Cestu šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan schválil v úterý organizační výbor horní komory Parlamentu. Delegace bude mít 90 členů a poletí komerčním letem. Kromě manželky Vystrčila poletí i žena zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery Věra Kuberová.
„Organizační výbor schválil zahraniční cestu na Tchaj-wan. Celkem by mělo letět 90 členů delegace. Největší část delegace budou tvořit podnikatelé. Budou tam zástupci akademické sféry, vědy a výzkumu a osm senátorů,“ řekl na úterní tiskové konferenci Vystrčil.
Cesta je naplánovaná od 30. srpna do 5. září. Letět má i manželka zesnulého šéfa Senátu Jaroslava Kubery Věra. Jaký bude její konkrétní program, Vystrčil neřekl. „Poletí paní Kuberová i s mojí manželkou. Program bude z části společný, z části odlišný. Detaily se dopracovávají,“ uvedl Vystrčil.
Místo vládního speciálu komerční let
Delegace poletí komerčním letem tchajwanských aerolinek. Důvodem je epidemiologická situace. „Mohli jsme letět se státní letkou, která byla velmi ochotná. Let by ale musel proběhnout s 14hodinovým mezipřistáním v Indii, Thajsku nebo na Filipínách. Podle tchajwanských pravidel bychom potom museli do karantény,“ vysvětlil Vystrčil.
Šéf Senátu už dříve oznámil, že česká strana zaplatí náklady do výše ceny letu vládním speciálem. Zbytek uhradí tchajwanská strana.
Členové delegace budou muset dva týdny před odletem dbát na přísnější hygienická pravidla. Podle Vystrčila je ve hře dobrovolná karanténa. „Já sám budu opatrný. Budu nosit roušku,“ nastínil šéf Senátu.
Na Tchaj-wan se chystal už bývalý předseda Senátu Kubera. Kvůli cestě čelil výhrůžkám. Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se jeho návštěva uskuteční. Kubera zemřel v lednu letošního roku.
Tchaj-wan je pro Číňany jednou z nejcitlivějších diplomatických záležitostí. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Pokud by ostrov vyhlásil nezávislost, Čína hrozí vojenským zásahem. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.