reklama

Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život

Na 24. října připadá Světový den proti dětské obrně. Přestože se tuto nemoc podařilo v naprosté většině zemí vymýtit, stále ještě není úplně vyhráno. Z původních 125 zemí, ve kterých se dětská obrna vyskytovala, zůstala pouze v Afghánistánu a Pákistánu. Dětskou obrnu si mnozí pletou s mozkovou obrnou. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké následky zůstaly lidem po dětské obrně? O nemoci vypráví Eliška Bébrová.

reklama

Dětskou obrnou v raném dětství onemocněla dnes 74letá lékařka Eliška Bébrová. S velkou houževnatostí absolvovala vysoké školy a celý život se „rvala“ o uplatnění se mezi zdravou populací. Přesto, že jí onemocnění ztěžovalo život, vidí v něm hlavně to dobré a i přes veškeré komplikace spojené s dětskou obrnou toho v životě zvládla opravdu mnoho.

Začalo to vysokými horečkami a velkými bolestmi

„Patřím mezi poslední generaci žijících poliomyelitiků v Čechách (název pro lidi postižené dětskou obrnu, pozn. red.). Narodila jsem se v roce 1946 a bohužel jsem jedním z prvních případů paralytické formy s postižením všech končetin a svalstva trupu, bez potřeby respirační podpory,“ popisuje onemocnění dětskou obrnou paní Eliška, která se nakazila ještě v batolecím věku – v roce 1948, kdy byla největší epidemie v tehdejším Československu.

Onemocnění začalo vysokými horečkami, při kterých musela Eliška do nemocnice. V průběhu akutní fáze nemoci ji provázely urputné bolesti, které přetrvávaly i při rehabilitaci. „Pan doktor mamince ještě pogratuloval, že může být ráda. Nemoc se u mě projevila v té mírnější formě – polio, nikoliv jako bazilární meningitida, jejíž následky jsou mnohem horší,“ vysvětluje paní Eliška.

Po návratu z nemocnice musela intenzivně rehabilitovat podle podkladů z Londýna, které její rodiče získali díky primáři infekčního oddělení v teplické nemocnici, a nakonec byla odeslána do Janských Lázní. Díky tomu se její stav postupně zlepšoval.

Ještě v první třídě mě museli rodiče vozit na kočárku

„Od roku 1949 jsem žila s rodiči a bratrem v Plzni. Zásluhou maminky jsem byla vždy mezi zdravými dětmi venku, ve školce i ve škole. Ještě do první třídy mě museli rodiče vozit na kočárku, ale postupně jsem dokázala chodit sama, i když mě to stálo obrovskou námahu,“ pokračuje paní Bébrová.

Problémy nastaly v pubertě, kdy si začala více uvědomovat svůj hendikep. Každou nohu měla jinou a jediné, v čem dokázala chodit, byly sportovní boty. A najednou měla nastoupit do tanečních. Eliška se rozhodla vzdorovat svému hendikepu a užívat si bezstarostné mládí, a tak své tělo zatěžovala po fyzické stránce, co to šlo. Rozhodla se pro studium na Lékařské fakultě a v šestém ročníku na vysoké se vdala.

Nemoc o sobě dala více vědět až po třicátém roce, kdy už měla Eliška dvě děti. „Objevily se bolesti ve svalech horních končetin, páteře, byla jsem více unavená, musela častěji odpočívat a také jsem stále častěji padala a léčila se s různými zraněními,“ vzpomíná. Intenzivní rehabilitace a pobyt v lázních opět pomohl. I přes různá životní omezení prožila lékařka plnohodnotný život. A sama dodává, že nemoc jí dala optimismus a vytrvalost.

Dětská obrna byla postrachem rodičů v polovině minulého století

Dětská obrna, také dětská přenosná obrna nebo poliomyelitida (lat. poliomyelitis), je vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění mozku a míchy, které se přenáší především fekálně-orální cestou – nejčastěji kontaminovanými potravinami a nápoji. Přibližně 90 až 95 procent infekcí nezpůsobuje žádné symptomy. U jednoho z dvou set případů dětské obrny dojde k rozvoji nevratné paralýzy. Až 10 procent takto postižených umírá v důsledku ochrnutí dýchacích svalů. Původcem je poliovirus z čeledi picornaviridae.

O dětské obrně promluvila pro CNN Prima NEWS Marcela Stránská z Asociace Polio, která sdružuje osoby postižené následky po poliomyelitidě.

Přenosná dětská obrna se dnes už nevyskytuje, je to tak?
Vyskytuje, v asijské části světa – Pákistán a Afghánistán. Poslední velká epidemie poliomyelitidy proběhla v evropských zemích a USA počátkem padesátých let. Jejím důsledkem bylo úsilí o získání účinné očkovací látky a roku 1955 byla připravena neživá Salkova vakcína, o šest let později Sabinova živá perorální, dnes nejčastěji užívaná očkovací látka.

