Volby by vyhrálo hnutí ANO, vyplývá z průzkumu STEM
Piráti čelí na sociálních sítích ostré kritice za příspěvek související s hodnocením česko-vatikánské smlouvy. Kontroverzi vyvolal obrázek, který nelichotivě zobrazuje neidentifikovatelného hodnostáře církve. Někteří uživatelé grafiku přirovnávají k antimigračnímu billboardu SPD, na němž figuroval muž tmavé pleti s nožem a zakrvácenou košilí. Do Pirátů se pustili vládní i opoziční politici.
„Smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem nadřazuje církevní privilegia nad český právní řád. Hrozí, že ochrana obětí sexuálního zneužívání nebude dostatečná a spravedlnost pro ně nebude vymahatelná. Ochrana lidských práv musí být na prvním místě,“ uvedli Piráti na sociální síti X s tím, že se proti zmíněné smlouvě staví dlouhodobě.
Zločiny se mají řádně šetřit, ne zametat pod koberec (nebo pod talár). Je absurdní, že se tu vůbec bavíme o tom, že by měla mít nějaká instituce větší výjimky než ostatní. A že bychom jí měli umožnit tutlat zločiny.
— Piráti (@PiratskaStrana) January 18, 2025
Smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem nadřazuje církevní… pic.twitter.com/jmf2udlqcd
„Zločiny se mají řádně šetřit, ne zametat pod koberec (nebo pod talár). Je absurdní, že se vůbec bavíme o tom, že by měla mít nějaká instituce větší výjimky než ostatní. A že bychom jí měli umožnit tutlat zločiny,“ dodala opoziční strana. K příspěvku přidala obrázek, který nelichotivě zobrazuje neidentifikovatelného církevního hodnostáře (může jít o obrázek vygenerovaný umělou inteligencí), což vyvolalo ostrou kritiku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hřib, velký Bartošův návrat či sázka na novou tvář? U Pirátů začíná boj o post volebního lídra
„Piráti opakovaně vyvolávají nenávist vůči církvím a křesťanům. Pane Zdeňku Hřibe, jste naprosté morální dno,“ vzkázal předsedovi Pirátů europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Další kritici úroveň příspěvku přirovnávají ke kontroverznímu billboardu SPD z loňského léta. Na plakátu opozičního hnutí tehdy figuroval muž tmavé pleti s nožem a zakrvácenou košilí. Fotografii doplnil nápis ve znění: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu. Stop migračnímu paktu EU.“
„Piráti jsou definitivně na úrovni SPD,“ nebral si servítky jeden z komentujících na síti X. Na jistou podobnost obou případů poukazují i někteří politici. „Dle obrázku jde o jasné vyvolávání nenávisti proti skupině osob. Očekávám veřejné pohoršení, odsouzení a trestní oznámení,“ sdělil senátor Zdeněk Hraba (za ODS).
Člen horní komory Parlamentu tak nepřímo upozornil na skutečnost, že policie začátkem ledna požádala Sněmovnu o vydání šéfa SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání, a to právě v souvislosti se zmíněným billboardem ukazujícím „chirurga z dovozu“. Jednou z osob, která v létě podala na Okamuru trestní oznámení, byl i pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).
„Tohle je ale něco úplně jiného,“ komentoval obrázek Pirátů s notnou dávkou ironie poslanec Patrik Nacher (ANO), který ve veřejném prostoru proslul svým pořadem Dvojí metr.
Hřib: V žádném případě nejde o kritiku víry jako takové
Piráti si nicméně za grafikou plně stojí. „Zneužívání dětí není v církvi jen selháním jednotlivců, ale celé instituce, která tyto skandály často zamlčovala – namísto prošetření a podpory obětí,“ argumentoval Zdeněk Hřib.
Rovněž dodal, že kampaň Pirátů není v žádném případě kritikou katolíků, pro které je víra morálním kompasem. „Kritizujeme systémová selhání v rámci instituce, ne jednotlivce a víru jako takovou,“ zdůraznil někdejší pražský primátor.
Česko je jednou z posledních evropských zemí, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Tuzemský Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a že narušuje rovnoprávnost církví.
Pokud nyní dokument odsouhlasí obě komory Parlamentu a ratifikuje jej pak i prezident Petr Pavel, Česko se zařadí po bok 64 států (včetně 25 evropských), které mají obdobnou dohodu.
Smlouva mimo jiné zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Česká republika zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání.
Jisté kontroverze ovšem vyvolává téma zpovědního tajemství a mlčenlivosti v případě vyšetřování trestných činů. Takové právo mají mít podle smlouvy nejen faráři a biskupové, ale de facto i stovky dalších zaměstnanců církve, takzvaní pastorační pracovníci.
ČTĚTE TAKÉ: Letos to uděláme jinak, hlásá Rakušan. STAN má novou kampaň, o kandidátech rozhodnou lidé