Americká CIA zabila v Afghánistánu lídra teroristické organizace Al-Káida – Ajmána Zavahrího – který se dostal do čela obávané frakce po smrti Usámy bin Ládina v roce 2011. Zavahrí byl jedním z architektů teroristických útoků 11. září 2001 v USA, radikálním islamistou se stal už během svého dětství. Mezitím se přitom stačil stát chirurgem.
Americký dron zabil v neděli šéfa extremistického hnutí Al-Káida Zavahrího. A to na balkoně domu afghánského politika, u něhož se pravděpodobně islámský terorista skrýval.
CNN: Smrt přišla z nebe. Šéfa Al-Káidy Zavahrího zabil dron na balkoně v Kábulu
Při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu byl v neděli pomocí bezpilotního letounu zabit 71letý lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí. Potvrdil to dnes americký prezident Joe Biden krátce poté, co americká média s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že Zavahrí byl zabit při operaci Ústřední zpravodajské služby (CIA). Tálibán hrubě porušil dohodu z Dauhá tím, že v Afghánistánu poskytl útočiště lídrovi teroristické skupiny Al-Káida, podle agentury Reuters to uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Zavahrí se narodil v roce 1951 v egyptské Káhiře v rodině silně věřících muslimů. Jeho dědeček dokonce dělal imáma na tamní univerzitě. Zavahrí proto už ve velmi mladém věku začal být mezi muslimy aktivní. Už v patnácti letech ho zatkli za působení v radikální frakci Muslimské bratrstvo, nejstarší a největší islámské organizaci v Egyptě.
Za mřížemi jako doma
Netrvalo dlouho a Zavahrí spatřil mříže znovu. Uvěznili ho za jeho účast na atentátu na egyptského prezidenta Anvar as-Sádát, nositele Nobelovy ceny míru. K činu došlo v roce 1981.
Radikální islamista Zavahrí mezitím stihl vystudovat medicínu na univerzitě v Káhiře a stal se očním chirurgem. Své dovednosti využil, když v roce 1985 opustil Egypt a pomáhal v Pákistánu ošetřovat bojovníky, kteří byli zraněni v první (sovětské) válce v Afghánistánu. Tehdy se poprvé setkal s Usámou bin Ládinem, vedle kterého se později dostal do vedení teroristické organizace Al-Káida. Informovala o tom americká CNN.
Zavahrí se ve frakci podílel na organizování řady teroristických útoků, které byly namířené proti Spojeným státům. Ať už šlo o útok na americké ambasády v Keni a Tanzánii nebo teroristickou agresi na torpédoborci USS Cole. Řetězec zločinů vyvrcholil 11. září 2001, kdy Al-Káida zabila při teroristických útocích téměř tři tisíce lidí.
Založil tým, který dopadl bin Ládina. Zemřel legendární „slovenský Chuck Norris“
V americké armádě a námořnictvu je legendou. Roku 1980 Richard Marcinko, muž se slovenskými kořeny, založil světoznámou jednotku SEAL Team 6, která v roce 2011 dopadla a zabila Usámu bin Ládina. Na kontě měl řadu akcí, ať už válečných, nebo záchranných. I proto si u našich východních sousedů vysloužil přirovnání k Chucku Norrisovi, pro kterého nic nebylo nemožné. O vánočních svátcích však jeho rodina sdílela smutnou zprávu. Marcinko 25. prosince zemřel, bylo mu 81 let.
Nepřítel USA
Právě Zavahrí měl být podle Washingtonu jedním z hlavních architektů útoku. Americká vláda ho v roce 2001 umístila na seznam hledaných teroristů hned za prvního bin Ládina, kterého Američané zabili v roce 2011.
Ve stejném roce se stal Zavahrí novým lídrem Al-Káidy. Od té doby se terorista objevil v řadě videí a nahrál mnoho audio zpráv. Tu poslední známou 13. července letošního roku.
Po loňském převratu Tálibánu v afghánském Kábulu se Zavahrí pravděpodobně do Afghánistánu přesunul a využil chvíle, kdy zemi opustila americká vojska.
Před šesti měsíci tak začali Američané plánovat operaci, která vedla k nedělnímu dronovému útoku, při kterém Zavahrí zahynul.