Elitní bankéři v Davosu řešili kryptoměny i CBDC. Jaká bude budoucnost financí?

Ve švýcarském Davosu se konal tradiční a prestižní mítink Světového ekonomického fóra, na který zavítali přední bankéři, politici a byznysmeni. Řeč přišla i na kryptoměny a hlavně na CBDC – digitální měny centrálních bank. Více o tom už v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Zatímco vlády a státní banky během roku řeší lokální finanční problémy, kurz globální ekonomické politiky se určuje v Davosu. V poetickém a překvapivě malém švýcarském městečku se tradičně scházejí přední osobnosti světa bankovek na akci Světového ekonomického fóra (WEF).

Státy už dlouho koketují s myšlenkou vlastních digitálních měn. Na rozdíl od decentralizovaných kryptoměn by ale CBDC spadaly přímo pod správu centrálních bank a vlád daných zemí. Z výroků řečníků v Davosu vyplývá, že příchod CBDC je už za dveřmi.

„Guvernér Francouzské národní banky François Villeroy de Galhau řekl v rámci WEF, že do tří let bude v oběhu CBDC některé z relevantních mocností užívané na denní bázi,“ uvedl Cryfin. Šéfka Mezinárodního měnové fondu Kristalina Georgievová pak očekává příchod CBDC do pěti let.

V Davosu se hojně probíraly také kryptoměny a možná překvapivě v často pozitivním kontextu. Fóra se ostatně účastnily i tváře kryptoměnového světa. Šlo o lidi spojené se stablecoinem USDC a kryptoměnou Ripple.

Diamanty za bitcoin

Docela jiné finanční otázky teď řeší ve Středoafrické republice, kde před časem přijali bitcoin jako oficiální platidlo. Postupně tam má vznikat potřebná infrastruktura, aby lidé mohli touto kryptoměnou opravdu platit.

„Cílem je také přitáhnout zahraniční investory, které budou lákat na daňové pobídky. Za bitcoin bude možné nakupovat půdu i suroviny jako diamanty, zlato nebo lithium,“ přiblížil Cryfin.

Kult jménem GameStop

Z popela mezitím povstává společnost GameStop. Ta se dostala do povědomí širší veřejnosti na začátku minulého roku. Velcí investoři totiž společnost na burze shortovali a věštili její pád, jenže se proti nim postavili zapálení střadatelé ze sociální sítě Reddit, kterým se podařilo cenu akcií vyhnat vzhůru. Správci velkých fondů tak přišli o miliardy.

Teď chce GameStop vstoupit do světa digitálních mincí. Prodejce her spustil kryptoměnovou peněženku, na které si mají uživatelé uchovávat zakoupená NFTs. Digitální umění budou mít ve správě sami investoři a nikoli GameStop.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

21:26

Porošenko zakoupil jedenáct obrněných vozidel

20:59

Jak se na Hadí ostrov dostala ukrajinská vlajka?

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Proč došlo k tragédii v Alpách? Glaciolog objasnil lavinu, po které jsou nezvěstní i Češi

Nedělní sesuv ledovce na hoře Marmolada v italských Alpách souvisí s vysokými teplotami, které tam byly naměřeny v posledních dnech, řekl glaciolog Zbyněk Engel z Univerzity Karlovy. Na vrcholu hory Marmolada, nejvyšší hoře Dolomit, bylo v sobotu naměřeno rekordních deset stupňů. Podle šéfa Tridentské provincie Maurizia Fugattiho si sesuv vyžádal sedm obětí, italská média uvádějí osm mrtvých. Nejméně jedna z obětí je podle médií z Česka. České ministerstvo zahraničí informace italských médií o českých obětech nepotvrdilo.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.