David Krajíček: Rodinné firmy mají konflikt v základní výbavě. Řešením jsou jasná pravidla

Jsou rodinné podniky stabilnější než ty ostatní? Nebo naopak blízké vazby jednotlivých členů mohou v případě neshod působit jako rozbuška? Podle poradce rodinných firem a zakladatele platformy Family Business Week Davida Krajíčka platí obojí. Řešením v krizových situacích jsou podle něj pravidla, která zformulují všichni společně. Inspiraci, jak si procesy v rodinné firmě nastavit a související tipy a rady, dostanou účastníci Týdne rodinných firem od majitelů nejúspěšnějších rodinných firem a expertů z Čech i zahraničí.

Neshodám a konfliktům se stejně jako kterékoli jiné nevyhnou ani rodinné firmy. Podle Davida Krajíčka, poradce v oblasti rodinného byznysu a zakladatele Family Business Week, je mezi společně podnikajícími příbuznými ke svárům naopak větší potenciál. Důvodem bývá obvykle majetek.

„Rodinná firma má konflikt již v základní výbavě. A ano, může být často fatální. V zahraničí i v Česku jsou mediálně známy příběhy válek a soudních sporů rodinných klanů o majetek. Ale jak říkám, rodinná válka má vždy jen jednoho vítěze – právníky.“

Ovšem ze vzájemných blízkých vazeb lze i těžit a udělat díky nim firmy stabilnější. „Zejména z hlediska financí a pracovních míst. Je méně pravděpodobné, že se rodinné firmy fatálně předluží nebo že budou během ekonomické krize plošně propouštět, což se jasně ukázalo v roce 2008 a nedávno během covidu,“ uvádí David Krajíček.

Zájem o pomoc poradce potvrzuje péči o firmu i její členy

Rodinné podnikání může přinášet řadu nástrah a svízelných situací, s nimiž si žádný z členů firmy nebude vědět rady. Správné rozhodnutí přitom může společnosti přinést úspěch, nebo ji naopak poslat ke dnu. S tím vším dokáže pomoci vhodně vybraný poradce. Podle Davida Krajíčka nejsou jeho rady nutností, nicméně zájem o ně prý svědčí o způsobu, jakým zástupci podniku smýšlejí. „Je to důkaz, jakou váhu celému procesu dávají a nakolik si uvědomují křehkost rodinných vztahů a celého systému. Jsou zodpovědní vůči sobě i dalším generacím. Vědí, že s majetkem přichází odpovědnost.“

Mnozí zakladatelé či jednatelé rodinných podniků si o radu říkají i v případě, že na dohled není žádný konflikt a že vše jede podle plánu, na němž se zúčastnění bez problémů shodli. „Chtějí se jen ujistit, že jdou správnou cestou, nic jim neuniklo. Vítají nezávislý pohled. Někoho, kdo je provede strukturovaným procesem,“ vysvětluje certifikovaný kouč.

V jiných firmách to tak hladce nejde. Tam je podle Davida Krajíčka poradce a průvodce v jednom tou správnou volbou. „Jsou rodiny, kde teprve hledáme odpovědi na základní otázky a konflikt již vystrkuje růžky. Tam má nezávislý odborník, který je empatický a schopný vztahový moderátor s odbornou kompetencí, velkou úlohu právě v prevenci hrozícího konfliktu. Takový nástupnický a majetkový plán si můžete představit jako konstrukci budoucího domu, ve kterém bude vaše rodina bydlet minimálně další dvě generace. Vzali byste na sebe úlohu architekta, projektanta a stavitele, nebo byste to svěřili do rukou odborníků?“

David Krajíček vyznává heslo: "Každý by měl dělat to, čemu rozumí a v čem je dobrý." Při poskytování svých služeb běžně spolupracuje s externími právníky, privátními bankéři či ekonomickými a daňovými poradci a jinými experty. Jak sám říká - má ke svým klientům tzv. multidisciplinární přístup.

K TÉMATU: David Krajíček: Práce a rodinné vztahy jdou dohromady. Stačí si je srovnat

Rodinná ústava jako základ rodinného podnikání

Stejně jako kdekoli jinde i v rodinném podnikání by měla fungovat jasně stanovená pravidla, jimiž se všichni členové řídí. David Krajíček je přirovnává k rodinné ústavě, která pomáhá zachovat mír a klid pro současné i budoucí generace.