V roce 1960 Československo jako první země na světě deklarovalo vymýcení poliomyelitidy, tedy stav dlouhodobého územního přerušení procesu šíření nákazy hromadným očkováním dětí. 25. srpna 2020 oznámila Africká regionální rada pro potvrzení vymýcení obrny, kterou ustanovila v roce 1998 Světová zdravotnická organizace (WHO), vymýcení divokého polioviru, způsobujícího dětskou obrnu, v Africe. Nebezpečí zavlečení dětské obrny zpět do Evropy, Ameriky i Afriky je stále v současném globalizovaném světě velmi vysoké.

Jaké byly hlavní projevy tohoto onemocnění?
Virus se množí v lymfatické tkáni hltanu a střeva, proniká do krevního oběhu, v průběhu virémie se šíří do centrálního nervového systému. Replikace viru v buňkách předních rohů míšních vede k jejich zániku a rozvoji chabé parézy až ochrnutí příslušných inervovaných svalů. Pokud je postižena mícha, má za následek obrnu dýchacích svalů. Stadium latence je charakterizováno ústupem příznaků, následně vzestupem horečky na 38–40 °C, parestézií, bolestmi ve svalech, následuje paralytické stadium.

Obrny začínají vysokou horečkou a po jejím poklesu dále nepokračují. Objevují se deformace postižené části. Po stadiu rekonvalescence s poklesem teploty následuje fáze chronická – trvalá obrna, trofické změny, deformity. Po více letech se objevují nové bolesti, zhoršení hybnosti (postpoliomyelitický syndrom). Následky spočívají v trvání obrn, atrofií a deformit.

Jsou nějaké statistiky dosud žijících lidí po přenosné dětské obrně v Česku?
V ČR žije ještě odhadem 1 500 až 2 000 starších lidí, kteří v dětství prodělali poliomyelitidu (současný věk 61–93 let). Statistiky se zajímaly o poliomyelitidu do roku 1960. Od sedmdesátých let minulého století postupně mizely krajské poradny polio, od 1990 existuje pouze symbolická poradna při Klinice rehabilitačního lékařství 2. LF UK v Praze, sdružující část pražské a středočeské komunity, víceméně z empatie jednotlivých přednostů. V ČR neexistuje jediný specialista-neurolog na poliomyelitidu.

Čím to, že se povedlo toto onemocnění zcela vymýtit?
Plošným očkováním. V tehdejším Československu bylo zahájeno inaktivovanou vakcínou, dovezenou v roce 1957 z Kanady. Třetí dávka byla již připravena u nás v Ústavu sér a očkovacích látek. V letech 1960–1963 se používala domácí vakcína z kmene poskytnutého objevitelem Sabinem.

Později byla zavedena sovětská vakcína za účelem standardizace očkování tak, jak si přál její spolutvůrce Čumakov. Od roku 1993 se očkuje živou trivalentní vakcínou (T-OPV) dováženou z Belgie. V současnosti se aplikuje tato očkovací látka novorozencům ve formě monovakcíny.  Na jaře 2020 se očkování ve světě zastavilo, veškeré finance se soustředily na koronavirus.

Jak tato nemoc ovlivnila nemocné po psychické stránce?
Mnoho pacientů po obrně prošlo během svého dětství dlouhými hospitalizacemi a rehabilitačními obdobími, třeba i půlročními až ročními, a tyto zkušenosti je ovlivnily. V polovině minulého století nebylo zvykem informovat děti o nadcházejících operacích, které narovnávaly svalové spasmy – děti se probudily se sádrou, s bolestí a silnou nevolností.

Řada pacientů s dětskou obrnou proto v sobě nosí špatné vzpomínky. Děti s obrnou prošly dlouhými a tvrdými tréninkovými kurzy a byly neustále povzbuzovány, aby pokračovaly a dostaly se co nejdále. Obecně takové zkušenosti přinesly obrnářům postoj, že například nepožádají o pomoc, dokud to není naprosto nezbytné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komentátoři před superdebatou: Okamura bude excelovat. Babišovi funguje skřekot
Partie

Komentátoři před superdebatou: Okamura bude excelovat. Babišovi funguje skřekot

Vybraní političtí komentátoři se v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS shodli, že nejpřesvědčivější vystoupení ve večerní superdebatě Česko hledá premiéra očekávají od Tomia Okamury (SPD). „Předvádí neuvěřitelnou kampaň, možná nejlepší letošních voleb. V debatě bude významně excelovat,“ řekl šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Komentátor: Piráti poslední dobou utíkají jen sami před sebou. Popírají vlastní myšlenky

Kampaně míří do finále a podle komentátora webu Info.cz Petra Holce si nejlépe vede hnutí ANO. „Měli nejlepší začátek a publikované video Andreje Babiše má skvělé načasování,“ podotkl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Právě Babišovy útoky na koalici PirSTAN podle něj zapříčinily, že Piráti utíkají sami před sebou. „Dokud v červnu Babiš neřekl, že jsou vítači migrantů, tak byli v ofenzivě. Nyní se jen brání a popírají vlastní myšlenky,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama