Dotace nám přerůstají přes hlavu, místo podpory vzdělávání a sociálně ohrožených lidí plynou peníze velkým firmám, které je často nepotřebují. Shodli se na tom analytici oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Ti zároveň kritizovali plán ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) na zavedení dotace na renovaci domů po prarodičích. Podle nich se jedná o příklad pokřiveného systému, který se mění z tržního na dotační.
Vláda Petra Fialy plánuje i nadále pokračovat ve vypisování dotačních titulů. Ministr životního prostředí Petr Hladík chce posílat peníze lidem, kteří zdědí opuštěné domy po svých prarodičích. „Chceme přijít s kombinací dotace a půjčky, aby mohli typicky především mladí lidé rekonstruovat staré opuštěné domy, které získali například prostřednictví dědictví či nákupu. Vnímáme tam i silný environmentální aspekt, jelikož se nezabírá další půda,“ řekl Hladík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Těžké časy kvůli hypotékám. Statisíce Čechů čeká refinancování, experti radí, jak na to
Odborníci ale nad nápadem kroutí hlavou a nechápou, proč by peníze vybrané z daní měly jít na zlepšování bydlení vybraných jedinců. Veřejné peníze na tyto návrhy totiž pocházejí i od lidí, kteří si vlastní nemovitost koupit nemohou či žádnou nemají. „To mi přijde docela uhozené,“ pronesl pro CNN Prima NEWS ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka.
„Pokud už máme vydávat nějaké dotace, tak ať plynou ohroženým skupinám obyvatel jako matkám samoživitelkám nebo vdovám. Ale dávat je lidem, kteří zdědili majetek v hodnotě stovek tisíc až milionů korun? A my pro ně vymyslíme dotační titul? Proč by se na to měli občané skládat?“ nechápal Peterka.
Ministerstvo tápe. Nemá přehled, jak miliardové dotace pomáhají rodinám, zjistil NKÚ
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nemá přehled o tom, jak státní a evropské dotace pomáhají rodinám, sleduje jen počet rodin, ke kterým peníze míří, nikoli konkrétní přínos. V tiskové zprávě to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který kontroloval rozdělení devíti miliard korun mezi roky 2018 a 2020.
S návrhem ministra nesouhlasí ani poradce premiéra Štěpán Křeček, podle kterého většinu dotací společnost nepotřebuje. „Chápu, že chtějí politici pomáhat a třeba si vymyslí pro svou podporu dotační titul. Je to strana, kterou veřejnost vidí. Obrácená strana ale je, že nejdříve se od jiných lidí musí vybrat docela velké množství peněz,“ pravil pro CNN Prima NEWS.
Podle něj by se měly dotace omezit a peníze vrátit lidem pomocí snížení daní. Veřejné prostředky by byly efektivnější i při snižování schodků státního rozpočtu.
Ekonomové se shodují, že dotace mají v jistých oblastech význam. Jednou z nich je například podpora sociálně ohrožených skupin. Podle Peterky tak mohou peníze zamířit do domovů důchodců nebo do vzdělávacích kurzů. „Nejsem velkým fanouškem dotací. Vzdělávání je ale podle mého zlatý důl, kam by stát měl zamířit,“ uvedl Peterka.
Revize dotačních titulů
Ten také nabízí jednoduchou pomůcku, jak by se na dotace měli lidé dívat. Podle něj je dobré si položit otázku: „Myslíte si, že by se všichni daňoví poplatníci, nehledě na jejich ekonomickou situaci, měli složit na...? Zateplení a chaty po babičce? Podle mě ne. Vzdělávací program, který pomůže mladým studentům rozšířit znalosti v oblasti finanční gramotnosti, která je v současné době na tristní úrovni? Za mě ano,“ řekl Peterka.
Ekonom Křeček navrhuje celkovou revizi dotačních titulů. Vzal si příklad dotace Nová zelená úsporám, která podporuje majitele domů k investicím do úpravy bydlení. Ty se následně vrátí na úsporách například za zateplení nebo snížení energetických výdajů. „Pak je ale otázkou, zda by stát neměl jít formou půjčky než dotace. Žadatel by pak mohl půjčku splácet právě z úspor tohoto programu,“ sdělil poradce premiéra.
Zemědělské dotace
Jako samostatný sektor s velkým množstvím dotací, a to i z evropských zdrojů, popisoval Peterka zemědělství. „Z pozice České republiky s evropskou zemědělskou dotační politikou nic moc neuděláme. Nachází se tam silná lobby od francouzských a německých zemědělců,“ konstatoval. Do zemědělství plyne podpora z veřejných peněz také při mimořádných situacích, jako je sucho nebo dlouhotrvající déšť.
Hladík: Česko se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Green Deal je pro nás nutný
Česká republika patří mezi nejhůře postižené země v důsledku klimatické změny, Green Deal je tak pro nás nutnost, nikoliv pouze nařízení Evropské unie. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom hovořil čerstvě jmenovaný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Mluvil však také o brněnské kauze, či o tom, jak skloubí ministerskou práci s výchovou pěti dětí.
Jak silná je lobby, ukázala například stávka zemědělců po nástupu vlády Petra Fialy (ODS). V minulém roce řada zemědělců několikrát protestovala proti změně dotační politiky, podle které by veřejné peníze měly plynout spíše menším a středním podnikům než do velkých firem. Spokojená s postojem vlády byla Asociace soukromého zemědělství, která sdružuje malé podnikatele.
Stát každý rok přichází s vypsáním hned několika dotačních titulů, kterými lidem i firmám nabízejí různé výhody. Množství dotací a jejich systém kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své poslední výroční zprávě. Přitom na vybrané dotace upozorňoval už v minulosti. Například v roce 2018 úřad sdělil, že miliardy korun z evropských dotací Program rozvoje venkova míří zejména k velkým firmám. V roce 2019 NKÚ varoval, že chovatelům prasat, krav a slepic posílá stát vyšší dotace než jiné země v Evropské unii. Jednalo se o Program za podporu živočišné výroby, přitom hospodářských zvířat v té době ubývalo.