Dvouměsíčnímu Daníkovi voperovali defibrilátor
Lékařům z Fakultní nemocnice v Motole se podařilo takřka nemožné. V polovině září byl kvůli závažným poruchám srdečního rytmu teprve dvouměsíčnímu Daníkovi voperován speciální defibrilátor. Je nejmladším pacientem v Česku, který zákrok podstoupil.
U chlapečka poruchy srdečního rytmu, takzvané fibrilace komor, způsobovaly opakované zástavy srdce a musel být i několikrát resuscitován. K první zástavě došlo při jízdě autem. „Jeli jsme zrovna vyzvednout staršího syna do školní družiny, když Daníček v autosedačce přestal dýchat. Byl jako hadrová panenka,“ vzpomínala maminka.
Příčinou poruchy rytmu byly tumory v pravé srdeční komoře. Jednalo se o takzvaný rhabdomyom, který je u dětí vzácný, ale z raritních nádorů patří k těm relativně nejčastějším. „Bohužel masivní výskyt nádorových ložisek nebylo možné odstranit v takové míře, abychom dostatečně eliminovali riziko opětovné srdeční zástavy. Proto jsme se rozhodli pro implantaci kardioverter-defibrilátoru (takzvaného ICD),“ řekl docent Peter Kubuš, primář Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol.
Daník je nejmladším pacientem s defibrilátorem v ČR Zdroj: FN Motol
Operace trvala čtyři hodiny Zdroj: FN Motol
Peter Kubuš, primář Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol. Zdroj: FN Motol
Daníkovi byly pouhé dva měsíce, když se u něj projevila arytmie Zdroj: FN Motol
Byl jako hadrová panenka, popsala jeho maminka Zdroj: FN Motol
Jedinou možností byl defibrilátor, říká primář Kubuš Zdroj: FN Motol
Zdroj: FN Motol
Operace trvala čtyři hodiny. „Největším problémem byla mechanická stránka věci. Ten defibrilátor má určitý objem, určitou váhu a musí se do toho tělíčka nějakým způsobem vměstnat. My jsme měli vytvořené dvě teorie, kam ho dáme. Jedna byla, že ten generátor/baterii budeme dávat pod srdíčko a nad to srdíčko dáme defibrilační elektrodu. Mezi tělem generátoru a elektrodou pak musí v případě arytmie proběhnout výboj,“ vysvětlil kardiochirurg Petr Bukovský.
V IKEM operovali speciální metodou historicky nejmenší dítě na světě. Honzíka zachránili
Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) operovali speciálním způsobem historicky nejmenší dítě na světě. Devítiměsíčnímu Honzíkovi odstraňovali metodou ALPPS nádor jater. Díky sérii náročných operací nemusel podstoupit transplantaci ani doživotně užívat léky.
Bohužel tato metoda nebyla možná a lékaři ještě během operace měnili strategii. ICD museli dát do břišní stěny. „Zároveň jsme museli udělat přípravu pro to, aby dítě mohlo růst, protože v tento moment má 4,5 kila, ale ve velice krátké době zdvojnásobí až ztrojnásobí svoji váhu a všechny struktury se od sebe začnou oddělovat,“ dodal Bukovský.
I přes náročnou operaci se Daník rychle zotavoval, a proto po dvou týdnech hospitalizace mohl být propuštěn domů. „Poděkování patří všem lékařům a sestřičkám v motolské nemocnici – od ARO přes Pediatrickou kliniku až po Dětské kardiocentrum. I když vše vypadalo na začátku opravdu dramaticky, šli jsme vlastně nakonec už velmi brzy domů. Úžasná byla i podpora od mojí rodiny. Bez nich bych to určitě nezvládla,“ uvedla maminka.
Podobný typ léčby se u takto malých dětí provádí zcela ojediněle i ve světě. Existují informace pouze o jednom pacientovi s defibrilátorem, který byl sice mladší než Daník, ale vážil o něco více. Do této operace byla v Česku nejmladší pacientkou desetiměsíční holčička.