Bezinfekčnost získala v Česku nový rozměr. Od pondělí se stala vstupenkou mimo jiné do hospod. I proto se nyní výrazně zvýšil zájem o testování na koronavirus. Zatímco očkovaným testy proplácejí pojišťovny, život pro neočkované se v mnoha ohledech citelně prodraží. Existuje ale několik variant, jak za antigenní či PCR testy ušetřit.
Za PCR test 814 korun a za antigenní 201 korun. To jsou v současnosti maximální ceny testů stanovené ministerstvem zdravotnictví. Jenže laboratoře si mohou účtovat ještě více. „Všechny další příplatky vycházejí z rozhodnutí testovacích míst,“ objasnilo ministerstvo ve svém prohlášení.
Nové opatření nedopadne jen na ty, kteří se nechtějí očkovat kvůli svému přesvědčení. Ti, kdo se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů, sice mají nadále měsíčně hrazené dva PCR testy a čtyři antigenní. Kvůli zkrácené platnosti testů jim ovšem zdaleka nepokryjí všechny dny v měsíci.
Částky za testy z laboratoří se tak mohou vyšplhat k tisícům korun. Lidé však mají možnost prokazovat se i samotesty. Kvůli tomu zájem o ně stále roste, což potvrdil Aleš Krebs z České lékárnické komory.
„Samotesty v našich distribucích se nedaly nějakou dobu koupit, v úterý odpoledne se ale objevily i v naší distribuci. Věřím, že se situace velmi rychle upraví do normálu a samotesty budou dostupné,“ sdělil Krebs CNN Prima NEWS. Zvýšený zájem o samotesty si vysvětluje právě zpřísněním vládních nařízení. „Doufám, že do týdne bude samotestů opět dostatek,“ doplnil.
Existují i jiné možnosti
Ve specifických případech lze ovšem k prokázání bezinfekčnosti využít i čestného prohlášení. „Je mi známo, že zamlčením skutečností mohu vážně ohrozit zdraví, či dokonce i život ostatních pacientů a zdravotníků,“ musí se zavázat autor prohlášení. To pak můžete předložit třeba v zaměstnání, kde je nadále test vyžadován, přestože už testování ve firmách není povinné.
Další možností, jak neplatit za test na koronavirus, je i žádanka. V případě, že cítíte příznaky nemoci, zavolejte svému obvodnímu lékaři, který vám ji vypíše. Ostatně k tomu vyzývala i vláda. Snažila se tím vyvrátit tvrzení některých odborníků, kteří zdůrazňovali, že po zpoplatnění testů se bude testovat méně lidí, a tím pádem se bude covid jednodušeji šířit.
„Zpoplatnění PCR a antigenních testů, které byly doposud hrazené, nepovažuji za rozumný postup. Ztratíme tím informaci o tom, zda jsou aktivní lidé nakažení,“ podotkl lékař Tom Philipp. On sám se prý považuje za odborníka, který zastává spíše „měkčí přístup“. Namísto negativní motivace by tak doporučil edukační kampaň, která by přesvědčila k vakcinaci i neočkované.
V praxi tak může dojít k tomu, že nenaočkovaní možnosti testu zdarma na žádanku zneužijí. S negativním testem mohou jít hned druhý den do hospody. „Samozřejmě není v našich silách, abychom tomu zabránili. Pokud ale pacient bude obvodnímu lékaři volat pravidelně, už mu to bude určitě podezřelé,“ sdělil CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.
Platit za test mohou i očkovaní
Ačkoliv všechna testování jsou pro očkované hrazena z veřejného zdravotního pojištění, některá odběrová místa mohou přesto po zájemcích v určitých případech vyžadovat úhradu, protože s danou laboratoří nemusí mít smlouvu.
Preventivní testy na covid mají dál hrazeny z veřejného zdravotního pojištění více než tři čtvrtiny české populace. Testy si sami platí lidé, kteří jsou starší 18 let a zároveň nejsou očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny nebo nemají potvrzení lékaře, že se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou.
⚠️ Od pondělí 1.11.2021 již nebudou hrazené preventivní testy na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění.
Posted by Ministerstvo zdravotnictví České republiky on Friday, October 29, 2021