Chorvatsko už není levná dovolená
V Chorvatsku je draho, už to není levná dovolená – hlásí turisté z Česka. Ceny potravin a nápojů v oblíbené dovolenkové destinaci stouply oproti loňskému roku až o 30 procent. Nicméně paštikáři se z českých turistů zřejmě znovu jen tak nestanou.
Obyčejný trh ve městě mimo turistická lákadla. Tam vždycky poznáte, co a o kolik je dražší. Ivan prodává svou zeleninu desítky let. Loni stalo kilo rajčat 12 kun, tedy asi 40 korun. Letos je kilo o 12 korun dražší.
Chaos, zmatek a ignorantství. Chovali se k nám jako k bezdomovcům, zuří Češi na letištích
Zrušené lety, nepříliš sdílný personál aerolinek a desítky hodin promarněného času. Evropská letiště se zmítají v chaosu, který se nevyhýbá ani českým cestujícím. Řada z nich uvízla v zahraničí na celé dny, aniž by se dočkali asistence ze strany dopravců. „Chovali se k nám jako k otravným bezdomovcům. Byli jsme už unavení a naštvaní, chtěli jsme domů,“ popsala redakci CNN Prima NEWS jedna z oslovených Češek zoufalou situaci z konce června.
„Šlo to nahoru, ale není to nic strašného,“ popisuje prodejce zeleniny Ivan. A nárůst potvrzují i další. „Všechno je dražší. Museli jsme dát vyšší cenu než loni,“ doplňuje prodejkyně zeleniny Lena.
Venku před tržnicí Josip prodává domácí med a broskve. Musí, všechno je dražší a on si tak přivydělává k důchodu. „Platy a důchody zůstaly stejné, ale ceny rostou na celém světě. Je krize,“ odůvodňuje obyvatel Lubině.
Podražily i potraviny v obchodech. Až o 20 procent. A nahoru šly i ceny v restauracích. Řízek za téměř 300 korun, saláty v průměru za 270. Za oběd či večeři se čtyřčlenná rodina pod tisíc korun nedostane. Potvrzují Češi na dovolené.
Jiný kraj, jiný mrav: Turistům hrozí mastné pokuty i za banality. Víte, čemu se vyhnout?
Co země, to jiná pravidla. Krmení holubů, odnesení plážového písku nebo chození ve městě v plavkách – také za tyto zdánlivě nevinné činy hrozí na dovolené tučná pokuta, a to i v oblíbených evropských destinacích.
Například turistka ze Zlína si na oběd zašla do jedné z místních restaurací. „Oproti minulému roku tam je určitě rozdíl, až třicet procent,“ přiznává paní Jana. „Byli jsme před dvěma roky a je to radikální rozdíl. Co si pamatuju, pivo na pláži stálo 17 kun, teď je za 30,“ stěžuje si Honza, turista z Brna.
Shodují se ale, že kvůli drahotě si dovolenou kazit nebudou a rozhodně si s sebou nepřivezli levné jídlo, což potvrzuje i majitel restaurace Rišo. Hanlivé označení paštikáři nemá rád. „Češi budou vždycky chodit do restaurací. Není pravda, že si sem Češi berou jídlo sami. To dělají i Němci, Italové, Rakušani,“ říká majitel restaurace.
I přes inflaci a rostoucí ceny ale čeká Chorvatsko rekordní sezónu. Vždyť jen Čechů má letos přijet téměř 900 tisíc.