reklama

Trestná činnost letos v Česku klesla o 15 procent, jenže vražd naopak přibylo

Pandemie koronaviru se projevuje i v kriminálním prostředí. A to pozitivně, policie totiž eviduje celkově méně trestných činů v porovnání s loňským rokem. A to téměř ve všech odvětvích kriminality. Výjimkou jsou vraždy, kterých letos přibylo.

reklama

Nejrůznější protiepidemická opatření, jako je zákaz vycházení nebo omezení cestování, mnoha lidem vadí. Z pohledu kriminalistů jsou vítaná, klesá totiž počet trestných činů. „Pokud porovnáme trestné činnosti za letošní rok s tím loňským, evidujeme přibližně patnáctiprocentní pokles trestné činnosti,“ sdělil Ondřej Moravčík, mluvčí Policejního prezidia České republiky.

Nejvíce ubylo krádeží, především těch drobných a kapesních. Kapsáři většinou využívali shlukování lidí nebo hromadné akce, kde kradli. Navíc se do Česka nedostali kapsářské gangy, které cestují po Evropě.

Na druhou stranu je alarmující statistika u vražd. „U tohoto trestného činu je situace specifická, protože oproti loňskému roku evidujeme mírný nárůst. Ten jsme však zaznamenali především v lednu a v únoru,“ popsal Moravčík.

Většinu vražd mají na svědomí lidé, kteří se s obětí znají, nebo jsou dokonce příbuzní. Karanténa se tak podle odborníků mohla odrazit i na vyhrocených vztazích v rodinách. Překvapivé ale je, že během jarního nouzového stavu, kdy byli lidé většinou tzv. zavření doma, byl počet vražd poměrně nízký.

Jak se projeví rozvolnění na trestné činnosti?

Mimořádná opatření ovlivnila i českou drogovou scénu. Konec nočního života a uzavření tanečních klubů, kde se narkotika často prodávají, logicky dopadly i na dealery omamných látek. Drogové podsvětí přesto hledá jiné cesty ke konzumentům. „I nadále dochází k obchodu, výrobě a distribuci, k vývozu a dovozu. Stále více do toho promlouvá faktor zapojení virtuálního světa, ať již sociálních sítí jako nástroje k distribuci, nebo skrytá část internetu, takzvaný dark net,“ uvedl Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály.

Méně dostupné mohou být drogy, které se do republiky dovážejí z ciziny, jako je například heroin. U jiných může být nabídka naopak větší, protože výrobci přišli o své odběratele za hranicemi. „Česká republika vyváží metamfetamin a konopí mimo své území. Část produkce, která by byla za normálních okolností vyvážena, nepochybně zůstala na území Česka,“ dodal Frydrych.

Podle psychologů ale současný stav kriminality neznamená, že by se zločinci polepšili, jen jim s nouzovým stavem ubylo příležitostí. „Upozornil bych na to, že když část populace přichází o své příjmy, ať to jsou umělci, restauratéři, nebo další profese, pravděpodobně i pachatelé trestné činnosti přicházejí o své příjmy. Proto bych se z čistě psychologického hlediska obával toho, jestli po naprostém rozvolnění opatření nedojede opět k výraznějšímu nárůstu trestné činnosti,“ varoval profesor lékařské psychologie Radek Ptáček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama