,16 do 4 lidí na 100 000 obyvatel. Při rychlé léčbě se většina pacientů plně zotaví. Některé případy ale můžou skončit i smrtí, a to především při výskytu závažných plicních komplikací nebo problémech s autonomní nervovou soustavou.
V informačním listu k vakcíně pak stojí, že zvýšené riziko GBS se projevuje během 42 dní po očkování. „Ačkoliv dostupné důkazy naznačují souvislost mezi vakcínou Janssen a zvýšeným rizikem GBS, nejsou dostatečné k určení příčinné souvislosti. U vakcín od Moderny a společností Pfizer/BioNTech žádné podobné příznaky pozorovány nebyly,“ dodává FDA.
Počet podezření na GBS spojených s vakcínou Janssen je každopádně mizivý. FDA uvádí, že v systému eviduje přibližně 100 hlášení o syndromu z 12,8 milionu podaných vakcín od společnosti Johnson & Johnson. Nebezpečí tohoto syndromu se ale skrývá v tom, že 95 lidí ze 100 postižených skončilo v nemocnici a jeden člověk zemřel.
Slabost, brnění, obtíže při chůzi
Mezi symptomy se řadí slabost, brnění v rukou a nohách, obtíže při chůzi, mluvení, žvýkání nebo polykání, dvojité vidění a problémy s kontrolou vyměšování. Pokud podle FDA lidé tyto příznaky v průběhu 42 dní po očkování vakcínou Janssen pocítí, měli by vyhledat lékaře. „Každý rok se ve Spojených státech s GBS potýká od 3 000 do 6 000 lidí. Většina z nich se plně uzdraví,“ dodává FDA s tím, že se syndrom může vyskytnout i po jiných vakcínách než proti covidu.
Zástupci Johnson & Johnson potvrdili, že ohledně možných vedlejších účinků mluvili jak s FDA, tak s Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). „Diskutovali jsme o vzácných případech GBS, které byly hlášeny po očkování vakcínou Janssen. Šance, že k tomu dojde, je velmi malá,“ uvedla společnost ve vyjádření.
CDC pak uvádí, že i vzhledem k riziku propuknutí syndromu je lepší být očkován proti koronaviru. A stejného názoru je i epidemiolog Anthony Fauci. „Když naočkujete desítky milionů lidí, vždycky se objeví nějaké vzácné případy. Pak musíte zvážit, jestli přínos převáží riziko. U vakcín doposud převážily výhody nad rizikem nežádoucích účinků,“ řekl Fauci pro CNN.
Pro společnost Johnson & Johnson to není v USA jediná komplikace spojená s vakcínou proti covidu. CDC a FDA na začátku tohoto roku dočasně pozastavily užívání vakcíny Janssen kvůli riziku komplikací se srážením krve. V dubnu ale rozhodnutí stáhly poté, co se ukázalo, že riziko je nízké a komplikace léčitelné.
Vakcínou od firmy Johnson & Johnson se očkuje i v České republice. Lidé ji mohou dostat například v nově otevřeném očkovacím centru bez nutnosti registrace na pražském hlavním nádraží. Pro některé lidi může skýtat výhodu fakt, že se vakcíny Janssen podává jen jedna dávka.