Dobře bylo za Kalouska, na stole byl párek, houska. Verš, kterým někdejší šéf státní kasy glosuje současné statistické údaje, podle nichž lidé s nízkými příjmy platili za jeho úřadování na odvodech méně než nyní. Heslo zároveň doporučil jako nový slogan odborům.
Miroslav Kalousek se k reakci na sociální síti X odhodlal po zveřejnění článku na dané téma webem Novinky.cz. Ačkoli mu v diskusi někteří vyčítali nízkou úroveň jeho básnických schopností, exministr financí následně vysvětlil, že se pouze snažil co nejvíce přiblížit dříve populárnímu heslu odborářských demonstrací: „Kvůli tobě, Kalousku, nemám ani na housku“.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda má podle Nachera ukázat úspěchy, jenže nemá co. Povedl se jim majstrštyk. Kupka vytáhl tabulky
Zároveň dřívější šéf státní kasy upozornil, že férový přístup k odvodům nízkopříjmových není výsadou levice. „O to by měla pečovat i pravice. Ono se to totiž celkově vyplatí,“ poznamenal.
Čísla sedí, říká sociolog Prokop
Ohledně skutečnosti, že se nízkopříjmoví lidé měli právě za Kalouska z hlediska odvodů lépe než nyní za premiéra Petra Fialy (ODS), hovořil již dříve v rozhovoru pro CNN Prima NEWS také sociolog Daniel Prokop.
Vysvětlil, že rodiny s dětmi měly v éře ministra financí Miroslava Kalouska vyšší slevy na daních a tudíž měly více peněz než dnes. Důvodem je podle něj špatně nastavený daňový mix ze strany vlád Andreje Babiše (ANO) i Petra Fialy, nemožnost vyčerpat celou slevu na poplatníka nebo nízké slevy na děti pro pracující.
„Daňové změny z posledních pěti let odebraly z rozpočtu hodně peněz a nepomohly těm, kteří mají příjmy do 30 tisíc a pomoc potřebují nejvíce. Ti, co dnes mají jedno dítě a mají plat do 34 tisíc, tak platí vyšší daně než v daňovém systému z let 2008 a 2009 od Miroslava Kalouska, pokud bychom jen valorizovali základní slevy,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sociolog a zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop.
Dalším zmíněným důvodem, proč jsou na tom nízkopříjmové rodiny hůře, je nemožnost vyčerpat celou slevu na poplatníka.
„Je třeba říct, že sleva na poplatníka a první dítě je skutečně výrazně nižší, než jaká by byla, kdyby se z roku 2009 zvyšovala podle růstu mezd. A pro nízkopříjmové zaměstnance je to nepříznivé – tratí na tom mnohem více než jim přineslo snížení sazby daně se zrušením superhrubé mzdy,“ doplnil Prokop.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Babišova smršť útoků na vládu: Nenávidí důchodce. Ministry bych nezaměstnal ani na pumpě