Demokrati tlačili na Bidena, aby změnil přístup k Ukrajině. Třaskavý dopis hýbe USA

Biden pro CNN: Putin je racionální aktér, jadernou zbraň nepoužije. Osobní setkání nevylučuji

V posledních týdnech se objevují náznaky, že na trase Washington–Kyjev to začíná trochu skřípat. K tomu se rozvíjejí spekulace, že americká vláda je v pohledu na válku na Ukrajině nejednotná. Tuto myšlenku podpořil štiplavý dopis, ve kterém demokrati už v červnu naléhali na Joea Bidena, aby usiloval o mírové řešení s Ruskem, a který se teď prostřednictvím medií dostal na veřejnost.

Ukrajinské válečné snažení v současnosti stojí a padá na západní pomoci. A ačkoli Britové, Poláci i Češi poslali, co se dalo, klíčová je pro Kyjev pomoc ze Spojených států. Pravděpodobně hlavně díky raketovým systémům z USA se podařilo Ukrajině učinit úspěšnou protiofenzívu v Charkovské oblasti.

Západ nadále hlásí, že v podpoře Ukrajiny zůstává jednotný. Také prezident USA a demokrat Joe Biden se po začátku války možná nečekaně proměnil v „jestřába“, který Ukrajinu zásobuje potřebným vojenským vybavením.

Poprask v americké politice

Na veřejnost ale začínají prosakovat informace o neshodách v americké vládě. Někteří republikáni prý mají mít problém s posíláním zbraní na Ukrajinu. Určití demokrati pak zastávají názor, že by se s Vladimirem Putinem mělo jednat a usilovat o rychlé a mírové řešení konfliktu. Nejspíš tedy i za cenu, že by Kyjev musel kývnout na drastické ústupky.

Demokrati přitom nezůstali jen u slov, ale rozhodli se své myšlenky uspořádat na papír. Který pak putoval rovnou do Bílého domu. Dopis v červnu podepsalo 30 kongresmanů. Mezi nimi i známá progresivistka Alexandria Ocasio-Cortezová.

Myšlenky dopisu se v posledních dnech dostaly do médií. Demokrati sice svůj apel nakonec stáhli, přesto je zasáhla tvrdá kritika. Signatáři se hájí tím, že v červnu, kdy byl dopis odeslán, byla situace docela jiná než nyní. Demokrati navíc tvrdí, že psaní se dostalo do Bílého domu, aniž by prošlo předchozí revizí.

Kritika signatářů

Řada amerických politiků signatáře kritizuje, jelikož podle nich podrývají oficiální doktrínu USA a snaží se vyjednávat s Putinem.

„Rusko neuznává diplomacii, pouze sílu. Pokud chceme, aby byla Ukrajina nadále svobodná a demokratická země, musíme ji podporovat v boji,“ prohlásil demokratický kongresman Ruben Gallego.

Demokrat Jake Auchincloss pak sepsul autory dopisu za to, že svým chováním nahrávají ruskému narativu. „Ten dopis je olivovou ratolestí podanou válečnému zločinci, který prohrává válku,“ řekl.

Ke kauze se vyjádřil i samotný Bílý dům. Zástupci prezidentské administrativy řekli, že diplomacie je možná pouze v případě, že jsou všechny strany připravené jednat, takový stav ale teď neplatí.

Že Západ rozdmýchává válku na Ukrajině a nechce usilovat o mír, je častý zkreslený argument proruských zastánců. Prezident Volodymyr Zelenskyj se přitom v úvodu války opakovaně snažil o diskuze o příměří, Moskva ale byla proti. V současnosti se otěže konfliktu dostávají spíše do rukou Ukrajiny, z Kremlu ale žádný konkrétní mírový požadavek nepřišel.

Tagy: