Dostavba Dukovan
Dostavba Dukovan je zásadní, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a jaderná fyzička Dana Drábová. Projekt za 160 miliard korun nyní dostal další zásadní povolení a čeká se jen na rozhodnutí, kdo zakázku získá. Podle Drábové je každý kandidát schopen zaručit bezpečnou dostavbu.
„Pokud máme brát vážně závazky, které jsme učinili směrem k omezování vlivu člověka na klima, jaderná energetika je zásadní nízko-emisní technologií, která nám v kombinaci s obnovitelnými zdroji umožňuje tyto závazky naplňovat,“ uvedla Drábová.
Chilský solární tygr cení zuby. Nastupující energetická velmoc má i českou stopu
Z Chile se stává důležitý hráč na globálním energetickém trhu. Je druhým nejvýznamnějším producentem lithia na světě a v posledních letech zažívá doslova solární boom. Fotovoltaické elektrárny zde ještě před pěti lety pokrývaly necelá tři procenta spotřeby elektřiny, nyní je to už více než trojnásobek. Země je příležitostí i pro české firmy v oboru.
Jen Dukovany ale podle ní nebudou stačit. „Rozvoj jaderné energetiky bude muset pokračovat, má-li být naplněná státní energetická koncepce,“ sdělila Drábová.
Nový reaktor v Dukovanech pokryje zhruba deset procent poptávky po elektrické energii. Pozitivní stanovisko nedávno vydal právě i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. O tom, zda by byla elektřina v České republice díky dostavbě Dukovan levnější, ale nelze s jistotou říct.
„Nechcete mi dát křišťálovou kouli? Netroufnu předpovídat, kolik bude elektrika stát v budoucnu. Důležitá je otázka, zda elektřinu mít budeme, nebo ne. Bez elektřiny nemůžeme skoro nic,“ prohlásila jaderná fyzička.
Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni. Mezi možnými uchazeči tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.
Nyní by se mělo rozhodnout, kdo se na projektu bude podílet. Vláda uvažuje o vyloučení čínské společnosti, sympatie napříč politickým spektrem nebudí ani ruský Rosatom. „Technologická stránka v tomto nehraje roli, všichni uchazeči jsou schopni dodat projekt s vysokou úrovní bezpečnosti,“ okomentovala možný záměr kabinetu Drábová s tím, že má i jistého favorita. Z hlediska její funkce jí ale prý nepřísluší, aby ho prozradila.
Podle předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Drábové je každý kandidát schopen zaručit bezpečnou dostavbu Dukovan. Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Drábové je každý kandidát schopen zaručit bezpečnou dostavbu Dukovan. Zdroj: CNN Prima NEWS