Epidemie znovu prudce zrychlila. V pondělí přibylo přes 20 tisíc nakažených

V pondělí počet nových případů skokově vzrostl, testy odhalily 20 270 nakažených, o 13 tisíc víc než před týdnem. Víc jich přibylo naposledy 1. prosince. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Výrazně stoupla i incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 799 nově nakažených, o 121 víc než o den dříve. Z pondělního celorepublikového nárůstu připadá zhruba čtvrtina na Prahu, přibylo tam rekordních 4 847 nakažených. Pacientů s koronavirem v nemocnicích je 1 660, na počátku minulého týdne jich bylo asi o 800 víc. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných o 70 přibylo.

Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Už v minulém týdnu tvořila v celé ČR varianta omikron více než 50 procent nových případů, nyní je to 80 procent. Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat až k 50 tisícům případů denně. Po rychlém nárůstu ale odborníci očekávají také rychlý pokles.

Nejhorší situace je v Praze

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V pondělí jich bylo 2 028, v mezitýdenním srovnání asi o 1 300 víc. Důvodem nárůstu reinfekcí je zřejmě též varianta omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

Číslo 20 tisíc překročil denní počet nově potvrzených případů za celou dobu epidemie osmkrát. Sedmkrát to bylo loni na přelomu listopadu a prosince. Rekord, 27 937 potvrzených případů, drží 25. listopad 2021. V posledním měsíci loňského roku pak epidemie zpomalovala, nově nakažených začalo v mezitýdenním srovnání přibývat po Novém roce.

O zrychlování epidemie svědčí i reprodukční číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí. Aktuálně činí podle tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví 1,67, předchozí den bylo 1,54. Pod hodnotou jedna, což znamená pomalejší šíření viru, se drželo během prosince, na začátku letošního roku tuto klíčovou hodnotu překonalo.

Nejhorší situace je nyní v Praze, kde k pondělí incidenční číslo, tedy počet nových případů COVID-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel, stouplo na 1 608, o den dříve bylo o 234 nižší. V hlavním městě v pondělí přibylo nejvíce případů za celou dobu epidemie, předchozí rekord držel loňský 25. listopad, kdy se v metropoli prokázalo 3 114 infikovaných. Incidence stoupá v posledních dnech ve všech krajích, přes tisíc je ještě ve Středočeském kraji. Naopak relativně nejlépe je na tom Vysočina a Moravskoslezský kraj, s incidencí 407, respektive 459.

Od pondělí platí nová opatření vlády

Vláda kvůli omikronu upravila protikoronavirová pravidla. Od pondělí se až na výjimky dvakrát týdně testují všichni pracovníci, po pozitivním antigenním samotestu mají automaticky pět dní karanténu. Tu mohou dřív ukončit negativním PCR testem, který ale nemají povinnost podstoupit.

Laboratoře v pondělí podle dat ministerstva zdravotnictví provedly téměř 134 tisíc testů, asi o 27 tisíc víc než před týdnem. Po zahájení testování ve firmách výrazně přibylo antigenních testů prováděných zdravotníky. Bylo jich více než 50 tisíc, asi o 15 tisíc více než minulé pondělí. Samotesty, které si dělají přímo pracovníci ve firmách, se ve statistikách neobjevují. „Informovat specificky o statistikách z testování zaměstnanců momentálně neplánujeme,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Asi o 11 500 přibylo od minulého pondělí také PCR testů, na které případně pozitivně testovaní ve firmách či školách chodí, aby nákazu potvrdily. Růst může být způsoben také zvyšováním počtu pozitivních obecně v důsledku šíření varianty omikron.

Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, bylo v pondělí pozitivních přes 30 procent testů, před týdnem to bylo kolem 16 procent. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, činil v pondělí necelých 19 procent a z nejčastějších preventivních testů na koronavirus ukázalo pozitivitu devět procent.

Podle Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) i přes zhoršující se epidemickou situaci zatím nehrozí zásadní zahlcení zdravotnických zařízení. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí. Hospitalizovaných v těžkém stavu bylo v pondělí 276, nejméně od konce října.

Lékaři stále upozorňují na to, že nejlepší prevencí před vážným průběhem je očkování. Proti omikronu pak zejména přeočkování posilující dávkou. V Česku se proti koronaviru očkuje už víc než rok, zdravotníci od té doby podali přes 16,54 milionů dávek vakcíny. V pondělí se přišlo naočkovat 51 515 lidí, zhruba o 28 tisíc méně než před týdnem. Přes 44 500 z nich dostalo posilující dávku. Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku téměř 6,74 milionu lidí a víc než 3,32 milionu naočkovaných dostalo posilující dávku. Nárok na vakcínu mají zájemci od pěti let.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,62 milionu případů nákazy a zemřelo 36 910 lidí s prokázaným onemocněním COVID-19.

Tagy: