Ekonomové o cenách paliva
Vláda se rozhodla od května do září snížit spotřební daň o 1,5 koruny. Podle ekonomů však jde jen o kosmetické úpravy. Martin Slaný podotkl, že uvažované zastropování marží nebo cen paliva k ničemu nevede. „Vymstilo by se nám to. Prodejci by se to snažili dohnat u doplňkových služeb,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Jaroslav Ungerman dodal, že lze k regulaci využít státní firmu Čepro.
Na dotaz, zda snížení spotřební daně a konec biosložek v palivu představuje dostatečnou úlevu při drastickém růstu cen pohonných hmot, byl Ungerman skeptický. „Může to být úleva, ale nijak drastická. Snížení spotřební daně představuje jen pár procent dolů. Jiná věc je, kdyby vláda kontrolovala velikost marží u prodejců nebo zasáhla státní firma Čepro,“ podotkl ekonom.
Snížení spotřební daně? Nafta a benzin nezlevní o plnou částku, upozorňují ekonomové
Ještě nemůžeme vědět, o kolik se v červnu zlevní nafta a benzin. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS na to upozornili hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň a hlavní ekonom Platební instituce Roger Dominik Stroukal. Reagovali tak na vládou ohlášené snížení spotřební daně na pohonné hmoty.
Podle něj státní podnik může stanovit marži například jednu korunu, čímž by zasáhl do trhu a ceny paliv tlačil dolů. S tím souhlasil i Slaný. „Stát má významného hráče na trhu. Pokud je cílem pomoci, tak kdyby stát u tohoto podniku snížil marži na minimum nebo na nulu, tak by vyslal významný signál do trhu, čím by mohl ovlivnit další subjekty,“ podotkl.
Osobně však není příznivcem kontroly marží. „Dá se obejít. Příklady máme ze 70. let, kdy byly ropné krize a prodejci opatření obcházeli,“ podotkl. Stejně tak Slaný nepodporuje zastropování marží či cen paliv. „Spíš bych šel přes tržní impuls skrze státní podnik. Zastropování se nám vymstí. Když je omezíme, tak se prodejci budou snažit dohnat ztrátu v doplňkových službách,“ varoval.
Stanovit marži je obtížné
Zastropování marží navrhl jako jeden z možných kroků vlády Ungerman. „Nevím, zda je to v pořádku, ale je to jeden z nástrojů, jak k situaci přistoupit. Někdy je obtížné stanovit marži, podmínky jsou mnohdy jiné, například kvůli nájemní smlouvě, pronájmu plochy atd. Jedná se o věci, které se musí řešit individuálně,“ uvedl.
Další možností může být zastropování cen. „Určí, jak vysoká je maximální cena. Není to o marži, ale ceně. I to se dá dělat,“ doplnil. Ungerman dodal, že nikdo neví, zda vláda situaci zvládne. „Jsme na začátku. Myslím si však, že současné kroky nejsou dostatečné, budeme muset pomoci i dalším,“ dodal. Slaný doplnil, že nelze zachránit všechny.