Kovanda: Fialova vláda bude bohatým platit vytápění bazénů. Pomůžeme všem, opáčil Křeček

Koncepce úsporného energetického tarifu je špatná. Stát by neměl pomáhat bohatým vrstvám s vytápěním bazénů. Tak kritizoval vládní plán na pomoc s energetickou krizí v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. S tím ovšem nesouhlasí poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. „Musíme pomoci i střední třídě. Miliardářů zas není tolik,“ vysvětloval hlavní ekonom BHS.

„Vláda nezvládla komunikaci. Vyvolala dojem, že těch 16 tisíc korun bude vyplaceno už v této podzimní sezóně. Nyní se dozvídáme, že suma bude rozdělena do dvou let. Lidé sice peníze nakonec dostanou, ale ti, kteří očekávali, že jim bude pomoženo v blížícím se podzimním čase, tak zpláčou nad výdělkem. Dostanou jen osmkrát méně, zhruba 2 000 až 2 500 korun. Pomoc je v základu špatná a nemění nic,“ zhodnotil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Na takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie, půjde letos čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun. Slibované podpory až 16 tisíc korun se tak domácnosti nedočkají letos. Zbytek vláda slibuje v rámci této topné sezony příští rok.

„Základní problém spočívá v tom, že topná sezona zasahuje do konce letošního roku a začátku příštího roku. Peníze se budou vyplácet ze dvou státních rozpočtů. Dominantně z rozpočtu na příští rok. Bohužel zdroje jsou omezené. Chtěli bychom pomáhat víc, ale nemůžeme dávat peníze, které na to nejsou vyčleněné. Těch 66 miliard je velká pomoc rodinám a pocítí ji každý,“ argumentoval premiérův poradce Štěpán Křeček s tím, že slevu až 16 tisíc korun domácnosti zaznamenají hlavně v závěrečném vyúčtování. To ale přijde až později a pro některé rodiny už může být pozdě.

Házení peněz do černé díry

Kovanda v rámci kritiky vládní pomoci také překvapil názorem, že 66 miliard je zbytečně vysoká částka. „Pomoc dostanou i miliardáři. Je totiž koncipována plošně. Pokud se ještě něco nezmění. Uměl bych si představit nižší částku a lépe zacílenou, řekněme na 20 až 25 procent nejpotřebnějších domácností. Není důvod, aby zajištěné domácnosti dostávaly od státu 8 až 16 tisíc na energie. Je to házení peněz do černé díry,“ vysvětlil. Podle něj měla Fialova vláda osm měsíců na to, aby přišla se strategií adresné pomoci. „Proto nerozumím tomu, proč je tato pomoc plošná. Dává peníze lidem, kteří je absolutně nepotřebují,“ doplnil ekonom.

S tím však Křeček nesouhlasí. Podle něj je „situace naprosto vážná a zasahuje i střední třídu“. „Musíme pomoci i střední třídě. Miliardářů zas není tolik. Každé domácnosti bude uhrazena část spotřeby podle toho, jaké mají tarify. Bohaté domácnosti, které vytápí bazény a mají vyšší spotřebu, budou mít uhrazenou jen malou část z celkové spotřeby. Naopak domácnosti, které mají málo spotřebičů a žijí skromně, těm částka pomůže výraznou část spotřeby umořit,“ vysvětlil Křeček princip úsporného tarifu.

„Tak stát bude pomáhat super bohatým rodinám s vytápěním bazénů? Doufám, že to politici ještě změní. Vždyť to byla Fialova vláda, která říkala, že je třeba pomáhat adresně, a všichni ekonomové se na tom shodli. Proto teď nerozumím tomu, proč se vláda od tohoto rozhodnutí odchyluje a kopíruje Babišovu vládu,“ trval na svém Kovanda.

„Pomoc by měla být nižší a lépe zacílená. Nemá smysl pomáhat bohatým lidem. Netvařme se, že je konec světa. Bohatí to utáhnout. Je třeba pomoci potřebným. Pracující chudobě. Tito lidé na podzim a v příštím roce pocítí velký náraz na své peněženky. Kdyby stát nepomáhal bohatým vrstvám s vytápěním bazénů, mohl dát těmto lidem daleko více,“ uzavřel ekonom Trinity Bank.

Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu určené dodavatelům energií, kteří pak o tuto dotaci sníží domácnostem platby. Podpora se má týkat i domácností s domovními kotelnami a dálkově dodávaným teplem. Platby sníží také odpuštění poplatku za podporované zdroje. Novelu energetického zákona už i podepsal prezident Miloš Zeman, v účinnost má vstoupit den po svém vyhlášení ve Sbírce zákonů. Podrobnosti, například výši příspěvku, vláda stanoví svým nařízením.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:47

Při útoku na Děnpropetrovskou oblast zemřeli tři lidé

07:31

Ceny paliv v Česku klesají, benzin je nejlevnější od začátku války

07:02

Čech vylepšil kalašnikov. Ukrajinci mohou díky mazanému vynálezu střílet za roh

06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.