Cena elektřiny bude za rok na desetině. Může za ni i Francie, míní šéf pražské burzy

S cenami energií jsme na vrcholu a už půjdou jen dolů. Příčina je hlavně v odstavení jaderných elektráren ve Francii, které mají technické potíže. V létě se k nim ještě přidalo sucho, takže nebylo možné reaktory chladit a musely se vypnout. Obecně je však na světě energie dost. Během diskusního panelu Offline Štěpána Křečka to řekl Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha a prezident Federace evropských burz.

„Byl jsem vyděšen z toho, co se dělo po odstavení francouzských jaderných elektráren,“ řekl na úvod svého vystoupení během diskusního panelu Petr Koblic, šéf pražské burzy. Koblic tak pojmenoval jednu z hlavních příčin raketového růstu cen elektřiny na evropském trhu, ke kterému došlo během letošního roku a zejména pak na přelomu srpna a září.

Francie totiž musela na jaře odstavit hned několik jaderných bloků kvůli údržbě. Jenže se ukázalo, že některé součásti je třeba opravit. Navíc se v létě přidala rekordní sucha, která zapříčinila, že některé francouzské jaderné elektrárny nebylo možné ochlazovat, což si vyžádalo další odstávky. „Odstavilo se celkem 32 z 56 francouzských bloků, to v Evropě samozřejmě muselo chybět,“ dodal Koblic.

Vypnuté francouzské „jaderky“ jsou katastrofa

Podle něho francouzské jaderné elektrárny byly pro Evropu vždy určitou kotvou. „Teď z nich nejede 60 procent, to je katastrofa, to se na cenách elektřiny muselo projevit. Kdyby se zítra všechny francouzské jaderky rozjely, ceny na spotovém trhu elektřiny spadnou na třetinu,“ pokračoval šéf pražské burzy a prezident Federace evropských burz.

Koblic je přesvědčen, že se situace na evropském energetickém trhu zlepší už na začátku příštího roku, nejpozději pak během druhého čtvrtletí. „Staví se relativně hodně LNG terminálů, dramaticky se zvýší kapacita pro příjem zemního plynu. Nizozemci rozjedou plynové pole u Groningenu, Němci poslední tři jaderné elektrárny možná ani nevypnou. Dovedu si představit, že ve druhém čtvrtletí příštího roku můžeme mít ceny na desetině toho, co máme teď,“ odhadl šéf pražské burzy.

Elektřinu můžeme dovézt z Ukrajiny

Připomněl také, že za uplynulé tři roky Evropa zažila několik dní, kdy cena elektřiny byla dokonce záporná. „Jde o to přežít zimu, doufat, že nebude příliš krutá a neprotopí se příliš plynu. Tím by se snížila i jeho spotřeba,“ dodal Koblic s tím, že by se tak zvýšil tlak na pokles jeho ceny.

Ředitel pražské burzy rovněž zmínil, že Evropská unie by mohla využít nabídky ze strany Ukrajiny, která „vyrábí elektřiny tolik, že by ji mohla vyvážet do Evropy“. Problém případného dovozu elektrické energie z Ukrajiny je podle Koblice jen technický, jelikož ukrajinská přenosová soustava není zcela kompatibilní s unijní. „Ukrajina by se nám tak mohla částečně revanšovat za to, že jí dodáváme zbraně,“ dodal Koblic.

Tagy:
elektřina energie ceny plyn energetika energetická krize Pražská burza Petr Koblic

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí

Už v sobotu bude znám vítěz letošních voleb do místních zastupitelstev a dvojice kandidátů, kteří se utkají o třetinu křesel v Senátu. CNN Prima NEWS v sobotu 24. 9. v 11:00 odstartovalo vysílání v novém volebním studiu s mnoha inovacemi včetně Prima tužky. Pět moderátorů nabídne kontinuální přísun rychlých a přehledných výsledků komunálních a senátních voleb, živých vstupů, rozhovorů a analýz až do nočních hodin.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu
Čína

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Klobása, toast s avokádem i štrúdl. Co strany nabízí ve štábech a kde je raut nejchudší?
Komunální volby

Klobása, toast s avokádem i štrúdl. Co strany nabízí ve štábech a kde je raut nejchudší?

Chleba s avokádem, grilované kuře nebo klobása, ale i štrúdl nebo další sladkosti. I když do většiny volebních štábů ještě nedorazilo mnoho politiků, novináři jsou už většinou kompletní. Strany se jim snaží čekání zpříjemnit alespoň občerstvením. Letos jsou ale rauty chudší, než byly během voleb do Poslanecké sněmovny. Kde se co podává a kde nejvíc šetří?

Infobox
sledujeme živě
17:55

V Pohořelicích u Brna po sečtení poloviny hlasů suverénně vede hnutí Róberta Šlachty

17:52

Hlaváček: Mrzelo by mě, kdyby se SPD dostalo do pražského zastupitelstva. Už tak drsnou kulturu by ještě zhoršili

17:46

Do štábu SPD už dorazily i další známé tváře

17:40

Letos jsou rauty ve volebních štábech chudší, než byly během voleb do Poslanecké sněmovny. Kde se co podává a kde nejvíc šetří?

Šokující stav propuštěného Ukrajince: Chybí mu kus kosti, zákrok provedli rezavými kleštěmi

Ve čtvrtek bylo z ruského zajetí propuštěno 215 obránců Ukrajiny. Vojáci, kteří bránili Mariupol, se do vlasti vrátili výměnou za 55 ruských zajatců. Rodiny jsou v slzách, které nesymbolizují pouze štěstí. Při pohledu na své milované jsou v šoku. Nejvíce pozornosti se dostalo Michajlovi Djanovovi, který se po třech měsících v ruském zajetí změnil k nepoznání. Okupanti obránce Ukrajiny mnohdy mučili.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil oblíbeného generála. Místo něj nasadí „řezníka z Mariupolu“

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku.

Rozmazlený král? Karel si na cesty bere vlastní postel, záchodové prkénko i toaletní papír

Britský král Karel III. byl služebnictvem v Clarence House přezdíván jako „rozmazlený princ“. Podle amerického deníku The New York Post mu komorníci každý den nažehlili pyžamo, vyžehlili tkaničky u bot a na kartáček nanesli zubní pastu. Špunt ve vaně pak musí být v přesné poloze, a pokud panovník cestuje, bere si s sebou postel, nábytek a údajně také vlastní záchodové prkénko.

Nejstarší kandidát voleb na Moravě: Jsem astrolog, zachrání nás jen celosvětový stát

Josef Orszulík se narodil 20. června 1930, přesto se pokusil získat mandát v komunálních volbách. Jeho otec býval komorníkem u hraběte Larische v Karviné, on sám se voličům představil na kandidátce jako astrolog a filozof. Je mu 92 let, a kdyby v hlasování uspěl, mohl být až do roku 2026 zastupitelem, tedy do 96 let! Už předem ale hlásil prohru: „Vím, že nemám šanci.“ Kandidoval na 54. pozici nevýznamného politického hnutí Švýcarská demokracie v Ostravě.

Federer se loučil v slzách: Byla to úžasná cesta, nic bych v kariéře nezměnil

Tenisový fenomén a vítěz 20 grandslamových titulů Roger Federer prožil dojemné loučení se sportovní kariérou. Jednačtyřicetiletý Švýcar se v závěrečné čtyřhře úvodního dne Laver Cupu vítězství nedočkal, s Rafaelem Nadalem podlehli americké dvojici Jack Sock, Frances Tiafoe 6:4, 6:7, 9:11. Po utkání se ale se španělským spoluhráčem neubránili slzám, ne však z prohry v zápase.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Domácí zpravodajství

Zemřel známý český galerista. Založil největší sbírku o tuzemském a slovenském umění

Ve věku 78 let zemřel v pátek výtvarník, básník, publicista a kurátor Jiří Hůla. Zprávu v sobotu sdělila jeho dcera Galina Miklínová. Hůla v 80. letech otevřel se svým bratrem v Kostelci nad Černými lesy Galerii H. Založil také Archiv výtvarného umění a informační systém abART, dnes zřejmě největší sbírku dokumentů o současném českém a slovenském výtvarném umění.