Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.
Politické strany odpovídaly na otázku CNN Prima NEWS, co se stane s elektronickou evidencí tržeb, pokud se dostanou do vlády, a zda budou prosazovat její změnu, zrušení či částečné zrušení. EET prosadila minulá vláda, začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.
Kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím omezením je EET přerušená, včetně poslední fáze, do konce roku 2022. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno zhruba 201 000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 17,7 miliardy účtenek.
Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích
Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.
- Nový předmět ve školách?
- Privatizujete zdravotnictví?
- Zrušíte EET?
- Zavedete daňové prázdniny?
- Známky, nebo slovní hodnocení?
- Zavedete nové daně?
- Jak na důchodovou reformu?
Programy stručně
KSČM
KSČM myšlenku EET podporovala, souvisí i s postupující digitalizací a propojováním různých informačních systémů, ale otázkou je rozsah, zavádění a nastavení. Projekt všechna očekávání nenaplnil. Zejména pokud jde o kalkulaci očekávaného dodatečného daňového inkasa. První dvě etapy by měly být analyzovány, než se rozhodne o dalších krocích (pandemie dokončení projektu přerušila na dva roky). Hlavní objem daňových úniků vidíme spíše u velkých firem pracujících s profesionální „optimalizací“, u malých je otázka nastavení paušálních odvodů, zatím méně využívaných.
Piráti a STAN
Ministerstvu financí se dosud nepodařilo doložit pozitivní vliv EET na vyšší výběr daní. Proto zvažujeme dvě možnosti, zrušit EET jako celek, nebo upravit tento systém tak, aby měl přidanou hodnotu i pro své uživatele, například zjednodušení podávání daňového přiznání, snížení počtu kontrol atp. Čekáme nyní na rozhodnutí Ústavního soudu ve věci částečného, či úplného zrušení zákona o EET. Rozhodně jsme pro zrušení 3. a 4. vlny EET. Aby mělo EET smysl, musí být užitečné i pro podnikatele, kteří ho používají.
ČSSD
EET byl projekt primárně našeho koaličního partnera, dnes je nevyužívaný a předpokládáme, že to tak i v nejbližší době zůstane.
Přísaha
S elektronickou evidenci tržeb již má podnikatelský sektor dostatečné zkušenosti. Přísaha považuje EET za nástroj, kterým lze srovnávat férové podmínky v podnikatelském sektoru. Agregované výstupy či konkrétní údaje by mohly pomoci při řešení obdobných krizových situací, jaké jsme zažili v pandemickém období. Za nutnou podmínku požadujeme odpovídající technickou podporu státu včetně dostupnosti rychlého a stabilního internetu v celé ČR.
Na podporu a odbřemenění od daňové administrativy drobných podnikatelů Přísaha navrhuje podpořit malé či začínající podnikatele formou zvýšení limitu pro OSVČ u paušální daně z 1 milionu na 2 miliony. Záměrem je snížit nejen byrokratickou zátěž těch nejmenších a zároveň využít finanční kontroly na významnější či rizikové poplatníky. Kontrolujme hlavně velká čísla. Za férové považujeme rovné podmínky v podnikání, a proto nepředpokládáme výraznější změny. Výhledově lze využít EET jako základ pro digitalizaci státu a rozšířit systém na vytvoření prostředí, které by zajistilo podklady pro daňové přiznání a tím pomoci se snížením administrativní zátěže poplatníků.
SPD
EET vedla pouze k ziskům těch, kteří prodávali podnikatelům a živnostníkům potřebné vybavení na její výběr. Je to zcela zbytečné a živnostníky a podnikatele to pouze zatěžuje. Daně se platit musí, ale místo EET prosazujeme paušální daň podle výše obratu. Budeme požadovat EET zrušit!
Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL)
Zrušíme EET.
ANO
Hnutí ANO na dotazy redakce nereagovalo. Byl to ale předseda hnutí a tehdejší ministr financí Andrej Babiš, který evidenci ve vládě s ČSSD a lidovci prosadil.