Zavede se po volbách opět EET? Zástupci podnikatelů jsou proti, nabízejí jednoduché řešení

Největší zástupce podnikatelů, Hospodářská komora, se staví rezervovaně k případnému návratu elektronické evidence tržeb. Jde o vlajkovou loď hnutí ANO, která byla zrušena za vlády Petra Fialy (ODS). Podnikatelé nechtějí znovuzavedení EET a radí, aby se šlo cestou motivace a dobrovolnosti. Řešením by mohla být rovněž digitální účtenka, která by se vystavovala při platbách v hotovosti i při bezkontaktním placení.

Návrat elektronické evidence tržeb se chystá v případě, že by do vládních lavic zasedli po podzimních volbách zástupci hnutí ANO. Nejsilnější opoziční strana se na převzetí moci již dlouho připravuje a například někdejší ministryně financí Alena Schillerová se netají možnými novinkami.

ČTĚTE TAKÉ: Svět šílí z dubajské čokolády, cena pistácií strmě roste. A bude hůř, tvrdí odborníci

Podnikatelé možný návrat EET ale nijak neoslavují. Hospodářská komora, která je jejich největším zástupcem, se staví k obnovení elektronické evidence rezervovaně. „Původní systém z roku 2016 po změnách vyvolaných judikaturou Ústavního soudu měl dle informací finanční správy i názoru řady podnikatelů a odborných expertů jen obtížně vyčíslitelný rozpočtový efekt a relativně omezený přínos, pokud jde o narovnání podmínek na trhu. Namísto opětovného zavedení povinné evidence bychom upřednostňovali mechanismus založený na dobrovolné bázi doplněný o motivační prvky,“ řekl pro CNN Prima NEWS tajemník komory Ladislav Minčič.

Podle něj by se mohl celý systém posunout a nevyžadovat vydávání papírových účtenek, jako tomu bylo u předchozího modelu. Za nevytisknutí účtenky přitom obchodníkům hrozily vysoké pokuty. Minčič navrhuje, aby se v případě zavedení EET vydávala digitální účtenka. Ta by se mohla vystavit v případě hotovostních i bezhotovostních plateb.

Pro obchodníky by se podle něj při dobrovolném vystavování digitálních účtenek nejednalo o administrativní zátěž. Právě vysoká míra byrokracie a nezanedbatelné vstupní náklady vedly k časté kritice původní EET.

Přesné parametry nového systému ale nejsou známé. Hnutí ANO také nechce dopředu zveřejňovat, s jakým finančním nástrojem chce po volbách přijít. „Nová EET bude postavena na nejmodernějších systémech. Chceme, aby odpadla povinnost tisknout účtenku, aby nebylo potřeba mít neustálé on-line připojení. Aby to opravdu nikoho nestálo ani korunu. Kdo má pokladnu, využije tu svou. Kdo má chytrý telefon, stáhne si autorizovanou aplikaci zdarma. Poučíme se z veškeré kritiky, která na EET 1 byla,“ uvedla dříve pro CNN Prima NEWS Schillerová.

Podnikatelé nejsou jednotní

Přínos elektronické evidence tržeb není jednoznačně podepřen daty. Ani podnikatelé se neshodují, zda byla EET prospěšná, či nikoliv. Dokládá to i průzkum ČSOB v projektu Index očekávání firem. Z výsledků plyne, že podle 39 procent podnikatelů se neměla EET zavádět. Celých 41 procent pak míní, že se rušit neměla.

Jako zátěž vnímá evidenci tržeb na 47 procent firem, zatímco 43 procent společností považuje EET za účinnou zbraň proti šedé ekonomice.

Otázkou však stále je, zda hnutí ANO najde v novém složení Poslanecké sněmovny partnera pro svůj nápad. Hnutí SPD ho v programu nemá. Koalice Stačilo! a Motoristé dopředu uvádějí, že zavedení elektronické evidence by bylo možné pouze s výjimkami. „Má-li být opětovné spuštění nevyhnutelné, chceme se pokusit prosadit alespoň racionální výjimky pro malé podnikatele a drobné živnostníky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Macinka. „Pro trhovce, venkovské řemeslníky nebo babičky prodávající med a bylinky je evidence často nepřiměřená složitostí provozu a přinesla zbytečné zatížení bez významného efektu na státní rozpočet,“ dodal.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dotykový displej v autě je až desetkrát nebezpečnější než telefon v ruce, varují experti

Tagy:
ekonomika politika Alena Schillerová EET Hospodářská komora elektronická evidence tržeb volby Finanční správa ANO 2011 Svoboda a přímá demokracie Ministerstvo financí České republiky Poslanecká sněmovna ČR Československá obchodní banka, a. s. Motoristé sobě Stačilo! ekonomika, obchod a finance