Autoři nové studie publikované v odborném časopise BioScience varují, že v mnohých ohledech se naše planeta blíží kritickému bodu nebo jej už dokonce překročila. Vědci se zaměřili na 31 klíčových faktorů, které nazvali životními funkcemi planety. Zhruba u poloviny z nich zaznamenali rekordní zhoršení.
„Existuje stále více důkazů, že se blížíme nebo jsme již překročili body zlomu spojené s důležitými faktory planety Země,“ řekl spoluautor nového výzkumu William Ripple, profesor ekologie na Oregonské státní univerzitě. Hlavním poučením z pandemie koronaviru je podle něj fakt, že k nápravě nestačí omezená doprava a spotřeba a nutné jsou systémové změny.
Experti ve výzkumu upozornili, že například ledovce tají o 31 procent rychleji než před patnácti lety. Odlesňování amazonského pralesu dosáhlo loni rekordního tempa. A v dubnu letošního roku dosáhla koncentrace oxidu uhličitého 416 částic na milion molekul vzduchu, což je dosud nejvyšší zaznamenaná průměrná globální měsíční koncentrace.
Mění se také oceány, jejich teplota i hladina zaznamenaly nové rekordy. Hodnota pH dosáhla druhé nejnižší meziroční průměrné hodnoty v historii, těsně po roce 2012. Proto každoročně ubývá jedno až dvě procenta korálů, přispívá k tomu i nadměrný rybolov či silné tropické bouře.
„Čelíme důkazům, že se z hlediska klimatu blížíme k bodu zlomu a je třeba konat. Bezodkladně musíme přijmout opatření pro dekarbonizaci ekonomiky a začít obnovovat přírodu dříve, než ji zničíme,“ varoval spoluautor studie Tim Lenton z britské univerzity v Exeteru. Podle vědců je třeba upustit od používání fosilních paliv, snížit znečištění a preferovat rostlinnou stravu.