Moc a peníze umožnily kolumbijskému narkobaronovi Pablu Escobarovi dělat věci, o nichž si mohli jiní zločinci nechat jen zdát. Mnohé z nich se vyznačovaly notnou dávkou brutality. Escobar se neštítil ani likvidace vrcholných politiků, kteří mu stáli v cestě. K atentátu došlo přesně před 35 lety, 27. listopadu 1989, kdy narkobaron nechal odpálit dopravní letadlo, na jehož palubě měl být i tehdejší prezidentský kandidát César Gaviria Trujillo. Osud politika ušetřil, ovšem dalších 107 pasažérů bylo ve špatný čas na špatném místě.
V divoké Kolumbii 80. let minulého století nebylo vyhrožování vysoce postaveným soudcům ničím neobvyklým. Když se medellínský kartel, který měl pod palcem Escobar, dozvěděl, že policejní orgány shromažďují důkazy, aby gang rozbily, zaútočila ultralevicová guerillová skupina M-19 na Nejvyšší soud.
ČTĚTE TAKÉ: Příběhy slavné fotky. Adamec Havla nechtěl, svazákův sešup a kdo dodnes hýbe byznysem
Otevřený střet s armádními složkami si vyžádal 43 mrtvých civilistů a 11 usmrcených soudců. Nikdy se oficiálně neprokázalo, že by za útok na soudní budovu v Bogotě stál přímo Escobar, jeho syn však později přiznal, že narkobaron guerillu štědře podpořil milionem dolarů. Požár budovy nenávratně zničil i řadu důkazů ohledně viny této zločinecké organizace.
Tajemství 90. let odhaleno: Už se ví, kdo vynesl seznamy StB. Diskety vezl i dnešní poslanec
Říkalo se jim Cibulkovy seznamy, podle občanského aktivisty Petra Cibulky, který je v roce 1992 vydal. Soupis 160 tisíc jmen údajných spolupracovníků Státní bezpečnosti vyvolal v tehdejším Československu poprask. Projekt Neovlivní.cz teď přinesl informace o tom, kdo za vynesením materiálu stál.
Nešlo však o jediný případ, kdy kolumbijský drogový boss zacílil svůj hněv na své nepřátele bez ohledu na okolí. V roce 1989 mu byl trnem v oku prezidentský kandidát Gaviria, který nesouzněl s jeho heslem Plata o Plomo (v překladu „stříbro, nebo olovo“, což odkazovalo k výhrůžce, že toho, kdo se nenechá uplatit penězi, dostihne kulka, pozn. red.).
Při své cestě přes mrtvoly tehdy zašel nejdál. Svým nejschopnějším hrdlořezům nařídil, aby provedli vraždu maskovanou jako teroristický útok. Cílem byl let Avianca 203 směřující z Bogoty do Cali, připomíná web Medium.
Plastická trhavina na palubě vykonala dílo zkázy, jakmile se dopravní letoun dostal do vzduchu. Nikdo ze 107 pasažérů nepřežil. Jenže jejich smrt narkobarona nezajímala. Na palubě měl sedět nepohodlný politik, který ale nakonec do letounu vůbec nenastoupil.
Šlo o osudový okamžik – Gaviria o rok později vyhrál volby, v prezidentském křesle setrval do doby, než se mocný drogový kartel sesypal a Escobar z nebes zločinecké hierarchie klesl až na úplné dno.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rusko stupňuje útočnou politiku vůči Ukrajině i Západu, prohlásil Řehka. Musíme se připravit, řekl Pavel