Velkou mantrou koalice Spolu bylo snížení počtu státních zaměstnanců. Místo toho ale úřednický aparát stále roste, což kritizuje opozice. Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek dokonce prohlásil, že ODS má za cíl sabotovat celou státní správu.
Před volbami v roce 2021 koalice Spolu slibovala, že sníží počet státních úředníků o 13 procent. To se ale nestalo. Pokles úředníků je zhruba 3,5 procenta. A k lednu příštího roku bude naopak v Česku o 313 úřednických míst víc, celkem 73 628 pozic. Vyplývá to z takzvané systemizace služebních a pracovních míst, kterou minulý týden schválila vláda. Příští rok poroste i celkový počet státních zaměstnanců, zhruba o 1 200 na 488 788 podle návrhu rozpočtu na příští rok.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poslankyně ODS ostře o STAN: Promrhali šanci změnit školství, ministři se střídali jak panáci
„Myslím si, že ODS má za cíl sabotovat celou státní správu a jejím cílem je udržovat nízké platy, aby mohla outsourcovat služby a zadávat různé předražené zakázky, protože z toho jsou potom jednoduché příjmy. Kdyby nebylo cílem ODS oslabovat státní správu, už se dávno schválí změny, které byly v programovém prohlášení, aby bylo možné normálně zaplatit kvalitní úředníky podle trhu a snížily se neuvěřitelné platby za outsourcing různých IT systémů,“ kritizoval šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.
Počet státních zaměstnanců a úředníků
Zaměstnanci státu, jejichž zaměstnanost reguluje a financuje státní rozpočet dohromady, čítají téměř půl milionu zaměstnanců. To představuje necelých 10 procent pracovní síly v zemi. Zdaleka největší podíl zaměstnanců státu představují zaměstnanci v regionálním školství, cca 270 tisíc, ve sborech, cca 50 tisíc (např. policie, hasiči, celní správa, vězeňská služba), a v armádě.
Státních úředníků je mezi zaměstnanci státu cca 76 tisíc (16 procent zaměstnanců státu). Většina z nich pracuje v ‚Neústřední státní správě’, tj. v organizacích, jako jsou finanční úřady či správa sociálního zabezpečení, úřady práce, tedy často na pobočkách mimo Prahu. Na ministerstvech pak pracuje necelých 23 tis. úředníků, představují necelých 5 procent zaměstnanců státu a necelého půl procenta pracovní síly v ekonomice. Státních úředníků je tedy mnohem méně, než jaká jsou často očekávání ohledně rozsahu možných úspor. Zdroj: Think-tank Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA – CERGE-EI), analýza z července 2024
Základem je podle něj snižování počtu státních zaměstnanců a zároveň zvyšování jejich platů a produktivity. „Ani jedno se neděje. Zbyněk Stanjura nyní slíbil, že se udělá revize platových tabulek. Blokovali to spolu s Jurečkou a po třech letech se vzbudili a asi to chtějí dělat pro příští vládu jiné politické strany, nebo nevím. My jsme na to tlačili,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Michálek.
Vildumetzová: Měli snižovat, ale nezvládli to
Do kabinetu si rýpl i šéf poslanců SPD Radim Fiala. Vláda podle něj na svůj slib rezignovala a jednotliví ministři situaci neřeší. „Ve vládě na to neexistuje žádná koncepce. Největším problémem jsou asistenti žáků na inkluzi, těch je nově 22 tisíc. A také ten přebujelý byrokratický aparát na ministerstvech a úřadech. Mají o tři ministry víc, zvýšili počty politických náměstků, zvýšili rozpočet úřadu vlády a náklady na prezidentskou kancelář,“ řekl CNN Prima NEWS Fiala.
Jeho hnutí navrhuje, aby se zavedl „stop stav“ na nábor nových zaměstnanců. „Ti stávající by postupně odcházeli do důchodu nebo jiných zaměstnání a tím by docházelo ke snižování. Nikoho bychom nevyhazovali. Tímto přirozeným způsobem se to dá během čtyř let vyřešit,“ nastínil Fiala.
Kritická je i senátorka a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. „Milí voliči současné vládní koalice, líbilo se vám, když vám před volbami strany slibovaly, že sníží počet úředníků o 13 procent, asi 10 tisíc míst?! Umím si to představit. Realita? Nikdy se to nestalo. A teď se na rok 2025 počítá dokonce s navýšením! Vážně. Argumentaci, že to bude financováno z EU fondů, neberu. Měli snižovat. Hodně. A nezvládli to,“ napsala minulý týden na sociální síť X Vildumetzová.
Milí voliči současné vládní koalice, líbilo se vám, když vám před volbami strany slibovaly, že sníží počet úředníků o 13%, asi 10 tisíc míst?! Umím si to představit. Realita? Nikdy se to nestalo. A teď se na rok 2025 počítá dokonce s navýšením! Vážně. O 409 míst! Vláda to má dnes…
— Jana Mračková Vildumetzová (@JVildumetzova) November 27, 2024
Redakce se zeptala ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), jestli byla chyba, že koalice Spolu slibovala snížit počet státních úředníků o 13 procent. „Je to otázka na každého z ministrů, aby uměl vysvětlit a obhájit, zda dostatečně snižoval počet zejména státních úředníků. Na některých resortech jsme úspěšnější, na financích máme úsporu asi 1 200 pracovních pozic, na ministerstvu práce skoro dva tisíce,“ řekl CNN Prima NEWS šéf státní kasy.
Mluvčí vlády Václav Smolka podotkl, že kabinetu se snižovat počty úředníků daří. „Vláda výrazně snížila počet státních úředníků o zhruba 2550 oproti roku 2021 a dokonce o více než 5000 v porovnání s rokem 2018. Celkový počet státních úředníků je tak nižší než v roce 2015,“ reagoval pro CNN Prima NEWS Smolka.
Potřebujeme více hasičů a policistů, hájí kabinet Stanjura
Podle Stanjury jsou i objektivní důvody, proč roste počet státních zaměstnanců. „V širším slova smyslu se zvyšuje počet státních zaměstnanců v regionálním školství, kde jsou ještě z dob socialistické vlády špatně nastaveny parametry. Vzhledem k zhoršené bezpečnostní situaci zvyšujeme i počty policie, hasičů, armády,“ vyjmenoval Stanjura.
Michálkovi, který ODS obvinil ze záměrné sabotáže státní správy, Stanjura vzkázal: „Měl bych pro pana poslance jedno staré dobré přísloví – podle sebe soudím tebe.“
I když se nyní premiér Petr Fiala (ODS) chlubí, že jeho kabinet má splněno nebo rozpracováno 93 procent z cílů programového prohlášení koaliční vlády, nepodařené snižování počtu státních úředníků není jediný slib, který kabinet porušil.
Vládní představitelé dlouho tvrdili, že nezvýší daně, nebo že se případné navýšení odchodu do důchodů bude týkat čtyřicátníků a mladších osob. Všechny tyto sliby padly pod stůl. O dalších věcech, které kabinet neřeší, si můžete přečíst zde.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Spory o Pekarovou v čele Sněmovny? Dětinské. Politici se dost zesměšňují, říká Schmarcz