Energetika, uprchlická vlna či evropská ekonomika. Fiala představil priority předsednictví

České předsednictví Radě EU se bude opírat o pětici priorit. Vyřešení uprchlické vlny, přípravu poválečné obnovy Ukrajiny, energetickou bezpečnost Evropské unie, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost vůči vnějším i vnitřním hrozbám pro demokracii. Během projevu v Evropském parlamentu je představil český premiér Petr Fiala (ODS). Předseda vlády rovněž požádal europoslance, aby nevyřazovali jádro z taxonomie čistých energetických zdrojů.

„Témata a priority vznikaly mnoho měsíců, 24. únor 2022 ale naše priority otočil vzhůru nohama. Za hranicemi Evropské unie probíhá válka, klasický konvenční konflikt, o kterých jsme si mysleli, že jsou minulostí,“ zahájil český premiér Petr Fiala projev v Evropském parlamentu. A připomněl slova Václava Havla, který řekl, že Evropa je úkol.

Fiala zdůraznil, že české předsednictví Radě EU bude chtít budovat bezpečnou a prosperující Evropskou unii. Premiér ve svém projevu představil celkem pět priorit, o jejichž naplnění nebo alespoň posun se bude Česko během následujících šesti měsíců snažit. Tvoří je řešení uprchlické vlny, příprava poválečné obnovy Ukrajiny, energetická bezpečnost EU, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost vůči vnějším i vnitřním hrozbám pro demokracii.

Podpořte jádro, žádal Fiala

Předseda české vlády se během své řeči obrátil také na europoslance v otázce zařazení jádra a zemního plynu do takzvané taxonomie čistých energetických zdrojů. Europoslanci totiž budou hlasovat o námitce, aby uvedené zdroje byly do taxonomie zařazeny. „Chtěl bych zdůraznit, že taxonomie je křehký návrh a vyvážený s ohledem na celou řadu zemí. Chtěl bych vás proto požádat, abyste tento složitě dojednaný a křehký kompromis neodmítli. Jádro a plyn z bezpečných zemí jsou pro řadu zemí jediným nástrojem, jak dosáhnout klimatických cílů,“ řekl Fiala.

Zdůraznil, že prioritou EU v energetice by měla být „derusifikace dodávek energií“ a podpora domácích bezemisních zdrojů. To prý musí jít ruku v ruce s dlouhodobým cílem dekarbonizace unijní energetiky.

Český premiér se ve značné části projevu věnoval krizi na Ukrajině. Zmínil, že české předsednictví bude usilovat o zvládnutí uprchlické krize. „Ruská agrese způsobila nejsilnější uprchlickou vlnu od druhé světové války. S ruskou imperiální politikou máme svou trpkou zkušenost,“ řekl Fiala. Zdůraznil, že EU bude hájit suverenitu a územní integritu Ukrajiny. Stejně tak řekl, že Česko během předsednictví bude usilovat o přípravu poválečné obnovy Ukrajiny.

Trh bez administrativních překážek

V rámci posilování strategické odolnosti evropské ekonomiky chce Petr Fiala usilovat o prohlubování společného trhu bez zbytečných administrativních překážek. „Chceme prohlubovat volný obchod s ostatními partnery, kteří sdílejí naše hodnoty. Důležitá je digitalizace a automatizace evropského průmyslu,“ řekl Fiala. Podle něho ale Evropa nesmí zapomínat také na potravinovou bezpečnost a zajištění dostatku potravin v jiných částech světa. „Nejen proto, že destabilizace by představovala pro Evropu bezpečnostní hrozbu,“ dodal.

V závěru projevu Petr Fiala zmínil, že Evropská unie nesmí zapomínat na chudé a potřebné. „I těmto otázkám se budeme systematicky věnovat,“ řekl Fiala. A zdůraznil, že ekonomická prosperita Evropské unie stojí na demokratických principech. „Budeme důsledně podporovat dodržování svobod, základních lidských práv, svobodná média a nezávislé instituce na celém evropském kontinentu,“ zaznělo také v projevu českého premiéra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:23

Ovsjannikovová u soudu opět vyvázla pokutou za protest proti válce

21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Domácí zpravodajství

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.