Jídlo a nealkoholické nápoje jsou prakticky jediným druhem zboží, které v průběhu koronavirové pandemie nepřetržitě zdražovalo. Některé druhy potravin meziročně zdražily i o desítky procent. Nejde však výlučně o český problém, ceny potravin rostou po celém světě. Co za tím stojí?
Problematikou růstu cen potravin se zabývala trojice analytiků Mezinárodního měnového fondu. Christian Bogmans, Andrea Pescatori a Ervin Prifti pojmenovali čtyři hlavní příčiny. Všímají si, že potraviny začaly zdražovat ještě před nástupem pandemie, a kořeny tohoto jevu podle nich sahají do léta 2018. Tehdy totiž došlo k masivnímu rozšíření afrického moru mezi čínskými prasaty. Nákaze padly za oběť miliony kusů vepřového, což pro nejlidnatější zemi světa znamenalo skutečnou katastrofu.
V Číně se totiž podle trojice autorů chová více než polovina celosvětového stavu prasat. Cena vepřového začala záhy stoupat a do poloviny roku 2019 se více než zdvojnásobila. To vedlo k nedostatku vepřového masa ve zbytku světa, protože Čína začala fungovat doslova jako jeho vysavač. Záhy se zdražení promítlo i do dalších druhů masa.
Omezení nabídky a růst poptávky
Cena hovězího v USA vzrostla během jednoho roku o polovinu. „Ostatní druhy masa jsou vůči vepřovému substitutem, a pokud vepřové zdraží, pochopitelně hledáte relativně levnější náhražku,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.
Krátce poté, co se ceny masa začaly vracet zpět (na původní úroveň už ale neklesly), udeřila koronavirová pandemie, která narušila dodavatelské řetězce po celém světě. Vedle toho zesílila poptávka ze strany spotřebitelů, kteří začali potraviny takzvaně „křečkovat“. V obavách, že se zásobování jídlem může úplně zhroutit.
Přestože v posledních měsících růst spotřebitelských cen u potravin zpomalil, nic pěkného nevěstí vývoj cen u výrobců. Z aktuálních dat totiž vyplývá, že výrobní cena potravin meziročně celosvětově stouply asi o 25 procent. „Trvá obvykle 6 až 12 měsíců, než se růst cen výrobců začne projevovat do cen spotřebitelských,“ uvádějí autoři studie.
Zdražování opět zrychlí
Narušení dodavatelských řetězců se týkalo také dopravy, což je třetí příčina zdražování potravin. Žijeme totiž v globalizovaném světě, kde jídlo putuje z jednoho kontinentu na jiný a opačně. Pokud dojde k přerušení plynulé dopravy, pak se to nutně projeví v cenách. Do toho je nutné započítat také zdražování pohonných hmot v důsledku rostoucí ceny ropy. Výsledek? Námořní doprava vyjde nyní téměř pětkrát dráž než v prvním čtvrtletí loňského roku.
V neposlední řadě se do cen potravin promítlo také zdražování hlavních vstupních surovin, jako je obilí nebo olejniny. Od loňského do letošního dubna se globální cenové indexy u těchto komodit zvýšily zhruba dvojnásobně. Kopírují tak vývoj cen vstupů u průmyslových komodit, zejména kovů.
„Na základě našich poznatků je velmi pravděpodobné, že spotřebitelské ceny potravin se ve zbytku letošního roku a v roce příštím začnou opět zvyšovat o něco rychleji než nyní,“ uvádějí autoři z Mezinárodního měnového fondu. Konkrétní míra jejich růstu se ale prý bude lišit zemi od země. Nejvíce v těch, které jsou na dovozu potravin mimořádně závislé, tedy zejména v subsaharské Africe, na Středním Východě a severní Africe, uzavírají autoři.