Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je momentální covidová situace v Evropě kritická a je nutné udělat další nutná opatření. Povinné očkování pro všechny po vzoru Rakouska by ale mělo být až poslední možností. Pokud se však snaha bojovat s pandemií nezvýší, hrozí kontinentu do března půl milionu úmrtí způsobených koronavirem.
Šíření onemocnění COVID-19 v rámci nové vlny trápí experty ze Světové zdravotnické organizace. Regionální ředitel organizace pro Evropu Hans Kluge v rozhovoru pro BBC varuje, že je nutné aplikovat v jednotlivých zemích další opatření, jinak „starému kontinentu“ hrozí do začátku jara až 500 000 obětí koronaviru.
Podle něj by měl pomoct tlak na to, aby lidé ještě více nosili roušky a respirátory. WHO varuje ve chvíli, kdy mnoho evropských zemí hlásí alarmující počty nakažených. Smutné rekordy si v posledních dnech připsalo Nizozemsko, Německo, Slovensko nebo i Česko.
Lidé házeli ve Vídni po policistech lahve. Proti lockdownu protestovaly početné davy
V centru Vídně se v sobotu na ohlášené demonstraci sešly desetitisíce odpůrců protiepidemických opatření, které svolala opoziční pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Jen dva dny před začátkem celostátní uzávěry na náměstí Hrdinů poblíž Hofburgu a v jeho okolí protestovalo bezmála 40 000 lidí, informovala agentura APA.
Kluge tvrdí, že za extrémně vysokými čísly je blížící se zimní období, nedostatečná proočkovanost a také velké rozšíření delta varianty viru, jež je vysoce nakažlivá. Proto vyzývá k tomu, aby jednotlivé státy co nejvíce propagovaly vakcinaci a v co nejvyšší míře aplikovaly opatření. „COVID-19 se v našem regionu opět stal příčinou úmrtnosti číslo jedna. Víme, co je třeba udělat,“ řekl Kluge.
Regionální ředitel organizace WHO pro Evropu ovešm v plné míře nepodporuje rozhodnutí Rakouska o povinném očkování pro své občany od února. To by slovy Klugeho mělo být až „poslední možností“. Rakušané také zavádějí nekolikadenní lockdown. Podle kancléře Alexandera Schallenberga bylo složité udělat podobná rozhodnutí ve svobodné společnosti, ale považuje to za jediný možný únik ze začarovaného kruhu.
Proti výraznému zpřísnění podmínek ve Vídni protestovaly desítky tisíc lidí, demonstrace se o víkendu odehrály kvůli novým opatřením také v Nizozemsku. Rovněž v tuzemsku se od pondělí ztíží život pro neočkované.
Ani německý ministr zdravotnictví Jens Spahn vzhledem ke zhoršující se situaci nevyloučil možnost „uzamčení“ země, pandemie nemá dobrý vývoj ani ve Velké Británii, kde se denní přírůstek nakažených dostává přes 40 000.