reklama

Česko do tří let hospodářsky předčí Japonsko či Itálii, věští mezinárodní instituce

Česká republika se v příštích pěti letech promění v hospodářského tygra střední Evropy. Už v roce 2024 strčíme v ekonomické výkonnosti do kapsy Japonsko, Itálii nebo Izrael. Do pěti let se přiblížíme také Německu a doslova na záda budeme dýchat Francii. Vyplývá to z aktuálního výhledu Mezinárodního měnového fondu, který předpovídá vývoj hrubého domácího produktu různých zemí světa do roku 2026.

reklama

Hrubý domácí produkt České republiky v přepočtu na osobu podle parity kupní síly bude v roce 2026 dosahovat necelých 56 tisíc dolarů. Oproti současnému stavu si tak Češi v průměru polepší o 36 procent. Zároveň to bude znamenat i dohánění hospodářsky vyspělejších zemí, a některé ekonomické velmoci dokonce svou výkonností zastíníme.

Takovým případem je například Japonsko, Itálie, Izrael nebo Nový Zéland. Izrael bychom podle Mezinárodního měnového fondu měli dokonce překonat ještě letos. Itálii a Nový Zéland v roce 2023 a Japonsko předstihneme o rok později. V roce 2024 rovněž prolomíme hranici 50 tisíc dolarů HDP na osobu podle parity kupní síly.

Francie na dosah

Česká republika bude podle výhledu Mezinárodního měnového fondu rovněž smazávat ztrátu v ekonomické úrovni na státy, k nimž často vzhlížíme jako k nedosažitelným metám. Během příštích pěti let se tak výrazně ztenčí náskok Francie, na kterou dnes ztrácíme více než šest tisíc dolarů. V roce 2026 by nás od ní měly dělit už jen čtyři tisíce.

Uzavírat se bude také mezera mezi Českou republikou a Německem, i když jen mírně. V současné době nás od západních sousedů dělí 14 tisíc dolarů, o pět let později už by to mělo být jen necelých 13 tisíc. Na průměr Evropské unie bude Česko ztrácet zhruba dva tisíce dolarů, dnes je propast dvojnásobná.

Hrubý domácí produkt na osobu přepočítaný pomoci parity kupní síly představuje objem zboží a služeb vyrobený v dané zemi za určitý rok, který je očištěn o vliv různé úrovně cenových hladin v porovnávaných zemích. Jde tak o poměrně přesný ukazatel výkonnosti ekonomiky bez ohledu na to, kolik obyvatel daná země má.

HDP není všechno

Jenže HDP nemusí dávat úplný obrázek o tom, jaká životní úroveň obyvatelstva v dané zemi skutečně panuje. „Hrubý domácí produkt totiž zachycuje bohatství, které se na daném území vytvoří, neříká však už, kolik z této hodnoty v zemi také zůstává, a už vůbec ne, jak je tato hodnota rozdělena mezi obyvatelstvo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Jako příklad lze uvést růst irského HDP na obyvatele v paritě kupní síly. Ten byl v roce 2015 natolik mimořádný, že k němu Eurostat vydal zvláštní prohlášení. Úřad tehdy vysvětloval prudký nárůst irského HDP jako důsledek globalizace a přesunu velkých nadnárodních společností.

„Irsko je vyhledávanou evropskou základnou například velkých amerických technologických firem typu Apple. Právě jejich přítomnost v Irsku má lví podíl na tom, že od roku 2015 jde trvale o druhou ekonomicky nejvýkonnější zemi OECD, zatímco ještě v roce 2014 bylo až čtvrté,“ vysvětlil Lukáš Kovanda. Podle Mezinárodního měnového fondu je dnes irský HDP na osobu skoro dvojnásobný oproti německému a za pět let se má tento poměr zhruba udržet.

Německé mzdy? Počkáme si

Nejvíce se ale nakonec každého jednotlivce dotýká výše jeho výdělku. A v tomto ohledu to není pro Česko žádná sláva. Jak nedávno uvedl Eurostat, české mzdy dosahují v přepočtu podle parity kupní síly jen něco málo přes 50 procent mezd německých. Za průměrem Evropské unie zaostáváme asi o třetinu, podobně na tom jsme ve vztahu k již zmiňovanému Irsku.

Češi přitom nejsou líní ani hloupí. Ročně odpracují průměrně o 400 hodin více než Němci, problémem je ale nízká produktivita práce tuzemských zaměstnanců. „Zaostává kvůli tomu, že je naše ekonomika orientovaná na práce s nízkou přidanou hodnotou. Máme zde přílišné zastoupení předpotopního průmyslu, který se soustředí na výrobu součástek a je vzdálen od koncových zákazníků,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Čeští pracovníci tak podle něho mohou mít „pot ve tváři a vysoké pracovní tempo, ale jejich ohodnocení je relativně nízké“.

Bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl zdůrazňuje, že nelze srovnávat produktivitu práce na mikroekonomické úrovni. „Pokud budete mít v hospodářství jen několik firem, které mají produktivitu práce srovnatelnou s Německem, nikdy nedosáhnete německých mezd v celé zemi. Mzdovou úroveň ovlivňuje produktivita na makroekonomické úrovni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Hampl, který dnes pracuje jako šéf segmentu služeb pro finanční sektor ve společnosti KPMG.

Pomůže silný hospodářský růst

Jinými slovy: Chceme-li německé mzdy, musí se česká produktivita práce vyrovnat německé v takovém počtu firem, aby to dokázalo tlačit vzhůru výdělky i v dalších sektorech ekonomiky. „Čím produktivnější zaměstnance máte, tím víc jim musíte platit, aby vám například neodešli ke konkurenci. Čím větší počet produktivnějších zaměstnanců, tím většímu počtu firem porostou mzdy. Takto se pak mzdový růst přelije i k těm prodavačkám v českém supermarketu,“ vysvětlil Hampl.

„Produktivitu by nám nejrychleji zvýšil prudký růst našeho hrubého domácího produktu. Nejde jen o zbavování se montoven a lákání průmyslu a služeb s vysokou přidanou hodnotu, ale také v konečném důsledku třeba o nízkou nezaměstnanost a tlak na vyšší mzdy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom banky Creditas Dominik Stroukal.

Podle něho Česká republika měla před propuknutím koronavirové pandemie silně nakročeno k dohánění západní produktivity. „Nyní je důležité, abychom nezůstali zamčeni mnohem déle než zbytek světa. To by nás mohlo zase od Západu vzdálit,“ dodal Stroukal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama