Spotřebitelské ceny v Česku v lednu meziročně stouply o 17,5 procenta. Tempo inflace zrychlilo, v prosinci byly ceny meziročně vyšší o 15,8 procenta. Vliv měly vzhledem ke konci úsporného tarifu pro domácnosti zejména ceny za energie, zdražilo také teplo, vodné a stočné i potraviny. Proti prosinci byly ceny pro spotřebitele v lednu vyšší o šest procent. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
„Ceny elektřiny meziročně vzrostly o 36,4 procenta, zemního plynu o 87 procent, vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta a tepla a teplé vody o 44,7 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
ČTĚTE TAKÉ: ČNB překvapil zájem o výroční tisícikoruny, jsou vyprodané. K sehnání jsou za násobky ceny
Podle odhadu analytiků i České národní banky (ČNB) byla v lednu inflace na vrcholu, v dalších měsících bude klesat. Ve druhém pololetí by se měla dostat pod deset procent. Celoroční inflace letos podle odhadů ČNB a České bankovní asociace (ČBA) dosáhne 10,8 procenta, ministerstvo financí ji odhaduje na 10,4 procenta. Loni byla podle ČSÚ průměrná míra inflace 15,1 procenta.
„Tolik očekávaná lednová inflace má hodnotu 17,5 procenta. Je to mírně nad očekáváním trhu, ale žádná katastrofa. ČNB počítá v aktuální prognóze se 17,6 procenta, nejvyšší odhad z trhu zněl na 18,8 procenta. Pro bankovní radu ČNB jde o dobrou zprávu, bude moci dále pokračovat bez zvyšování úroků,“ komentoval zveřejněná data ekonom Lukáš Kovanda.
Z každé stovky se znehodnotí deset korun. Vysoká inflace bude požírat úspory i letos
Lidé se i letos musejí smířit s vysokou inflací. A to dokonce s tak vysokou, že v průměru bude po celý rok dosahovat deseti procent. Napovídají tomu predikce jednotlivých institucí a ministerstva financí. Česká národní banka přitom nevydává signály, že by byla ochotná zvyšovat základní úrokové sazby a tím s vysokými cenami bojovat. Hlavní ekonom Deloitte David Marek pro CNN Prima NEWS řekl, že centrální banka prošvihla vhodnou dobu pro zpřísnění měnové politiky.
Češi se obávají zhoršení
Sedm z deseti Čechů se obává toho, že bude letos se svými penězi vycházet hůř než loni. Pro 47 procent je hlavním důvodem k obavám vysoká inflace, pro 31 procent růst cen energií. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Ipsos pro společnost Generali Investments CEE.
Průzkum ukázal, že pro většinu Čechů byl i loňský rok z finančního pohledu náročný – 60,7 procenta dotázaných uvedlo, že si dokázali poradit s vysokou inflací a se zdražením energií jen obtížně.
„Jak jsme si již mohli všimnout, situace kolem cen energií se začíná uklidňovat. Klesající cena plynu na světových trzích společně s nastaveným vládním cenovým stropem vede k opadnutí obav veřejnosti. Nicméně, jak ukazují výsledky průzkumu, celkového vývoje inflace se Češi bojí stále více. Její dopady na sobě v současnosti pociťuje rekordních 84,7 procenta z nich,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Z průzkumu vyplývá, že kvůli růstu cen se 70,5 procenta Čechů snaží snížit spotřebu energií a vody a dvě třetiny šetří na nákupu potravin. Téměř polovina lidí omezuje návštěvy restaurací, třetina méně utrácí za své koníčky a omezuje velké výdaje. Pětina lidí omezuje cesty autem a ruší předplatné časopisů či streamovacích služeb.
Průzkum se uskutečnil na přelomu ledna a února na reprezentativním vzorku 1 050 lidí ve věku od 18 do 65 let.