reklama

Děti v Bejrútu se učí přes telefon doma na zemi. Pomůžou jim počítače z Česka

Pro libanonské děti není ničím neobvyklým učit se školní látku prostřednictvím telefonu. Kvůli koronaviru se musejí podobně jako jiné děti ve světě učit na dálku. Jenže k tomu jim ve většině případů doma chybí potřebné vybavení. Kromě počítačů, tabletů a internetu nemají často ani stoly, u nichž by mohly sedět, takže se učí na zemi.

reklama

„Našim dětem chybí doma počítače. A pokud ho vlastní, tak mají jen slabé nebo žádné připojení k internetu,“ říká ředitelka komunitního centra Tahaddi Nadia Khouriová. Aby se k dětem zadání domácích úkolů dostalo, používají učitelé sociální sítě, protože v rodinách bývá aspoň chytrý telefon. Dětem, které postrádají i ten, nosí domácí úkoly až domů.

To má změnit pomoc české neziskové organizace Diakonie. Prostřednictvím komunitního a vzdělávacího centra Tahaddi v jižním Bejrútu zprostředkovává pomoc dětem z místní chudinské čtvrti. V letošním roce už Diakonie podpořila místní komunitní centrum částkou 800 tisíc korun.

„Z těchto prostředků hradíme platy učitelů a učební pomůcky jako třeba stolečky pro děti do rodin. Snažíme se také najít sponzora nebo dárce použitých nebo nových tabletů, které bychom mohli dopravit do Libanonu a věnovat dětem pro domácí výuku,“ vysvětluje Erik Siegel, vedoucí zahraničních projektů Diakonie.

„Navíc naše děti nemají ani stoly, u kterých by mohly sedět a dělat úkoly. Místo toho píší na zemi,“ doplňuje zakladatelka komunitního centra Tahaddi a vedoucí vzdělávacího centra Catherine Mourtada. I s tím jim pomáhá Diakonie, ve spolupráci s místní truhlářskou dílnou, která se pustila do výroby nízkých stolků, aby se dětem při sezení na zemi lépe učilo a psalo.

Jedna rána za druhou

Školy v Libanonu nejprve zavřely loni v říjnu kvůli protivládním protestům, pak přišla jarní koronavirová krize a pomyslnou poslední tečkou byl srpnový výbuch v Bejrútu. Nyní se země podobně jako Česko potýká s druhou vlnou nákazy, která Libanon ještě více paralyzovala. To vše prohlubuje v zemi ekonomickou krizi.

„Poslední rok byl pro celý Libanon a pro komunitní centrum Tahaddi a obyvatele chudinské čtvrti v jižním Bejrútu hodně těžký. Začalo to už loni na podzim, kdy masové protesty proti vládě vyvolaly její pád a nastartovaly silnou ekonomickou krizi,“ vysvětluje Ivana Dingová, koordinátorka Diakonie. Libanon má třetí největší dluh na světě, většinu zboží importuje a je silně závislý na dolaru.

Ceny potravin stouply. Oficiální směnný kurz dolaru je pro místní velmi nepříznivý. Příjmy lidí a jejich kupní síla klesly o 80 procent. „Lidé navíc nemají přístup ke svým úsporám, pokud nějaké mají (ale to není případ klientů Tahaddi), protože bankovní systém země se hroutí a lidé mají limity na to, kolik peněz si mohou vybrat nebo převést,“ doplňuje Siegel.

Špatná ekonomická situace tak nutí dívky, aby se brzy provdaly. Těm se také snaží pomoci centrum Tahaddi. Má totiž svoji šicí dílnu, kde vyrábějí tašky, zástěry, kabelky a podobně. Je to dobrá příležitost hlavně pro mladé dívky, aby se něco naučily a vydělaly si peníze.

Tagy:
děti školství on-line výuka Bejrút Libanon výuka na dálku Hay El Gharbeh Tahaddi Nadia Khouri Diakonie Ivana Dingová

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama