Důvěra obyvatel Česka v ústavní instituce v červnu proti březnu klesla. Nejvýrazněji se snížila u hejtmanů, krajských zastupitelstev a prezidenta. Miloši Zemanovi věří 44 procent lidí, což je o šest procentních bodů méně než v březnu. Je to nejméně od června 2017, kdy mu věřilo 41 procent obyvatel. Současně se zvýšila nespokojenost lidí se současnou politickou situací v ČR. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Nejvyšší důvěru veřejnosti si i přes její pokles udrželi starostové a obecní zastupitelstva, věří jim tři pětiny lidí. V březnu měli ale důvěru o čtyři procentní body vyšší.
Průzkum: Česko trápí sociální problémy méně než Itálii nebo Řecko
Česká republika je z hlediska rizika sociálních problémů 28. nejbezpečnější na světě, je na tom lépe než například Řecko či Itálie. Na prvních třech místech jsou severské země.
Naopak nejméně lidí, zhruba třetina, nadále důvěřuje Poslanecké sněmovně. Také její důvěryhodnost se snížila, nicméně v rámci možné statistické chyby stejně jako u Senátu. Jemu nyní věří 34 procent občanů.
Třetí nejnižší důvěru získali hejtmani, jimž v červnu věřilo 36 procent lidí. V březnu měli důvěru o devět bodů vyšší. O osm bodů na 40 procent se pak snížila důvěra v krajská zastupitelstva. „Na krajské, v případě hlavního města Prahy magistrátní, úrovni poprvé od jara 2017, kdy taková situace nastala naposledy, převážila nedůvěra nad důvěrou,“ uvedli autoři průzkumu.
Bonmot, který není vtipný, šlápl jste důkladně vedle, reagují politici na Zemanův výrok
Heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) je podle českého prezidenta Miloše Zemana rasistické. Zeman dodal, že záleží na všech životech. Kritizoval také názorové vůdce spojené s protesty. Mezi politiky vzbudil jeho výrok rozporuplné reakce.
Vládě důvěřují dvě pětiny lidí, také si pohoršila
Vládě v červnu důvěřovaly stejně jako krajským zastupitelstvům dvě pětiny občanů. Od března si ale pohoršila méně, o pět procentních bodů, přesto se její důvěra dostala na nejnižší úroveň minimálně od loňského února.
CVVM se v době od 20. června do 2. července rovněž dotazovalo na spokojenost se současnou politickou situací. Pětina lidí podobně jako v březnu uvedla, že je s ní spokojena. Spokojeno ani nespokojeno bylo 34 procent lidí, tedy o šest bodů méně než v březnu. Nespokojenost s politickou situací se pak zvýšila o osm bodů na 44 procent.
„Stávající hodnocení politické situace nadále ale zůstává výrazně lepší, než bývalo v období let 2012 a 2013,“ uvedlo CVVM, které průzkum důvěry v ústavní instituce a spokojenosti s politickou situací tradičně provádí každý měsíc. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru byla ale tentokrát pauza mezi průzkumy více než dvouměsíční.