360°, Štěpán Křeček, Lukáš Kovanda, Karel Tichý, Jakub Lepš - 2.8. v 22:00
Koncepce úsporného energetického tarifu je špatná. Stát by neměl pomáhat bohatým vrstvám s vytápěním bazénů. Tak kritizoval vládní plán na pomoc s energetickou krizí v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. S tím ovšem nesouhlasí poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. „Musíme pomoci i střední třídě. Miliardářů zas není tolik,“ vysvětloval hlavní ekonom BHS.
„Vláda nezvládla komunikaci. Vyvolala dojem, že těch 16 tisíc korun bude vyplaceno už v této podzimní sezóně. Nyní se dozvídáme, že suma bude rozdělena do dvou let. Lidé sice peníze nakonec dostanou, ale ti, kteří očekávali, že jim bude pomoženo v blížícím se podzimním čase, tak zpláčou nad výdělkem. Dostanou jen osmkrát méně, zhruba 2 000 až 2 500 korun. Pomoc je v základu špatná a nemění nic,“ zhodnotil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Síkela: Úsporný tarif bude jak na elektřinu, tak na plyn. Letos vyplatíme 16,5 miliardy
Na takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie, půjde letos čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun, a to na elektřinu i plyn. Mělo by jít tedy zhruba o 16,5 miliardy korun. V televizi Nova to v úterý řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Odmítl tak informace médií, že vláda letos pošle lidem jen asi deset miliard korun a pravděpodobně jen na zvýšené náklady za elektřinu.
Na takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie, půjde letos čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun. Slibované podpory až 16 tisíc korun se tak domácnosti nedočkají letos. Zbytek vláda slibuje v rámci této topné sezony příští rok.
„Základní problém spočívá v tom, že topná sezona zasahuje do konce letošního roku a začátku příštího roku. Peníze se budou vyplácet ze dvou státních rozpočtů. Dominantně z rozpočtu na příští rok. Bohužel zdroje jsou omezené. Chtěli bychom pomáhat víc, ale nemůžeme dávat peníze, které na to nejsou vyčleněné. Těch 66 miliard je velká pomoc rodinám a pocítí ji každý,“ argumentoval premiérův poradce Štěpán Křeček s tím, že slevu až 16 tisíc korun domácnosti zaznamenají hlavně v závěrečném vyúčtování. To ale přijde až později a pro některé rodiny už může být pozdě.
Házení peněz do černé díry
Kovanda v rámci kritiky vládní pomoci také překvapil názorem, že 66 miliard je zbytečně vysoká částka. „Pomoc dostanou i miliardáři. Je totiž koncipována plošně. Pokud se ještě něco nezmění. Uměl bych si představit nižší částku a lépe zacílenou, řekněme na 20 až 25 procent nejpotřebnějších domácností. Není důvod, aby zajištěné domácnosti dostávaly od státu 8 až 16 tisíc na energie. Je to házení peněz do černé díry,“ vysvětlil. Podle něj měla Fialova vláda osm měsíců na to, aby přišla se strategií adresné pomoci. „Proto nerozumím tomu, proč je tato pomoc plošná. Dává peníze lidem, kteří je absolutně nepotřebují,“ doplnil ekonom.
V ložnici netopte vůbec a jinde do 20 °C. Expert radí, jak v zimě výrazně ušetřit za plyn
Náklady na provoz domácnosti se zvyšují a Evropská unie navrhuje členským zemím, aby ušetřily 15 procent spotřeby plynu. Energetický analytik webu Ušetřeno.cz Jan Béreš ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS konstatoval, že každý stupeň dolů znamená úsporu šest procent spotřeby. Cíle stanoveného EU podle něj můžeme docílit například tím, že v zimě nebudeme topit v ložnici.
S tím však Křeček nesouhlasí. Podle něj je „situace naprosto vážná a zasahuje i střední třídu“. „Musíme pomoci i střední třídě. Miliardářů zas není tolik. Každé domácnosti bude uhrazena část spotřeby podle toho, jaké mají tarify. Bohaté domácnosti, které vytápí bazény a mají vyšší spotřebu, budou mít uhrazenou jen malou část z celkové spotřeby. Naopak domácnosti, které mají málo spotřebičů a žijí skromně, těm částka pomůže výraznou část spotřeby umořit,“ vysvětlil Křeček princip úsporného tarifu.
„Tak stát bude pomáhat super bohatým rodinám s vytápěním bazénů? Doufám, že to politici ještě změní. Vždyť to byla Fialova vláda, která říkala, že je třeba pomáhat adresně, a všichni ekonomové se na tom shodli. Proto teď nerozumím tomu, proč se vláda od tohoto rozhodnutí odchyluje a kopíruje Babišovu vládu,“ trval na svém Kovanda.
„Pomoc by měla být nižší a lépe zacílená. Nemá smysl pomáhat bohatým lidem. Netvařme se, že je konec světa. Bohatí to utáhnout. Je třeba pomoci potřebným. Pracující chudobě. Tito lidé na podzim a v příštím roce pocítí velký náraz na své peněženky. Kdyby stát nepomáhal bohatým vrstvám s vytápěním bazénů, mohl dát těmto lidem daleko více,“ uzavřel ekonom Trinity Bank.
Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu určené dodavatelům energií, kteří pak o tuto dotaci sníží domácnostem platby. Podpora se má týkat i domácností s domovními kotelnami a dálkově dodávaným teplem. Platby sníží také odpuštění poplatku za podporované zdroje. Novelu energetického zákona už i podepsal prezident Miloš Zeman, v účinnost má vstoupit den po svém vyhlášení ve Sbírce zákonů. Podrobnosti, například výši příspěvku, vláda stanoví svým nařízením.