„Rodinná ústava je naprosto klíčovým stavebním kamenem všech dalších formálních nastavení a struktur. Je to spíše filozofický dokument, který definuje mimo jiné rodinné hodnoty, pravidla pro správu společného majetku či přechod na další generace, filantropickou a vlastnickou strategii atd.,“ říká Krajíček s tím, že podobná pravidla nelze vymáhat právně.

Nicméně základní principy rodinné ústavy se podle něj odrážejí v právně závazných dokumentech, jakými jsou společenské smlouvy, akcionářské dohody nebo třeba statuty fondů a nadací. „Na základě takové ústavy se totiž dobře volí vhodné instrumenty pro majetkovou strukturu. Je to takový hrnec, kde společně s rodinou umícháme něco, co chutná všem a každý měl možnost si tam dát trochu svého. Často sám proces tvorby ústavy je pro rodinu tím nejpřínosnějším, více než samotný dokument. Pak víme, co je v hrnci, jak je velký a jaký má tvar. Podle toho už pak volím vhodnou pokličku, což může být rodinný holding, svěřenský fond, nadace, trust v zahraničí apod.,“ vykládá poradce.

Dodává ovšem, že v praxi se často setkává s opačným postupem. „Jde se rovnou zakládat fond nebo holding, ale není vyřešená podstata. Pak se stává, že poklička nedrží a je třeba začít znovu a z jiného konce. To je ovšem velmi drahé a časově náročné řešení. Někdy dokonce skoro nemožné,“ říká David Krajíček a rovnou zmiňuje konkrétní příklad - svěřenské fondy. „Svěřenský fond je dobrý nástroj, ale musí se s ním umět zacházet. Není univerzálním řešením, jak se někdy právnické kanceláře snaží svým klientům namluvit. V poslední době se právníci, kteří se tématu věnují dlouhodobě, shodují na tom, že pro většinu podnikatelských rodin, je vhodnější nadační fond, který umožňuje větší flexibilitu.“

Family Business Week, workshopy:

  • Udržení a správa rodinného bohatství (Ludvík Juřička, Deloitte Legal)
  • Leadership v rodinných firmách (Jana Siostronková, Spengler Fox)
  • Rodinná ústava a pravidla správy rodinného majektu (Stanislav Servus, WARDENS)
  • Mezigenerační nástupnictví (David Krajíček, DK Family Office)

zdroj: FamilyBusinessWeek.cz

Zákony v Česku a rodinný byznys

Rodinné podnikání je v Česku relativně čerstvá forma byznysu, co se legislativy týče. „Usnesením vlády z roku 2019 vstoupila v platnost definice rodinné firmy. To má dva konkrétní dopady. Prvním je ten, že mohl vzniknout Výbor při Ministerstvu práce a obchodu pro registraci rodinných firem, který vede kolega Libor Musil ze společnosti Liko-s, nebo to, že Národní rozvojová banka poskytla záruky za úvěry v objemu cca 3 miliard korun, což významně pomohlo mnoha rodinným firmám během covidu,“ říká David Krajíček. Zároveň ale dodává, že definici je třeba hlouběji zasadit do legislativního rámce. Například vznikem zákona o rodinném podnikání. „Na jeho návrhu se začíná pracovat a vedeme v tomto ohledu jednání s MPO. Je proto dobré, že pan ministr Síkela jasně vyjádřil podporu rodinných firem poskytnutím záštity naší platformě Family Business Week. Bude zajímavé dozvědět se, jak v tomto ohledu jedná evropský parlament a jednotlivé vlády EU. Na Family Business Week Summit to přijede odprezentovat Giovanna Gregori, členka řídícího výboru European Family Businesses, organizace se sídlem v Bruselu, která sdružuje asociace rodinných firem napříč Evropskou unií a lobuje za zájmy rodinného podnikání na půdě parlamentu EU.“

FBW Summit se uskuteční v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou ve čtvrtek 8. června 2023. Více si o něm můžete přečíst tady.

Tagy:
rodina byznys podnikání Evropská unie Brusel ústava Česko Jozef Síkela Parlament České republiky Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky rodinná firma Národní rozvojová banka Family Business Week