Jsou střední školy připravené na distanční výuku?
S nouzovým stavem započne v pondělí čtrnáctidenní distanční výuka na českých středních a vyšších odborných školách. Ministerstvo zdravotnictví tak chce omezit růst nákazy koronavirem. Podle učitelky a předsedkyně Učitelské platformy Petry Mazancové, která byla hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizi CNN Prima NEWS, je však možné, že studenti virus přenáší spíš ve volnočasových aktivitách než ve škole. Učitelská platforma je profesní organizací učitelů a ředitelů škol, která hájí profesní zájmy v jednání s ministerstvem školství a dalšími úřady.
V České republice začne 5. října znovu platit nouzový stav. V rámci toho dojde také k omezení provozu na středních a vyšších odborných školách. „Chceme na 14 dní zrušit prezenční výuku. Tento postup umožňuje snížit nálož v populaci. Jsou to ale opatření krátkodobá,“ vysvětloval ve středu na půdě Sněmovny ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Prymulův plán: Nouzový stav od 5. října. Vše rychle zavřít a po 14 dnech rozvolňovat
Nouzový stav by chtěl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyhlásit od 5. října. Uvedl to na úterní tiskové konferenci. V rámci nouzového stavu dojde k plošným opatřením a budou omezeny volnočasové aktivity nebo uzavřeny střední školy. Opatření by zatím měla trvat 14 dnů. Konkrétní parametry uzavření a omezení oznámí Roman Prymula ve středu.
Čtrnáctidenní distanční výuka by však podle předsedkyně Učitelské platformy Petry Mazancové nákazu nemusela pozastavit takovým způsobem, jak ministerstvo zdravotnictví očekává. I když je ve věkové skupině středoškoláků přenos koronaviru častý, otázkou zůstává, jestli probíhá ve škole. „Žáci se učí už dva týdny v rouškách. Logicky se ale mezi sebou stýkají i po vyučování. Jestli tedy za přenosem stojí samotné školy, se ukáže v budoucnu,“ vysvětlovala Mazancová v pořadu. Za celou dobu ze strany vlády nepadla varianta, že by studenti chodili do škol v malých skupinkách a střídali se formou lichých a sudých týdnů.
„Taková přání padla mezi učiteli a řediteli. Ministerstvo zdravotnictví však neuvažovalo nad jinými variantami než školy buď uzavřít, nebo nechat otevřené. Pro nás by to bylo určitě lepší, střídat sudý a lichý týden,“ okomentovala Mazancová, podle které je dění ve třídě nepřenositelné do on-line výuky.
Střední i vyšší odborné školy si však situací už jednou prošly, takže by mohly být na distanční výuku lépe připraveny. Jak nakonec výuka na školách bude vypadat a jak nařízení ministerstva zdravotnictví ovlivní počet nakažených v Česku, ukážou příští dva týdny.