Močení ve sprše je podle urologů bezpečné, pokud se dodržují základní hygienické zásady. I přesto ale mohou existovat určitá rizika, která je dobré zvážit. Jde například o vliv na pánevní dno nebo riziko infekcí, píše CNN.
Mnoho lidí močí ve sprše. Urologové to považují za obecně bezpečné pro muže i ženy. „Nemá to žádné nevýhody a pro některé lidi je to prostě pohodlné,“ uvedla pro CNN doktorka Karyn Eilberová, profesorka urologie na klinice Cedars-Sinai v Los Angeles. „Je to opravdu osobní preference, že lidé neradi spojují místo, kde se myjí, s místem, kde také vykonávají nějakou potřebu,“ dodala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Covid zničil v Česku zdraví stovkám lidí, říká expert. Vyčerpá je i minimální námaha
Podle urologů je nepravděpodobné, že by močení ve sprše způsobilo nějaké zdravotní problémy nebo by ucpalo odtok. Přesto existují určité scénáře, při nichž by používání sprchy jako provizorní toalety nemuselo být dobrým nápadem.
Vliv na svaly pánevního dna
Častým argumentem proti močení ve stoje u žen je, že tato poloha neumožňuje uvolnění svalů pánevního dna, což vede k nucenému napínání a neúplnému vyprázdnění močového měchýře. Podle Davida Shustermana, urologa a vedoucího lékaře společnosti Modern Urologist v New Yorku, však toto tvrzení není pravdivé.
Sexuální úchylky v Česku: Týkají se milionu lidí, častá je záliba v sexu pod nátlakem
Skoro jeden milion lidí v Česku trpí parafilií, tedy nějakou sexuální odchylkou. Mezi ty nejčastější patří třeba biastofilie, tedy záliba v sexu pod nátlakem, frotérismus, čili tření se o jiné osoby, nebo sadomasochismus. Z průzkumu společnosti CzechSex také vyšla najevo další překvapivá čísla – přes 600 tisíc lidí se někdy snažilo dotýkat někoho proti jeho vůli – a to za účelem sexu. Na vzestupu je také deviace v online prostředí.
Dva svaly, které řídí odtok moči z močového měchýře, se nazývají močové svěrače. Jeden se nachází u báze močového měchýře a druhý v blízkosti pánevního dna. Shusterman řekl, že svaly pánevního dna skutečně ochabují, když se lidé snaží moč vytlačit. Je to proto, že namáháním se při tlačení svěrače stahují a vytvářejí další tlak na pánevní svaly a močový měchýř, což znesnadňuje uvolňování moči.
Tomu se ale můžete vyhnout, když budete močit ve sprše. „V teplé sprše je pro vás velmi snadné svěrače prostě uvolnit a nechat moč vyjít. Na rozdíl od tvrzení, že močení ve sprše je nezdravé, si myslím, že je to vlastně zdravé,“ uvedl Shusterman.
Močení a infekce
Eilberová podotkla, že moč se může kontaminovat bakteriemi, pokud má člověk infekci močových cest. Přesto by se podle ní lidé neměli obávat, že se nakazí, pokud se někdo s infekcí močových cest vymočí ve veřejné sprše, protože voda ze sprchy moč odplaví. „Nebála bych se ani tak infekce od někoho, kdo močí na veřejných koupalištích, jako spíš nějaké plísně nebo houby, do které šlápnete,“ sdělila Eilberová.
Jediným rizikem je, pokud se bakterie zachytí na pokožce. Shusterman upozornil, že muži s předkožkou by ji měli stáhnout, aby moč neuvázla pod ní, protože to vytváří prostředí pro růst plísní a zvyšuje riziko plísňových infekcí. U žen je důležité roztáhnout stydké pysky, aby se zabránilo zachycení bakterií z kontaminované moči uvnitř pochvy. Použití sprchy po močení pomáhá odstranit zbytky moči a zlepšuje hygienu.
