reklama

Trestná činnost letos v Česku klesla o 15 procent, jenže vražd naopak přibylo

Pandemie koronaviru se projevuje i v kriminálním prostředí. A to pozitivně, policie totiž eviduje celkově méně trestných činů v porovnání s loňským rokem. A to téměř ve všech odvětvích kriminality. Výjimkou jsou vraždy, kterých letos přibylo.

reklama

Nejrůznější protiepidemická opatření, jako je zákaz vycházení nebo omezení cestování, mnoha lidem vadí. Z pohledu kriminalistů jsou vítaná, klesá totiž počet trestných činů. „Pokud porovnáme trestné činnosti za letošní rok s tím loňským, evidujeme přibližně patnáctiprocentní pokles trestné činnosti,“ sdělil Ondřej Moravčík, mluvčí Policejního prezidia České republiky.

Nejvíce ubylo krádeží, především těch drobných a kapesních. Kapsáři většinou využívali shlukování lidí nebo hromadné akce, kde kradli. Navíc se do Česka nedostali kapsářské gangy, které cestují po Evropě.

Na druhou stranu je alarmující statistika u vražd. „U tohoto trestného činu je situace specifická, protože oproti loňskému roku evidujeme mírný nárůst. Ten jsme však zaznamenali především v lednu a v únoru,“ popsal Moravčík.

Většinu vražd mají na svědomí lidé, kteří se s obětí znají, nebo jsou dokonce příbuzní. Karanténa se tak podle odborníků mohla odrazit i na vyhrocených vztazích v rodinách. Překvapivé ale je, že během jarního nouzového stavu, kdy byli lidé většinou tzv. zavření doma, byl počet vražd poměrně nízký.

Jak se projeví rozvolnění na trestné činnosti?

Mimořádná opatření ovlivnila i českou drogovou scénu. Konec nočního života a uzavření tanečních klubů, kde se narkotika často prodávají, logicky dopadly i na dealery omamných látek. Drogové podsvětí přesto hledá jiné cesty ke konzumentům. „I nadále dochází k obchodu, výrobě a distribuci, k vývozu a dovozu. Stále více do toho promlouvá faktor zapojení virtuálního světa, ať již sociálních sítí jako nástroje k distribuci, nebo skrytá část internetu, takzvaný dark net,“ uvedl Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály.

Méně dostupné mohou být drogy, které se do republiky dovážejí z ciziny, jako je například heroin. U jiných může být nabídka naopak větší, protože výrobci přišli o své odběratele za hranicemi. „Česká republika vyváží metamfetamin a konopí mimo své území. Část produkce, která by byla za normálních okolností vyvážena, nepochybně zůstala na území Česka,“ dodal Frydrych.

Podle psychologů ale současný stav kriminality neznamená, že by se zločinci polepšili, jen jim s nouzovým stavem ubylo příležitostí. „Upozornil bych na to, že když část populace přichází o své příjmy, ať to jsou umělci, restauratéři, nebo další profese, pravděpodobně i pachatelé trestné činnosti přicházejí o své příjmy. Proto bych se z čistě psychologického hlediska obával toho, jestli po naprostém rozvolnění opatření nedojede opět k výraznějšímu nárůstu trestné činnosti,“ varoval profesor lékařské psychologie Radek Ptáček.

Tagy:
Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

Nenávist mezi Izraelem a Íránem zapomenuta. Trenér Čechů Ginzburg předvedl pěkné gesto

Bylo to jen obyčejné potřesení rukou, ale v tomto případě znamenalo daleko více. Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje výhrou nad Íránem (84:78). Tedy státem, který neuznává Izrael. A právě ze židovské země pochází Ronen Ginzburg, trenér Tomáše Satoranského a spol. Kouč spolu se svým íránským protějškem však ukázali, že se dokážou povznést nad politiku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama