Měly je čekat radostné chvíle, místo toho prožívaly nepředstavitelná muka. V roce 2018 musely Britky Kimberly Samponová a Samantha Mulcahyová kvůli komplikacím při porodu podstoupit císařský řez. Během pár dní se jejich zdravotní stav zhoršil, nakonec obě zemřely. Údajně mezi úmrtími na virus herpes neexistovala souvislost, jednu však novináři z BBC odhalili. U obou porodů byl stejný chirurg. Právě on zřejmě mladé maminky nakazil. Zdrcené rodiny volají po vyšetřování.
Virus herpes nejčastěji způsobuje opary a ve světě je zcela běžný. Zhruba dvě třetiny lidí nemají žádné nebo jen mírné příznaky infekce. K přenosu virů dochází nejčastěji při fyzickém kontaktu s osobou, která je nakažená. Úmrtí v souvislosti s ním je minimum. Přesto ve Velké Británii v roce 2018 v rozmezí dvou měsíců zemřely na infekci způsobenou tímto virem hned dvě mladé matky, které podstoupily císařský řez.
Kadeřnice Kimberly Sampsonová žila se svou tříletou dcerou v domě své matky v přímořském městě Whitstable v Kentu. „Byla zábavná, milující a měla spoustu přátel. Byla skvělou matkou a přesně takovou chtěla být nadále,“ vzpomíná na svou 29letou dceru Yvette Sampsonová.
Druhé těhotenství probíhalo hladce a 3. května 2018 Kimberly nastoupila do porodnice v Nemocnici královny Alžběty v Margate. „Myslela si, že všechno bude v pořádku,“ říká matka. Porod se však začal komplikovat, nepostupoval a Kimberly opakovala, že se dítě zaseklo. Lékaři se proto nakonec rozhodli pro císařský řez.
Těhotná novozélandská poslankyně odjela do porodnice na kole. Porodila hned po příjezdu
Novozélandská poslankyně Julie Anne Genterová v sobotu brzy ráno odjela do porodnice na kole, porodila o necelou hodinu později. Cesta jí trvala zhruba deset minut. Politička ze strany Zelených už zvolila tento netradiční způsob dopravy pro svou předchozí cestu k porodu v roce 2018, píše Reuters.
Narodil se jí syn. Kvůli zranění, které mladá maminka utrpěla, potřebovala transfuzi krve. Po dvou dnech požádala o propuštění. Trpěla silnými bolestmi, sotva chodila, z nemocnice ale odešla v doprovodu své matky. Bolesti se ale nadále zhoršovaly. Stačil letmý dotek a Kimberly křičela bolestí.
„Její stav se ze dne na den zhoršoval. Nemohla jíst ani spát,“ uvádí její matka. Na radu praktického lékaře byla Kimberly převezena do nemocnice, lékaři se domnívali, že trpí potenciálně velmi vážným onemocněním – bakteriální sepsí. Podali jí antibiotika, která však nezabírala, a její stav se nadále horšil.
Lék nepřišel včas
Podstoupila řadu operací, kdy se lékaři snažili infekci najít a léčit. Osmý den hospitalizace navrhl konzultant-mikrobiolog vyzkoušet antivirový lék Aciclovit, který se používá při léčbě herpetických infekcí. Kimberly byla převezena do londýnské nemocnice King College Hospital, kde jí lékaři diagnostikovali katastrofální herpetickou infekci.
„Zatímco byla na jednotce intenzivní péče, řekli mi, že dceři zbývají jen hodiny nebo dny života,“ dodává zdrcená matka. Kimberly zemřela 22. května, tedy necelé tři týdny po porodu.
Vzácné komplikace se opakovaly o šest týdnů později. Na stejné onemocnění zemřela 32letá zdravotní sestra Samantha Mulcahyová. Ta žila se svým manželem Ryanem jen několik desítek kilometrů od Kimberly a těšila se na první dítě.
„Myslím, že už tehdy mluvila o tom, že chce mít další děti,“ vzpomíná její matka Nicole Fosterová. Radostné období se však změnilo v tragédii. Samantha začala rodit čtyři týdny před plánovaným termínem a v červenci 2018 nastoupila do Nemocnice Williama Harveyho v Ashfordu. Zařízení spadá pod stejnou síť nemocnic jako ta, ve které rodila Kimberly.
Žena na Vyškovsku porodila přímo na ulici. Pomohl jí duchapřítomný maturant
Komplikovaný porod – a navíc ještě přímo na ulici. Z takové představy se musí každé ženě ježit vlasy hrůzou. Rodička z Ivanovic na Hané na Vyškovsku ale měla ve druhé polovině září štěstí i v tak nebezpečné situaci. Na pomoc jí totiž duchapřítomně přispěchal student střední zdravotnické školy. Záchranáři si pak převzali již narozené a zdravé dítě.