S příchodem příznaků „tichého zabijáka“ bývá pozdě. Naději pacientům nabízí cílený screening
Dvě stovky. Tolik rizikových pacientů lékaři zkontrolovali v prvním roce fungování programu cíleného vyhledávání rakoviny slinivky břišní. A u několika z nich zjistili přednádorové léze. Díky tomu mohou zahájit léčbu včas a nemocným prodloužit život. „Tichý zabiják“, jak se tomuto typu karcinomu přezdívá, zpočátku nemá žádné příznaky, což komplikuje jeho diagnostiku. Cílem programu je proto odhalit nemoc, než se naplno rozvine. Důležitost včasného záchytu lékaři připomínají při příležitosti Mezinárodního dne karcinomu pankreatu, který připadá na 21. listopadu.
Vzhledem k tomu, že sprchy odplavují moč, je podle Eilberové obecně v pořádku, když moč dopadne na nohy a chodidla. Pokud však kontaminovaná moč dopadne na otevřenou ránu, existuje malá pravděpodobnost infekce.
„Moč je potravou pro bakterie a plísně,“ řekl Shusterman. Podotkl, že když se dostane na otevřenou ránu, může ztížit hojení, protože bakterie pak mají potravu pro další růst.
Nutkání močit, když slyšíte tekoucí vodu
Při častém močení ve sprše existuje podle Shustermana riziko vzniku psychologické asociace mezi zvukem tekoucí vody a nutkáním močit. Protože se tyto dvě události odehrávají společně, mozek si podmíní uvolnění močového měchýře a svěrače, když slyší tento zvuk, což následně umožní únik moči.
Podle Eilberové tato souvislost pro většinu lidí nepředstavuje velký problém, protože jim prostě vyhovuje ve sprše močit. Nicméně u lidí, kteří mají příliš aktivní močový měchýř, může podle ní zvuk vyvolat nedobrovolný únik moči. Tito lidé mívají nutkání jít na záchod, když uslyší tekoucí vodu z umyvadla, toalety nebo sprchy.
Nejhorší bludy provázející rakovinu slinivky břišní. Podívejte se, na co si dát pozor
Podle nového průzkumu věří mnoho Američanů mylným představám o riziku rakoviny slinivky břišní, které mohou ohrozit jejich zdraví. Informoval o tom web Health. Jde přitom o zákeřnou a mimořádně nebezpečnou nemoc, která se těžko rozpoznává.
Pokud chcete výše popsanou souvislost eliminovat, Eilberová doporučila, abyste si zvykli vyprazdňovat močový měchýř ještě před tím, než zapnete sprchu, čímž předejdete nechtěnému úniku moči. Lidem, kteří mají problém s močením, když slyší tekoucí vodu, Shusterman doporučil lékařské vyšetření na močovou inkontinenci. Urolog poté může nabídnout léčbu zaměřenou na uvolnění močového měchýře a posílení pánevních svalů.
Vyhněte se močení ve vanách a vířivkách
Močení ve sprše možná není špatné, to však neplatí pro vany a vířivky. Podle Shustermana je teplá stojatá voda živnou půdou pro bakterie a plísně. Při sezení ve vaně se tak zvyšuje riziko vniknutí bakterií do močové trubice.
Močení ve vaně zvyšuje potenciál pro růst bakterií, protože bakterie mají více zdrojů pro svůj rozvoj. „Moč je pro nás odpadní produkt, ale pro bakterie a plísně je to potrava,“ podotkl Shusterman.
Celkově je méně důležité, kde se rozhodnete odpovědět na volání přírody, než kdy to uděláte. Podle Shustermana by se lidé měli vždy snažit úplně vyprázdnit močový měchýř, což obvykle znamená 400 až 600 mililitrů moči.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zkontrolujte znaménka, nabádají po létě odborníci. Připomněli prevenci i na co si dát pozor