Inflaci v Česku značně zhoršila rozhazovačná fiskální politika, která začala v době covidové krize, myslí si ekonom David Navrátil. Její zárodky však podle něj přišly již před epidemií, v jejím průběhu pak došlo k jejímu „nadopování“. Hlavním tahounem znehodnocování peněz jsou dnes podle něj hlavně ceny potravin a energií.
„Jeden z důvodů, proč u nás máme vyšší inflaci než v USA nebo eurozóně, je příliš rozhazovačná fiskální politika. Začala během covidu ve snaze podpořit spotřebu domácností a vytvořila velký inflační tlak, který probublal do vyšších cen,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom David Navrátil.
Zárodky inflace však podle něj existovaly v Česku ještě před epidemií. „Před covidem byl trh práce napjatý, který také zvyšuje inflaci. Ukončením kurzového závazku se koruna zároveň stala překoupenou. Inflaci jsme si přitáhli už před covidem a během něj jsme ji nadopovali,“ vysvětlil ekonom. Zvyšování cen energií a komodit pak bylo poslední kapkou, která inflaci přiblížila k hranici 20 procent.
Hlavním tahounem inflace jsou dnes podle odborníka hlavně potraviny a energie. „Problém české inflace nicméně je, že už není o několika málo položkách. Takzvaná jádrová inflace, která ukazuje vývoj inflačních tlaků, se pohybuje na 14 procentech a to je extrémně vysoké číslo. Inflace už prolezla celý spotřebitelský koš českých domácností,“ popsal současnou situaci Navrátil. Nynější zpomalování růstu cen služeb však podle něj představuje „světlo na konci tunelu“.