Česká konference rektorů se na svém pondělním zasedání shodla, že vysoké školy samy dokáží řídit rizika spojená s pandemií koronaviru. Vydala prohlášení, v němž vyzývají externí aktéry, aby univerzitám důvěřovali, protože samy nejlépe vědí, jak naplňovat své poslání i v těchto rizikových časech.
Sledujeme, že v době exponenciálního vývoje epidemie SARS-CoV-2 je autonomie vysokých škol, která je zaručena zákonem a zajištěna prověřenými vnitřními systémy řízení a zajišťování kvality, vážně ohrožována. Tak začíná pondělní prohlášení České konference rektorů, v němž rektoři a rektorky vyjadřují obavy nad zásahy vnějších aktérů, a to často bez jakékoli synchronizace na jejich straně.
Vezmeme vám akreditaci. Úřad hrozí vysokým školám, které přejdou na on-line výuku
Šok, skandál, velký nerozum. Tak komentují někteří rektoři vysokých škol metodický pokyn Národního akreditačního úřadu, na jehož základě by univerzity neměly přecházet na on-line vyučování, pokud jim to nepovolí příslušná hygienická stanice, ministerstvo zdravotnictví nebo rovnou vláda.
„Jen tak se může stát, že Národní akreditační úřad pro vysoké školství na jedné straně neumožňuje přechod na plnou distanční výuku a na druhé straně Hygienická stanice hlavního města Prahy až na drobné výjimky zakazuje jinou než distanční výuku,“ stojí dále v dokumentu, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.
Vedení vysokých škol a univerzit argumentuje zkušeností z jarního období, kdy došlo k uzavření škol v rámci nouzového stavu vyhlášeného českou vládou. „V průběhu první vlny epidemie i během přípravy na komplikace spojené s druhou vlnou si vysoké školy vybudovaly systémy, které zajišťují odpovědný přístup k výuce, jejím různým formám a potřebám jednotlivých studijních programů,“ vzkazují rektoři a rektorky úředníkům.
Řídit rizika umíme
Podle nich je k naplnění poslání, jímž je plnohodnotné vysokoškolské vzdělávání propojené s tvůrčí činností, nezbytné, aby byl udržen minimální standard kontaktní a praktické výuky. „Vysoké školy dokáží řídit rizika dle specifik studijních programů zapojením buď úplné distanční, anebo hybridní výuky. Česká konference rektorů proto apeluje na externí aktéry: Důvěřujte vysokým školám – jsou odpovědné, respektují pravidla a samy nejlépe vědí, jak naplňovat své poslání i v těchto rizikových časech,“ končí prohlášení zástupců vysokých škol.
U vedení některých vysokých škol vzbudil vlnu nevole dodatek k metodickému pokynu Národního akreditačního úřadu pro zajištění výuky během koronavirové epidemie. V něm bylo mimo jiné uvedeno, že pokud univerzity nebudou mít oporu v rozhodnutí či doporučení příslušné hygienické stanice, ministerstva zdravotnictví nebo vlády, nemohou plošně přecházet na on-line výuku. Národní akreditační úřad (NAÚ) svůj postup hájí tím, že musí dodržovat vysokoškolský zákon a dohlížet na to, že výuka probíhá v souladu s akreditacemi. To ale vysoké školy považují za zásah do své autonomie. Podle předsedy Rady Národního akreditačního úřadu Ivana Barančíka se na stanovisku NAÚ nic nemění. „Mezi metodickým materiálem NAÚ a opatřením pražské hygieny žádný nesoulad není,“ uvedl pro CNN Prima NEWS v reakci na prohlášení České konference rektorů.