Sedmnáct hodin porodu bylo pro Samanthu vyčerpávajících a trpěla silnými bolestmi. Po nepříznivých výsledcích krevních testů se lékaři rozhodli, že dítě přivedou na svět císařským řezem. Prvorozená dcera se narodila zdravá, lékaři se však u Samanthy obávali preeklampsie (vážná nemoc děložních cév, pozn. red.), a tak si ji v nemocnici nechali na pozorování.
Během tří dnů se její zdravotní stav začal zhoršovat i přesto, že známky preeklampsie nevykazovala. Napuchlo jí břicho, měla teplotu a zvýšený krevní tlak. Stejně jako u Kimberly se lékaři domnívali, že trpí bakteriální sepsí. Dostala antibiotika, ani u ní ale nezabrala. Začaly jí selhávat orgány, lékaři ji proto převezli na JIP, kde zůstala čtyři dny. Ani následná operace však nepomohla, Samantha zemřela.
Souvislosti existují
Následná pitva odhalila, že Samantha zemřela na selhání orgánů kvůli rozšířené infekci způsobené virem herpes. U dětí obou matek podle lékařů virus detekován nebyl. Obě ženy trpěly takzvanou primární infekcí, což znamená, že se jednalo o jejich první nákazu herpesem, a neměly tak žádné protilátky.
Po více než roce od jejich smrti získaly rodiny od koronerky Katriny Hepburnové spis, ve kterém příbuzné informovala, že v případech nebude probíhat vyšetřování a mezi úmrtími neexistuje žádná souvislost. Patolog navíc uváděl, že se ženy herpesem nakazily před přijetím do nemocnice.
Příběhy ale zaujaly novináře z BBC. Při studování dokumentů si všimli, že organizace Public Health England (PHE) hledala možný zdroj herpesu. Bližší informace však ve spisu nebyly uvedeny. Rodina Kimberly proto PHE požádala o přístup k vyšetřování. A tam už příbuzní spojitosti našli.
Bydlí u nemocnice, ale stejně to nestihli. Žena porodila před domem, vše zachytila kamera
Těhotná Emily Johnsonová z amerického města Vacaville v Kalifornii se nestihla přemístit do nemocnice a s pomocí matky porodila před svým domem. Celou událost zachytila bezpečnostní kamera u dveří.
Z e-mailové komunikace několika organizací vyplývá, že u porodu obou žen byly přítomny dvě stejné osoby – porodní asistentka a chirurg, který provedl císařský řez. Soukromá laboratoř Micropathology se následně pokusila určit, zda jsou geny dvou virů totožné. Jeden z pracovníků laboratoře uvedl, že má podezření na kontaminaci od chirurga a požádal provozovatele obou nemocnic East Kent Hospitals Trust o vyšetření podezřelého chirurga. Síť nemocnic to však odmítla. E-maily mimo jiné dokazují, že testované části viru byly identické.
Může za smrt chirurg?
Konzultant v oblasti sexuálního zdraví Peter Greenhouse, který se zaměřuje na herpetické viry, BBC sdělil, že dostupné důkazy s největší pravděpodobností vylučují možnost, že by se obě matky nakazily před přijetím do nemocnic. A následně uvedl svou teorii. „Jediným společným zdrojem v nemocničním scénáři byl chirurg, který vykonal operace,“ podotkl s tím, že by mohl být původcem komplikací.
Podle něj je možné, že měl chirurg infekci na prstě a ta se následně mohla dostat do břicha žen. Infekce se následně velmi rychle šíří. Jeho teorie by vysvětlovala i to, proč ženy neměly žádné léze, které jsou při herpesu běžné. Ačkoliv mají chirurgové během operace rukavice, je možné, že se například roztrhly.
Mluvčí koronerské služby v Kentu uvedl, že přezkoumají nové informace, které v době, kdy bylo rozhodnuto a neprovedení vyšetřování, nebyly k dispozici. Podle mluvčího byla povinnost k vyšetření nyní naplněna. Vyplní se tak přání obou rodin, aby byla smrt žen objasněna.
Síť nemocnic East Kent Hospitals Trust tvrdí, že chirurg neměl žádné poranění rukou a v jeho anamnéze nebyla o výskytu viru žádná informace.
Zda za tragickou smrtí dvou žen skutečně stálo pochybení chirurga, je nyní předmětem vyšetřování. Královská akademie porodníků a gynekologů však už nyní požaduje změnu. „Při rutinním vyšetření sepse by měli lékaři brát v úvahu virové zdroje infekce a měly by být zavedeny příslušné změny na podporu včasné diagnostiky a léčby,“ prohlásil prezident akademie Edward Morris.