Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci COVID-19, klesl ve čtvrtek z nejvyššího, pátého stupně na úroveň čtvrtého. Snížil se ze středečních 81 na 75 bodů ze sta, což je horní hranice čtvrtého stupně. Nejlépe je na tom Praha, kterou hodnota 60 posouvá už do třetího stupně, avšak kvůli špatné situaci v ostatních krajích nelze zmírnění proticovidových opatření očekávat.
Klesá i počet nově nakažených. Ve středu jich bylo 10 854, což je oproti minulému týdnu o třetinu méně. Podíl pozitivních testů se snížil ze 45,6 na 34,6 procenta.
Hlavním důvodem poklesu indexu je snížení takzvaného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Ve čtvrtek vykázalo hodnotu 0,82. Jeho pokles pod hodnotu jedna se pokládá za začátek zpomalování šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka.
Podvody při očkování nebudou tolerovány, vzkázal rázně Blatný. Mohou padat hlavy
Podvody s vakcínami a nedodržení prioritizace nebude tolerováno, na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Reagoval tak na kauzu kolem Státního zdravotního ústavu, který zřejmě rozdělil tisícovku vakcín i příbuzným zaměstnanců.
Oproti středě se mírně snížily i další tři ukazatele pro výpočet indexu PES – průměr počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl hospitalizovaných, u kterých se COVID-19 prokázal až v nemocnici.
Očkováno je 70 tisíc lidí
Pokud se rizikové skóre PES dostane do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu protiepidemických opatření. Pro jejich případné zmírnění musí index zůstat aspoň sedm dní v nižším pásmu, pro zpřísnění tři dny ve vyšším. Poté ještě změnu hodnotí expertní tým ministerstva zdravotnictví. Vláda doposud zaváděla změny v opatřeních většinou až potom, co se PES na lepším či horším stupni držel déle, než činí zmíněné termíny.
Naočkováno proti COVID-19 bylo v Česku podle úřadu do středečních 18:00 zatím 70 680 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odhadoval, že očkovaných je 70 až 75 tisíc lidí.
Hamáček: Kdyby Babiš neodmítal všechny mé návrhy, mohli jsme být jinde
Místo zpřísnění pravidel se někteří ministři za ANO veřejně radovali z osekání pravomocí Ústředního krizového štábu, říká jeho šéf, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o vztazích s Andrejem Babišem i o tom, jestli lituje vstupu sociální demokracie do vlády.
V Česku platí od 27. prosince opatření pro pátý stupeň pohotovosti PES. Rizikové skóre protiepidemického systému se na úroveň nejvyššího stupně dostalo 18. prosince. Po vánočních svátcích sice index na tři dny klesl na úroveň čtvrtého stupně, stát ale opatření nezmírňoval. Od 30. prosince byl index opět vytrvale nad hranicí pátého stupně, a to až do dneška.
Uvolnění opatření nelze očekávat
Denní nárůsty počtů nakažených koronavirem se ve srovnání se stejnými dny před týdnem snižují už od neděle. Také podíly zaznamenaných případů nákazy na počtech provedených testů jsou oproti předchozímu týdnu nižší. V posledních dnech ale opět stoupají. V pondělí a úterý se ještě podíl držel pod 30 procenty, zatímco ve středu už dosáhl skoro 35 procent. Nejvýše za celou epidemii se podíl pozitivních případů dostal letos 1. ledna, a to přes 52 procent.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu po jednání vlády uvedl, že počty nově nakažených podle něj budou dále klesat, ale v počtech hospitalizovaných se zlepšení projeví nejdříve za týden. Uvolňování opatření tak podle ministra nelze očekávat v blízké době. Blatný také řekl, že příští týden chce kabinetu a zdravotnímu výboru Sněmovny představit změny v systému opatření proti šíření epidemie podle PES. Změny podle něj ministerstvo nyní dokončuje.