reklama

Rekordní propad. Česká ekonomika loni klesla nejvíce od roku 1991, oživení bude pomalé

Hospodářský propad v roce 2020 byl nejhlubší za téměř třicet let. Hrubý domácí produkt České republiky se za celý loňský rok snížil o 5,6 procenta. V posledním kvartále došlo k mezičtvrtltetnímu růstu o 0,3 procenta, meziroční propad dosáhl pěti procent. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu zveřejněného v úterý.

reklama

Česká ekonomika v loňském roce zaznamenala nejhlubší propad nejen v historii samostatné České republiky, ale i za téměř celou polistopadovou éru. K většímu poklesu hospodářského výkonu došlo jen v roce 1991, kdy se hrubý domácí produkt snížil o téměř deset procent. Zatímco tehdy šlo o šok způsobený spuštěním hospodářské transformace, loňským šokem se stala koronavirová pandemie.

Z hlediska jednotlivých složek byl pokles HDP v roce 2020 ovlivněn především spotřebou domácností, investičními výdaji, ale i propadem zahraniční poptávky v prvním pololetí. Růst zaznamenaly výdaje vládních institucí. „Pokles hrubé přidané hodnoty nejvýrazněji ovlivnil vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Nedařilo se také průmyslu, stavebnictví a většině odvětví služeb,“ uvedl Český statistický úřad ve svém předběžném odhadu.

V posledním loňském čtvrtletí hrubý domácí produkt meziročně klesl o pět procent, ovšem v porovnání se čtvrtletím třetím se o 0,3 procenta zvýšil. „Meziroční pokles byl způsoben převážně prohlubujícím se propadem spotřebních výdajů domácností. Oproti tomu významně rostla zahraniční poptávka. Na straně tvorby přidané hodnoty se nedařilo především skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství,“ dodali statistici.

Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu je do jisté míry překvapením. Analytici očekávali, že druhá vlna koronaviru se na české ekonomice v posledním kvartále loňského roku podepíše opět negativně. „Především německá lokomotiva nás vytáhla z koronavirové propasti. Zásluhou zahraniční poptávky se ekonomika oproti třetímu kvartálu zvýšila o 0,3 procenta. Covidový šok připravil ekonomiku o 5,6 procenta. Méně, než jsme se obávali,“ uvedla v bezprostřední reakci na Twitteru Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

České hospodářství překvapilo experty už o kvartál dříve. Ve třetím kvartálu totiž došlo k mezičtvrtletnímu růstu výkonu české ekonomiky o 6,9 procenta, což lze přičíst přechodnému rozvolnění většiny protiepidemických opatření během letních měsíců. V meziročním srovnání však zůstal o necelých šest procent níže.

Letos porosteme

Odhady letošního vývoje tuzemské ekonomiky jsou zatíženy vysokou mírou nejistoty. Česká národní banka například ve své zatím poslední zprávě o inflaci předpovídá růst HDP o 1,7 procenta. Optimističtější je ministerstvo financí, které ve své lednové prognóze počítá s hospodářským růstem o 3,1 procenta.

„V letošním roce očekáváme růst tuzemské ekonomiky kolem 3,5 procenta. Zejména vzhledem k předpokladu začátku rychlého zotavování ekonomiky od konce druhého čtvrtletí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Seidler ale upozornil i na zvýšení rizik pozdějšího začátku zotavování ekonomiky „z titulu pomalé vakcinace a nových mutací koronaviru“.

Méně optimistický je ale analytik Komerční banky Martin Gürtler. „Výkon ekonomiky zůstane pravděpodobně slabý. Vývoj ve zbytku roku bude záviset především na tom, jak rychle se podaří proočkovat významnou část populace. Zde platí jednoduché pravidlo: čím více lidí bude proočkováno, tím méně opatření bude třeba a tím více ekonomika poroste,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Gürtler pro letošní rok očekává růst české ekonomiky ve výši 2,6 procenta. „Předkrizové úrovně tuzemské hospodářství dosáhne podle našeho odhadu až koncem příštího roku,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama