Poradní tým prezidenta Miloše Zemana se vyslovil pro zásadní posílení ochrany českých hranic, a to ve spolupráci s dalšími zeměmi Evropské unie. Na Twitteru to po nedělním jednání expertního týmu, kterého se zúčastnili také ministři zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO), uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Tým podle něj identifikoval pro ČR dvě bezpečnostní rizika, a to migraci a terorismus. Kulhánek dodal, že Česko by v žádném případě nemělo uznávat vládu Tálibánu.
„Expertní tým prezidenta republiky se na svém zasedání zabýval důsledky neúspěšné mise NATO v Afghánistánu. Identifikoval pro Českou republiku dvě bezpečnostní rizika, a to migrační a teroristické,“ napsal mluvčí. „Vyslovil se pro zásadní posílení ochrany našich státních hranic, ve spolupráci s dalšími zeměmi EU,“ dodal.
❗️❗️❗️
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) September 12, 2021
V neděli dne 12. září 2021 se na zámku v Lánech konala porada expertního týmu prezidenta republiky 🇨🇿 Miloše Zemana za účasti ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka a ministra obrany Lubomíra Metnara.
Kulhánek na Twitteru uvedl, že se s prezidentem a Metnarem shodli na realistickém pohledu na další vývoj v zemi. „Naše priority jsou především mírnit humanitární krizi, zabránit nelegální migraci a také boj s terorismem,“ poznamenal.
Zeman v poslední době opakovaně kritizuje stažení aliance z Afghánistánu. Domnívá se, že Tálibán v Afghánistánu vytvoří teroristické centrum a obnoví se teroristické útoky po celém světě.
Stažení z Afghánistánu je zbabělost
Prezident řekl Parlamentním listům v polovině srpna poté, co Tálibán obsadil celý Afghánistán, že USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo. Stažení z Afghánistánu označil za zbabělost.
Zeman uvedl, že české obranné výdaje byly dosud motivovány spíše požadavky Severoatlantické aliance. „A tyto požadavky jsou zase motivovány přáním zahraničních zbrojařských firem, tak si myslím, že naše zbrojní výdaje by se nyní, když investovat do NATO je tak trochu vyhazováním peněz, měly soustředit na národní obranu, na národní akvizice,“ podotkla česká hlava státu v srpnu.
Kulhánek: Česko by nemělo uznávat Tálibán
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek před nedělním odletem do Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie podotkl, že Česká republika by v žádném případě neměla uznávat vládu Tálibánu, nějakým způsobem s ním komunikovat ale bude potřeba. Důležité prý je v rámci Evropské unie prosazovat k Tálibánu jednotný přístup.
Zoufalý Afghánec se snaží prodat svou dceru. Chce zachránit zbytek rodiny před hladem
Muž z Afghánistánu řekl, že je připravený prodat svou dceru jen za 580 amerických dolarů (zhruba 12 500 korun), aby mohl zachránit zbytek své sedmičlenné rodiny před vyhladověním. Zároveň chtěl dát své čtyřleté dceři šanci na lepší život. V Afghánistánu žije více než polovina obyvatel pod hranicí chudoby a dva miliony dětí jsou podvyživené.
„Jsme v situaci, kdy Tálibán je novým pánem Afghánistánu. Mě to vůbec netěší, ale musíme akceptovat realitu, jaká je. Za Českou republiku říkám, v žádném případě neuznávejme Tálibán. Ale že s ním nějakým způsobem bude potřeba komunikovat, to je prostě zřejmé,“ uvedl ministr.
Česko rozhodně nebude v první linii vyjednávání. „Ale z našeho pohledu je důležité, abychom v rámci Evropské unie prosazovali jednotný přístup k Tálibánu,“ zdůraznil. S Tálibánem se podle Kulhánka musí komunikovat například o humanitární pomoci nebo migraci. „Chceme řešit migraci v regionu, rozhodně nechceme, aby se z Afghánistánu dostala do Evropy,“ dodal šéf diplomacie.
„Je nutné posuzovat Tálibán na základě toho, co dělá, ne toho, co říká. Myslím, že ještě budeme muset hodně posuzovat, jakým způsobem se nová vláda bude chovat ke svým lidem,“ doplnil Kulhánek.