Statisícům Čechů končí fixace cen energií. Proč nemusí být letošní změna tragédií?

Stovky tisíc lidí čeká letos nepříjemná změna spojená se znatelným zdražením měsíčních záloh kvůli končící fixaci. Nové ceny jim mohou několikanásobně vzrůst. Dodavatelé energií nicméně uvádějí, že se stávající zákazníci nemusejí obávat. Po konci fixace totiž na ně bude čekat výhodnější nabídka, než kdyby zákazník přišel k novému dodavateli.

Letos se řadě domácností kvůli konci fixace razantně zvýší ceny. Měsíční zálohy totiž budou kopírovat ceny elektřiny nebo plynu z burzy, které byly nedávno nakoupeny. V pondělí stála 1 MWh okolo 496 eur, u zemního plynu pak přibližně 197 eur. Vláda Petra Fialy (ODS) sice zavedla strop pro energie, přesto lidé s končící fixací budou muset platit zvýšené měsíční zálohy.

Jedna z dodavatelských společností Pražská energetika pro CNN Prima NEWS uvedla, že konec fixace nemusí být hned spojen s obavami. „Zákazníci budou mít sice vyšší cenu než dosud, jsou ale v určité cenové výhodě. Dodavatelé energií na ně pohlížejí jako na své dlouhodobé zákazníky, které znají. Znají jejich tarif, spotřebu a spotřebitelské chování. Mají pro ně připraveny prolongační ceníky. Ty mají zpravidla nižší cenu než ceníky pro nově příchozí zákazníky,“ řekl mluvčí společnosti Karel Hanzelka.

Fixace už nejsou nabízeny

Společnost E.ON uvádí, že letos čeká konec fixace asi 100 tisíc klientů. Podobně jako Pražská energetika ani E.ON nenabízí zákazníkům delší fixace. Mohly by totiž v dlouhodobém horizontu být nevýhodné. „Energii bychom pro ně museli nakoupit na burzách za aktuálně nevýhodných podmínek. Klienti tak po konci fixace přecházejí na standardní produkty na dobu neurčitou,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí Roman Šperňák.

Většina zákazníků u společnosti ČEZ mají naplánovaný konec fixace až na rok 2023 a 2024. „Do konce letošního roku končí fixace zhruba 10 procentům zákazníků na elektřině. U plynu jde přibližně o 15 procent zákazníků,“ řekla mluvčí skupiny Alice Horáková.

ČEZ připomíná, že lidem se sice odpovídajícím způsobem zvýší zálohy, částka se ale stále odvíjí od spotřeby. Domácnosti u polostátní skupiny dokonce mohou získat slevu. „Jestliže zákazník začne šetřit a sníží svou spotřebu, tak mu ČEZ samozřejmě umožní zálohy snížit. Je to možné telefonátem na call centrum, návštěvou zákaznického centra nebo zadáním požadavku v aplikaci Můj ČEZ,“ řekla dále Horáková. Podle ní stačí ukázat po samoodečtu, že spotřeba například za tři měsíce klesla.

Konec fixace se netýká jen elektřiny, ale také zákazníků využívajících plyn. Společnost Pražská plynárenská hovoří asi o 10 procentech z nich. Nová nabídka se bude odvíjet od současné situace na trhu. „Cena bude samozřejmě vyšší, než měli v rámci oné fixace, pro kterou byla energie nakoupena v minulosti za zcela jiných podmínek,“ dodal mluvčí společnosti Miroslav Vránek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Kreml ale už uvedl, že Moskva bude považovat útok na anektovaná území za agresi vůči Rusku.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.