Chystané vládní změny v sazbách DPH vyvolaly značné debaty ohledně otázky, jak se dotknou cen léků. Zdražení by se však mělo týkat spíše volně prodejných léků, zatímco například antibiotika by mělo čekat naopak zlevnění. Důvodem je, že aktuálně spadají do vyšší sazby DPH. Upozorňuje na to ekonom Národní rozpočtové rady Petr Musil. Farmaceuti ale jeho optimismus nesdílejí.
„Tvrdí se, že léky zdražují, jelikož se přesouvají z 10 % na 12 %. Je to sice pravda, ale jedná se převážně o ty volně prodejné. Poté je však skupina ‚farmaceutické výrobky a zdravotnické prostředky‘, kam spadají zpravidla léky na předpis. Tato skupina dělá ročně na výdajích, které všichni zaplatíme, něco přes 100 miliard korun, a celá se přesouvá z 15 % do 12 %. Kdežto u těch volně prodejných léků, které se přesouvají z 10 % do 12 %, to na výdajích činí asi 11 miliard za rok,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Musil.
ČTĚTE TAKÉ: Obhajoba úspor Fialy a Stanjury působí směšně. Mlží, v horším případě lžou, říká komentátor
Do 15% sazby aktuálně spadají radiofarmaka, sorbit pro diabetiky, aspartam, sacharin a jeho soli, antibiotika, farmaceutické výrobky – určené jen pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely. Plus veškeré zdravotnické prostředky. „Čili tvrzení, že léky zdraží, je přinejmenším zavádějící,“ doplnil Musil.
Také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že změny DPH budou mít na zdravotnictví pozitivní dopad, ušetří podle něj 3,2 miliardy korun. Z celkových nákladů na léky a zdravotnické prostředky podle něj má část za deset miliard korun v současné době desetiprocentní DPH, která se zvýší, a část za 100 miliard korun patnáctiprocentní daň, která by měla klesnout.
Výrobci: Sazba by měla být nulová
Zástupci farmaceutického průmyslu přesto proti takovému výkladu změn DPH protestují. „Plánovaná změna sazby DPH povede ke zvýšení DPH na léky, nikoliv k jejímu snížení. Tvrzení, že většina zdravotnických prostředků a farmaceutických výrobků byla zatížena 15procentní sazbou DPH, je bohužel nepřesné. Většina léčiv totiž v současnosti spadá již do nejnižší kategorie DPH, tedy do deseti procent. Oznámená změna proto povede ke zvýšení DPH na léky,“ uvedl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář.
Hvězda covidu Smejkal: Zdravotnictví nemůže být zadarmo. Kdo kašle na prevenci, ať platí
České zdravotnictví nutně potřebuje reformu, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Podle něj je potřeba především zvýhodnit lidi, kteří nepodceňují prevenci. Zavzpomínal také na covidovou dobu a vysvětlil, proč nechtěl dělat ministra zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše (ANO).
„Z pohledu dopadů u volně prodejných léčiv se zvýšení DPH projeví přímo u pacientů, protože cena pro konečného spotřebitele se skládá z ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH. Tím, že se zvýší DPH, zvýší se i finální cena. U hrazených léčiv je situace složitější, protože zvýšení DPH dopadne na rozpočty zdravotních pojišťoven. V realitě tak státní rozpočet vlastně neušetří, protože jde pouze o přesun nákladů státu z jedné kapsy do druhé,“ doplnil Kolář.
Zdravotnické prostředky, služby a léky by tak podle Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků měly mít nulovou DPH. „Ideální situací by bylo pro celou skupinu související se zdravotní péčí, jako jsou léky, zdravotnické prostředky a zdravotní služby, uplatňovat nulovou sazbu DPH. Mohlo by tím skončit neustálé přelévání státních financí z ‘jedné kasy do druhé‘,“ uvedla předsedkyně představenstva asociace Jana Vykoukalová. Sjednocení sazby však vnímá jako pozitivní krok.