Novozélandský obchodní řetězec Pak'nSave chtěl lidem pomoci s levnými recepty, a proto vypustil do světa aplikaci Savey Meal-bot poháněnou umělou inteligencí. Jenže program začal zákazníkům navrhovat naprosto nezdravé, nehumánní i smrtelně nebezpečné návody k vaření. Společnost se teď snaží chyby opravit.
Umělá inteligence je současný tahák a firmy se jí snaží prosadit i tam, kde to úplně nemusí fungovat. Jako v případě novozélandského potravinového řetězce Pak'nSave. Pod záštitou obchodu spatřila světlo světa aplikace Savey Meal-bot.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Umělá inteligence nás může brzy zničit, varují šéfové globálních firem. Bojí se vlády robotů
Jejím účelem má být vymýšlení levných receptů, a to ze surovin, které mají lidé doma. Jenže tvůrci vypustili aplikaci ve velmi nedodělaném stavu. Respektive obsahovala mezery, kterých si uživatelé rychle všimli. Místo toho, aby tak program pomáhal lidem v době ekonomické krize, mohl je při dodržování pokynů klidně i zabít. O aplikaci informoval NZ Herald.
Novozélandský řetězec PaknSave Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Aplikace při spuštění požádá uživatele, aby sepsal ingredience, které má doma, a program mu následně navrhne recept na nový pokrm. Dokud člověk zadával známé potraviny, Savey Meal-bot navrhoval poněkud bizarní, ale relativně bezpečná jídla a nápoje. Redakci CNN Prima NEWS například doporučil umíchat čaj z dýňové šťávy.
Umělá inteligence nás může brzy zničit, varují šéfové globálních firem. Bojí se vlády robotů
Většina ředitelů předních globálních firem se domnívá, že vzestup umělé inteligence může způsobit katastrofu. Někteří z nich jsou dokonce toho názoru, že zničí lidstvo do deseti, nebo dokonce pěti let. Vyplývá to z průzkumu provedeném na Yale CEO Summitu, jehož výsledky dostala do rukou americká CNN.
Smrtící svačinka
Když byl ale člověk vynalézavější – a že takových uživatelů při startu aplikace bylo dost – začaly se recepty ubírat špatným směrem. Pokud uživatel po programu chtěl, aby mu doporučil pokrm ze surovin, které se obvykle do jídla nepřidávají, Savey Meal-bot ho poslechl.
Uživatelům se tak začaly objevovat doporučení jako: sendviče s lepidlem, nápoj s jedovatým chlórem, mravenčí želé nebo guláš s lidským masem.
Mluvčí supermarketu následně prohlásil, že tvůrce zklamalo, jak lidé začali s aplikací pracovat. Informoval o tom list The Guardian. Pak'nSave teď aplikaci opravuje, nyní už by v ní nemělo jít využívat nejedlé ingredience.
„Před provedením receptu byste měli nejprve použít svůj vlastní úsudek,“ radí lidem raději obchodní řetězec.
MOHLO VÁS MINOUT: Záhadná úmrtí psů na Novojičínsku: Luckyho a Stelu otrávili, míní majitel. Našli je v kališti