Řízek za 300 korun? Chorvatsko už není levná dovolená, stěžují si čeští turisté

V Chorvatsku je draho, už to není levná dovolená – hlásí turisté z Česka. Ceny potravin a nápojů v oblíbené dovolenkové destinaci stouply oproti loňskému roku až o 30 procent. Nicméně paštikáři se z českých turistů zřejmě znovu jen tak nestanou.

Obyčejný trh ve městě mimo turistická lákadla. Tam vždycky poznáte, co a o kolik je dražší. Ivan prodává svou zeleninu desítky let. Loni stalo kilo rajčat 12 kun, tedy asi 40 korun. Letos je kilo o 12 korun dražší.

„Šlo to nahoru, ale není to nic strašného,“ popisuje prodejce zeleniny Ivan. A nárůst potvrzují i další. „Všechno je dražší. Museli jsme dát vyšší cenu než loni,“ doplňuje prodejkyně zeleniny Lena.

Venku před tržnicí Josip prodává domácí med a broskve. Musí, všechno je dražší a on si tak přivydělává k důchodu. „Platy a důchody zůstaly stejné, ale ceny rostou na celém světě. Je krize,“ odůvodňuje obyvatel Lubině.

Podražily i potraviny v obchodech. Až o 20 procent. A nahoru šly i ceny v restauracích. Řízek za téměř 300 korun, saláty v průměru za 270. Za oběd či večeři se čtyřčlenná rodina pod tisíc korun nedostane. Potvrzují Češi na dovolené.

Například turistka ze Zlína si na oběd zašla do jedné z místních restaurací. „Oproti minulému roku tam je určitě rozdíl, až třicet procent,“ přiznává paní Jana. „Byli jsme před dvěma roky a je to radikální rozdíl. Co si pamatuju, pivo na pláži stálo 17 kun, teď je za 30,“ stěžuje si Honza, turista z Brna.

Shodují se ale, že kvůli drahotě si dovolenou kazit nebudou a rozhodně si s sebou nepřivezli levné jídlo, což potvrzuje i majitel restaurace Rišo. Hanlivé označení paštikáři nemá rád. „Češi budou vždycky chodit do restaurací. Není pravda, že si sem Češi berou jídlo sami. To dělají i Němci, Italové, Rakušani,“ říká majitel restaurace.

I přes inflaci a rostoucí ceny ale čeká Chorvatsko rekordní sezónu. Vždyť jen Čechů má letos přijet téměř 900 tisíc.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.