Místo zpřísnění pravidel se někteří ministři za ANO veřejně radovali z osekání pravomocí Ústředního krizového štábu, říká jeho šéf, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o vztazích s Andrejem Babišem i o tom, jestli lituje vstupu sociální demokracie do vlády.
Pane vicepremiére, pořád platí, že nás ochráníte v krizi, jak jste sliboval na podzim před volbami?
Dělám maximum možného. Za všemi svými kroky si stojím.
V krizi vás ochráníme. ČSSD zahájila kampaň, na paškál si vzala Babiše za koronakrize
Nové logo, červený svetr, heslo „V krizi vás ochráníme“. Tak bude vypadat kampaň ČSSD do krajských a senátních voleb. Strana ji odstartovala pondělní tiskovou konferencí, na které promítla video, ve které srovnává chování šéfa sociálních demokratů a ministra vnitra Jana Hamáčka a premiéra Andreje Babiše (ANO) i ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO).
Spousta nemocnic je na hraně kapacit, řešíte převoz mrtvých, protože krematoria nestíhají, Česko má jedny z nejhorších čísel v Evropě. To spíš vypadá, že se vám lidi ochránit nepovedlo.
Upřímně řečeno, ne vše, co jsem navrhoval, bylo odsouhlaseno. Seznam mých návrhů, které narazily u pana premiéra, je docela dlouhý. Ale nechci se vymlouvat. Stojím si za všemi svými návrhy, a možná že kdyby byly některé přijaty a nebyly by zamítány a odmítány, jsme někde jinde.
Co máte konkrétně na mysli?
Třeba kdyby bylo vyslyšeno moje volání po znovuzavedení roušek nebo kdyby se dřív svolal krizový štáb nebo kdyby někteří ministři z hnutí ANO na tiskových konferencích veřejně neprojevovali radost nad tím, že krizovému štábu byly osekány pravomoci, mohli jsme být jinde. Ale to nemá teď cenu řešit. Česká republika je tam, kde je. Jsme v situaci, kdy opatření zabrala, epidemie teď stagnuje. Čísla hospitalizovaných ještě porostou, ale dá-li bůh, čísla nově nakažených začnou klesat. Koronavirus je problém v celé Evropě. Není země, která by mohla říct, že krizi vyřešila geniálně. Nicméně jakákoliv opatření, která děláme, mají smysl pouze v situaci, kdy je lidé respektují. Což je v poslední době velký problém.
Je tenký led mezi opoziční kritikou a destrukcí.
Kdo za tu situaci nese odpovědnost? Říkal jste, že premiér odmítal vaše návrhy. Nebo za to můžou lidé, kteří nedodržují nařízení?
Takhle bych to neřekl. Vždy za to bude moct celá vláda, rozhodujeme ve sboru. Potom jsou další faktory, což je obecná nálada ve společnosti. Tohle vyčítám kolegům z opozice. Přistoupili k nám velmi nesmlouvavě. Snažím se sledovat debatu v jiných zemích a ani ve Velké Británii, která je na tom velmi špatně, není opozice tak nesmlouvavá a tvrdá jako tady. Například debaty o prodloužení nouzového stavu. Všichni věděli, že se bez něj neobejdeme, a oni si nás volali do Sněmovny po 14 dnech jako prosebníky.
Divíte se? Opozice dlouho říkala, že je nikdo z vlády neposlouchá, že jejich návrhy nikdo nevnímá.
Opozice samozřejmě musí kritizovat, ale je tenký led mezi kritikou a destrukcí. Kolegové z opozice by určitě některé věci, které říkali, nejradši vzali zpátky. Například výroky předsedy ODS Petra Fialy, že nechápe, proč máme nosit roušky, a že by se mělo rozvolnit. Je to teď nesmiřitelný politický boj. Opozice se velmi tvrdě vymezuje vůči premiérovi a ten jim nezůstává nic dlužný. To může mít vliv na chuť obyvatel nařízení dodržovat.
Babiš vzkazuje Hamáčkovi: Jestli má ČSSD ve vládě problém, ať jde
Pokud má sociální demokracie problém se svou účastí v menšinové vládě hnutí ANO, má odejít a přestat o tom donekonečna mluvit. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na slova vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Ten v neděli v České televizi řekl, že sociální demokracie zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu a poté se poradí, jak dále postupovat.
Jak se zpětně díváte na své výroky o odchodu ČSSD z vlády? Nejdříve jste řekl, že se po ukončení nouzového stavu poradíte, jak dál. Andrej Babiš vám pak vzkázal, ať si klidně jdete. Potom jste bral svá slova zpět. Jak to je teď?
Žádná slova jsem zpět nebral. Odpovídal jsem na otázku Václava Moravce. Celou dobu říkám, že není možné, aby sociální demokracie k zdravotní a ekonomické krizi přidávala ještě krizi politickou. Není možné v nouzovém stavu pokládat vládu. Říkal jsem, že jestli mají být debaty, jak dál, tak až po ukončení nouzového stavu.
Máte chuť to položit?
Tak samozřejmě několikrát. Například když některé moje návrhy nebyly přijaty a pak se ukázalo, že jsem měl pravdu, člověk uvažuje o tom, jestli to má smysl. Ale mám pod sebou důležitý resort a velkou zodpovědnost a nebylo by správné vyvolávat politickou krizi.
Jako sociální demokracie jsme v boji s covidem neselhali.
Litujete vstupu ČSSD do vlády?
Do vlády jsme vstupovali za nějakých podmínek. Jsem spokojený s tím, co se sociální demokracii ve vládě podařilo. Že to bude celé zarámované do covidu, nikdo nemohl vědět. Jako sociální demokracie jsme v boji s covidem neselhali. Nechci hodnotit vnitro, ale když se podíváte, jak funguje ministerstvo práce s Antivirem, který zachránil statisíce pracovních míst, nebo jakou práci odvedl Tomáš Petříček ve vztahu k repatriacím Čechů, nemáme se za co stydět.
Kdo tedy selhal, když ne ČSSD?
To se musí vyhodnotit zpětně, zda vůbec někdo selhal, nebo jestli byl vývoj situace neodvratný. Až se vše uklidní, mělo by se vyhodnotit, jak stát krizi zvládl jako celek, jestli mechanismy, které máme, zafungovaly a byly správně využívané.
S premiérem si voláme, komunikujeme. Je to standardní.
Jaké vztahy teď máte s Andrejem Babišem? Na tiskové konference po jednání vlády už moc nechodíte a děláte si své tiskovky v Lidovém domě.
Chodím na tiskové konference vlády, když je na programu něco z mé agendy. Vnitro tam toho poslední dobou moc nemělo. Snažím se informovat veřejnost o fungování krizového štábu, ten ale zasedá jindy než vláda. Není to výraz žádné animozity, s premiérem si voláme, komunikujeme. Je to standardní. Dříve jsme se vídávali víc osobně, to teď z logiky věci nejde.
Negativní test jako vstupenka do kina či hospody. Havlíček poodkryl plán
Můžeme se těšit na film v kině a pivo v hospodě? Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) CNN Prima NEWS nastínil, jaká pravidla by mohla platit, až se čísla v Česku zlepší a země se přesune do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.
Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by se mohla upravit tabulka PES tak, aby ve čtvrtém stupni bylo možné chodit na kulturní a sportovní akce s negativním antigenním testem. Je to dobrý nápad?
Konkrétní návrh jsem neviděl, jsem připravený se o něm bavit. Pokud by se povolil koncert, na který půjdou jen lidé s negativním testem, je riziko takového koncertu zanedbatelné. Ale je otázka, jestli je to zvládnutelné z hlediska kapacit a finančních nákladů. Nápad je to dobrý, ale ďábel je v detailu.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s vámi chtěl řešit přecpané sjezdovky, na nichž lidé sáňkují. V Německu lidi rozháněli policisté. Plánujete něco takového i u nás?
Pan ministr se mnou nic takového neřešil. Na základě současných opatření nevidím možnost, jak by policie na sjezdovkách měla zasahovat. Lidé nic neporušují. Jsou venku na čerstvém vzduchu s rodinou. Kdyby ministerstvo trvalo na tom, že to je epidemický problém, muselo by se to řešit zákazem vstupu do objektů.
Pane předsedo, všichni mluví o tom, jak zásadní je očkování. Dělá pro to vláda maximum? A z jakého důvodu jsme tak pozadu třeba ve srovnání s Izraelem?
Izrael a státy EU nemůžete porovnávat.
Jsme i za Německem, Španělskem nebo Itálií.
To je k diskusi. Otázkou je, co se vykazovalo a kolik jsme reálně naočkovali. Pokud máme 70 tisíc očkovaných, rozhodně nezaostáváme. Závisí to na přísunu vakcíny. Co přijde, to se využije. Je zásadní, abychom byli připravení, až přijdou miliony vakcín.
Navrhoval jste, aby se očkovalo ve volebních místnostech. Moc pozitivních reakcí na to nebylo.
Mluvil jsem o tom s ministrem zdravotnictví. Dohodli jsme se, že návrh dopracujeme do finální fáze. Pokud by se ukázalo, že by kapacity, se kterými počítá ministerstvo zdravotnictví, nestačily, vrátíme se k tomu. Z mého pohledu to je cesta, jak rychle naočkovat velké množství lidí. Výhoda je, že se místnosti dají velmi rychle aktivovat.