Afghánci, kteří do Česka přicestovali v rámci evakuačních letů, nejspíš v zemi také zůstanou. Mají totiž na Česko vazby. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. Nyní je tu čeká komplexní integrační plán, v rámci kterého si musejí najít ubytování, práci i vzdělání pro děti. V čem systém integrace spočívá?
„Předpokládáme, že tato skupina bude mít tendence v ČR zůstat. Buď tu mají vazby, nebo mají s Českem zkušenost,“ popsala ve vysílání na CNN Prima NEWS Faltová. Evakuované Afghánce, kteří se rozhodnou v Česku zůstat, čeká přihlášení do státního integračního systému.
V něm podle Faltové stát každému přidělí individuálního pracovníka, který s ním bude řešit samotnou integraci. „Ta zahrnuje sehnání bydlení, najití zaměstnání, navštěvování kurzů češtiny, najití škol a školek pro děti i zdravotní a sociální oblast,“ přiblížila Faltová proces.
Vzájemná diskuze
Migranti popíšou své představy a poradce jim nastíní reálné možnosti, kde by se mohli například uplatnit. Společně by měli dospět k výsledku, který cizincům vyhovuje.
Migranti mohou v Česku požádat o dvě formy ochrany – azyl nebo doplňkovou ochranu, ta je obvykle dočasná. „U lidí z Afghánistánu se domníváme, že spíš dostanou azyl, protože předpokládáme, že se v jejich zemi situace nezlepší,“ míní Faltová.
Žádná dramatická vlna migrace z Afghánistánu ale podle Faltové nepřichází, situace je stabilní. „Afghánci tvoří jen část lidí, kteří přicházejí do Evropy. Je to proto, že země má dlouholeté problémy a není bezpečná. Z hlediska příchodů ale čísla odpovídají loňskému roku, neděje se tu nic dramatického,“ uvedla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci.