Cena elektřiny bude za rok na desetině. Může za ni i Francie, míní šéf pražské burzy

Petr Koblic, ředitel Burzy cenných papírů Praha

EU a zastropování cen

S cenami energií jsme na vrcholu a už půjdou jen dolů. Příčina je hlavně v odstavení jaderných elektráren ve Francii, které mají technické potíže. V létě se k nim ještě přidalo sucho, takže nebylo možné reaktory chladit a musely se vypnout. Obecně je však na světě energie dost. Během diskusního panelu Offline Štěpána Křečka to řekl Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha a prezident Federace evropských burz.

„Byl jsem vyděšen z toho, co se dělo po odstavení francouzských jaderných elektráren,“ řekl na úvod svého vystoupení během diskusního panelu Petr Koblic, šéf pražské burzy. Koblic tak pojmenoval jednu z hlavních příčin raketového růstu cen elektřiny na evropském trhu, ke kterému došlo během letošního roku a zejména pak na přelomu srpna a září.

Francie totiž musela na jaře odstavit hned několik jaderných bloků kvůli údržbě. Jenže se ukázalo, že některé součásti je třeba opravit. Navíc se v létě přidala rekordní sucha, která zapříčinila, že některé francouzské jaderné elektrárny nebylo možné ochlazovat, což si vyžádalo další odstávky. „Odstavilo se celkem 32 z 56 francouzských bloků, to v Evropě samozřejmě muselo chybět,“ dodal Koblic.

Vypnuté francouzské „jaderky“ jsou katastrofa

Podle něho francouzské jaderné elektrárny byly pro Evropu vždy určitou kotvou. „Teď z nich nejede 60 procent, to je katastrofa, to se na cenách elektřiny muselo projevit. Kdyby se zítra všechny francouzské jaderky rozjely, ceny na spotovém trhu elektřiny spadnou na třetinu,“ pokračoval šéf pražské burzy a prezident Federace evropských burz.

Koblic je přesvědčen, že se situace na evropském energetickém trhu zlepší už na začátku příštího roku, nejpozději pak během druhého čtvrtletí. „Staví se relativně hodně LNG terminálů, dramaticky se zvýší kapacita pro příjem zemního plynu. Nizozemci rozjedou plynové pole u Groningenu, Němci poslední tři jaderné elektrárny možná ani nevypnou. Dovedu si představit, že ve druhém čtvrtletí příštího roku můžeme mít ceny na desetině toho, co máme teď,“ odhadl šéf pražské burzy.

Elektřinu můžeme dovézt z Ukrajiny

Připomněl také, že za uplynulé tři roky Evropa zažila několik dní, kdy cena elektřiny byla dokonce záporná. „Jde o to přežít zimu, doufat, že nebude příliš krutá a neprotopí se příliš plynu. Tím by se snížila i jeho spotřeba,“ dodal Koblic s tím, že by se tak zvýšil tlak na pokles jeho ceny.

Ředitel pražské burzy rovněž zmínil, že Evropská unie by mohla využít nabídky ze strany Ukrajiny, která „vyrábí elektřiny tolik, že by ji mohla vyvážet do Evropy“. Problém případného dovozu elektrické energie z Ukrajiny je podle Koblice jen technický, jelikož ukrajinská přenosová soustava není zcela kompatibilní s unijní. „Ukrajina by se nám tak mohla částečně revanšovat za to, že jí dodáváme zbraně,“ dodal Koblic.

Tagy:
jaderná elektrárna Francie Evropa elektřina energie ceny Ukrajina burza plyn energetika energetická krize Pražská burza Burza cenných papírů Praha Petr Koblic