reklama

Do bezpečnosti na železnicích a přejezdech chce stát investovat 80 miliard korun

Stát chce během deseti let investovat 80 miliard korun do většího zabezpečení železnic a přejezdů. Bezpečnostní komise pro železnice tak reagovala na sérii železničních neštěstí z posledních týdnů.

reklama

Bezpečnostní komise pro železnice, která vznikla před 14 dny, reagovala na sérii železničních neštěstí z několika posledních týdnů. Rozhodla, aby během deseti let stát vložil do bezpečnosti na železnicích 80 miliard korun.

K tématu

Jedna z tragických nehod se stala 7. července na trati u Perninku na Karlovarsku. Krátce po třetí odpoledne se v nepřehledné a zalesněné zatáčce srazily dva osobní vlaky. Na místě zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno.

„Místo bylo zcela nedostupné pro jakoukoli záchranářskou techniku. Všechny zraněné osoby tak bylo nutné transportovat na nosítkách ručně,“ popsal komplikovanou záchrannou akci mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal.

Další nehoda se stala na nechráněném přejezdu, který je zabezpečen jen dřevěnými kříži mezi Skalicí nad Svitavou a Velkými Opatovicemi. Řidič dodávky tam vjel přímo před vlak, který následně vykolejil.

„Řidič nedal přednost v jízdě vlaku. Dechová zkouška jak u řidiče osobního automobilu, tak u strojvedoucího, byla negativní,“ uvedl mluvčí policie Jihomoravského kraje Bohumil Malášek.

K tématu

Kvůli těmto i dalším železničním nehodám z poslední doby bude stát ve velkém investovat do zabezpečení. Automatický zabezpečovací systém, který kontroluje rychlost a umí vlak zastavit na dálku, by měl v případě tratě i vlaků vyjít na 7 miliard ročně. Aktuálně funguje na 255 kilometrech tratí.

Další jednu miliardu pak stát každoročně vyčlení na zabezpečení kritických přejezdů. „Celkem máme 7 800 přejezdů. Pět set z nich jsou ty, které jsou kritické z našeho úhlu pohledu. A zkracujeme tu dobu z roku 2028 na konec roku 2022,“ řekl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček.

Jednodušší by do budoucna mělo být také kácení dřevin poblíž tratí, které často znesnadňují výhled a ohrožují provoz. K tomu ale bude podle Bezpečnostní komise potřeba úprava zákonů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama